Skupina MOL kúpila významného recyklátora plastového odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Skupina MOL kúpila významného recyklátora plastového odpadu

Ropná a petrochemická spoločnosť tak zvyšuje spracovateľskú kapacitu pre plasty na 40-tisíc ton ročne. Nasledovať majú ďalšie aktivity v odpadovom hospodárstve.

Skupina MOL kúpila významného recyklátora plastového odpadu

Foto: MOL

Skupina MOL kúpila spoločnosť na recykláciu plastov s dvomi výrobnými závodmi v Maďarsku a logistickým centrom v Bratislave. S ročnou spracovateľskou kapacitou 25-tisíc ton komunálneho aj priemyselného plastového odpadu patrí ReMat medzi popredné firmy zaoberajúce sa recykláciou plastov v Maďarsku.

Portfólio spoločnosti zahŕňa široký výber polyetylénového a polypropylénového regranalátu a iných špecifických produktov. Spracovateľ disponuje automatickým selekčným systémom, čistiacimi a regranulačnými zariadeniami. Vďaka tejto akvizícii bude Skupina MOL schopná vyvíjať prvomateriály a recyklované produkty na mieru, a uspokojiť tak rastúci dopyt zákazníkov po opakovane použiteľných materiáloch.

Skupina MOL pracuje na začlenení modelu obehového hospodárstva do výrobného procesu. V nasledujúcich piatich rokoch chce vynaložiť miliardu dolárov na takéto projekty.  

„Plast potrebujeme pre náš každodenný život. Je to dobrý materiál, nepáči sa nám však nespracovaný plastový odpad, ktorý znečisťuje planétu. Skupina MOL začala investovať do obehového hospodárstva, pretože všetci chceme žiť v kvalitnejšom životnom prostredí a na to potrebujeme viac recyklovaných produktov,“ hovorí Gabriel Szabó, výkonný viceprezident pre Downstream Skupiny MOL.

JRK_menej odpadu

„Okrem toho rastie aj záujem našich zákazníkov o recyklované materiály. Preto sme v posledných rokoch začali budovať silné portfólio v oblasti recyklácie a pokračujeme ďalej. Naším cieľom je stať sa kľúčovým hráčom nízkouhlíkového obehového hospodárstva v strednej a východnej Európe a táto akvizícia je významným krokom k tomuto príťažlivému cieľu.“

Ropná a petrochemická skupina získala v roku 2019 nemeckú spoločnosť Aurora Kunststoffe, zaoberajúcou sa kompaundáciou na báze recyklovaných plastov. Akvizíciou ReMat-u zvýši spracovateľskú kapacitu plastov na 40-tisíc ton ročne a môže ponúkať široké portfólio zmesí a regranulátov pre automobilový a obalový priemysel. MOL plánuje aj investície v oblasti chemickej recyklácie a ďalšie aktivity v odpadovom hospodárstve. 


Mohlo by vás zaujímať

Záujem bol veľký, hovorí MŽP a pridáva eurofondy na recykláciu aj úpravu odpadu

Záujem bol veľký, hovorí MŽP a pridáva eurofondy na recykláciu aj úpravu odpadu

Celková finančná alokácia sa takmer zdvojnásobila.

Treba zmeniť zákon, štatistiky o triedení odpadu sú skreslené, tvrdí ministerstvo

Treba zmeniť zákon, štatistiky o triedení odpadu sú skreslené, tvrdí ministerstvo

Novelou poplatkového zákona chce rezort tiež okresať administratívnu záťaž miest a obcí. Pýtali sme sa na podrobnosti.

Môže byť plastový priemysel skutočne udržateľný? Len recyklovať nestačí

Môže byť plastový priemysel skutočne udržateľný? Len recyklovať nestačí

Obehové hospodárstvo plastov je docieliteľné, no bez zmien to podľa vedcov nepôjde.