NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Boj s envirokriminalitou sa má posilniť. V tomto roku vyškolia dvesto policajtov

Prijať by sa mala aj Koncepcia boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti.

Boj s envirokriminalitou sa má posilniť. V tomto roku vyškolia dvesto policajtov

Foto: Depositphotos

V roku 2022 sa počíta s viacerými reformnými krokmi v environmentálnej oblasti. Efektívnejší má byť napríklad boj s environmentálnou kriminalitou, pričom už v tomto roku by malo dôjsť k vyškoleniu 200 policajtov. Posilnia sa tiež kapacity Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Podporiť by sa mal aj prechod slovenského hospodárstva na obehový model.

Vyplýva to z Národného programu reforiem Slovenskej republiky 2022, ktorý predložilo Ministerstvo financií SR do medzirezortného pripomienkového konania (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku). Pripomienky je možné zasielať do 11. apríla.

Vznikne špecializovaný útvar

Vo svojom programovom vyhlásení vláda zdôraznila, že je nevyhnutné prehodnotiť súčasný systém ochrany životného prostredia a vytvoriť podmienky na zvýšenie vymožiteľnosti práva v tejto oblasti.

V dokumente sa ďalej zaviazala, že bude podporovať a rozširovať opatrenia na predchádzanie a účinné postihovanie environmentálnej trestnej činnosti. Sústrediť sa má na posilnenie kapacít, kvality a výkonnosti orgánov činných v trestnom konaní na všetkých stupňoch riadenia. 

Prioritou by mal byť najmä boj s organizovanými formami environmentálnej trestnej činnosti, finančné vyšetrovanie a podpora preventívnych aktivít, čo by v konečnom dôsledku malo viesť k predchádzaniu škodám na životnom prostredí a na ekonomike. Vláda sa tiež zaviazala, že bude presadzovať špecializáciu orgánov činných v trestnom konaní a podporu odbornosti v tejto sfére.

V rámci budovania odborných kapacít policajného zboru sa má podľa dokumentu posilniť schopnosť a možnosti polície bojovať s environmentálnou kriminalitou. V tomto roku by malo byť v spomínanej oblasti vyškolených 200 policajtov.

Rezort financií pripomína, že v danej súvislosti už koncom minulého roka prebehli v polícii organizačné zmeny, ktoré umožnia vytvorenie špecializovaného útvaru na odhaľovanie a vyšetrovanie environmentálnej trestnej činnosti. Vznikne teda centrála aj jednotlivé regionálne pracoviská.

Zriadia integrovaný strážny zbor

Súčasťou má byť aj prijatie Koncepcie boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti, ktorej cieľom je zefektívnenie a modernizácia postupov kontroly a procesov vyvodzovania zodpovednosti. Koncepcia sa má venovať aj zavedeniu účinnej nápravy škôd na životnom prostredí.

„Zadefinuje sa rámec pre efektívnejší a prehľadnejší výkon štátnej správy v oblasti starostlivosti o životné prostredie a posilní sa úloha prevencie ako jedného zo základných princípov ochrany životného prostredia,“ uvádza sa v dokumente.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.