Skupina MOL kúpila významného recyklátora plastového odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Skupina MOL kúpila významného recyklátora plastového odpadu

Ropná a petrochemická spoločnosť tak zvyšuje spracovateľskú kapacitu pre plasty na 40-tisíc ton ročne. Nasledovať majú ďalšie aktivity v odpadovom hospodárstve.

Skupina MOL kúpila významného recyklátora plastového odpadu

Foto: MOL

Skupina MOL kúpila spoločnosť na recykláciu plastov s dvomi výrobnými závodmi v Maďarsku a logistickým centrom v Bratislave. S ročnou spracovateľskou kapacitou 25-tisíc ton komunálneho aj priemyselného plastového odpadu patrí ReMat medzi popredné firmy zaoberajúce sa recykláciou plastov v Maďarsku.

Portfólio spoločnosti zahŕňa široký výber polyetylénového a polypropylénového regranalátu a iných špecifických produktov. Spracovateľ disponuje automatickým selekčným systémom, čistiacimi a regranulačnými zariadeniami. Vďaka tejto akvizícii bude Skupina MOL schopná vyvíjať prvomateriály a recyklované produkty na mieru, a uspokojiť tak rastúci dopyt zákazníkov po opakovane použiteľných materiáloch.

Skupina MOL pracuje na začlenení modelu obehového hospodárstva do výrobného procesu. V nasledujúcich piatich rokoch chce vynaložiť miliardu dolárov na takéto projekty.  

„Plast potrebujeme pre náš každodenný život. Je to dobrý materiál, nepáči sa nám však nespracovaný plastový odpad, ktorý znečisťuje planétu. Skupina MOL začala investovať do obehového hospodárstva, pretože všetci chceme žiť v kvalitnejšom životnom prostredí a na to potrebujeme viac recyklovaných produktov,“ hovorí Gabriel Szabó, výkonný viceprezident pre Downstream Skupiny MOL.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2023

„Okrem toho rastie aj záujem našich zákazníkov o recyklované materiály. Preto sme v posledných rokoch začali budovať silné portfólio v oblasti recyklácie a pokračujeme ďalej. Naším cieľom je stať sa kľúčovým hráčom nízkouhlíkového obehového hospodárstva v strednej a východnej Európe a táto akvizícia je významným krokom k tomuto príťažlivému cieľu.“

Ropná a petrochemická skupina získala v roku 2019 nemeckú spoločnosť Aurora Kunststoffe, zaoberajúcou sa kompaundáciou na báze recyklovaných plastov. Akvizíciou ReMat-u zvýši spracovateľskú kapacitu plastov na 40-tisíc ton ročne a môže ponúkať široké portfólio zmesí a regranulátov pre automobilový a obalový priemysel. MOL plánuje aj investície v oblasti chemickej recyklácie a ďalšie aktivity v odpadovom hospodárstve. 


Mohlo by vás zaujímať

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.

Envirofond rozdelil príspevky pre mestá a obce. Rozhodovalo, koľko zhodnotili kuchynského odpadu

Envirofond rozdelil príspevky pre mestá a obce. Rozhodovalo, koľko zhodnotili kuchynského odpadu

Za predošlý rok vykázal najviac zhodnoteného odpadu Trenčín. Teraz ho predbehlo mesto, ktoré získalo dvojnásobne vyšší príspevok.