Zodpovednosť za vypracovanie analýzy mali ministerstvo životného prostredia a jeho analytický útvar. Materiál mal byť spracovaný do konca minulého roka.
Jedným z hlavných cieľov zálohovania nápojových obalov, ktoré je na Slovensku spustené od začiatku tohto roka, má byť predchádzanie tzv. litteringu, teda voľne pohodenému odpadu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) si od nového systému sľubuje, že zníži množstvo PET fliaš a plechoviek voľne pohodených v prírode.
„Zálohový systém má za cieľ zozbierať 90 percent a viac plastových a hliníkových obalov a permanentne udržiavať na Slovensku čistotu, keďže za každý takýto obal si človek radšej zoberie 15 centov, akoby ho zahodil,“ vyhlásil pri spúšťaní zálohového systému minister Ján Budaj.
Na otázku, či envirorezor bude analyzovať, ako zálohovanie napĺňa svoj kľúčový cieľ, teda zníženie množstva voľne pohodeného odpadu v prírode, vtedy minister reagoval tým, že ju nepovažuje za racionálnu.
„Tá otázka je veľmi iracionálna. Pocit že krajina je čistá, veľmi rýchlo zistíte. Ak sa napríklad prejdete karpatskými lesmi a dve hodiny nikde nenájdete pohodenú PET fľašu, tak uveríte, že je to iné,“ odpovedal J. Budaj.
MŽP a IEP mali spracovať analýzu
Ministerstvo sa však v aktuálnom Programe odpadového hospodárstva (POH) na roky 2021 – 2025, strategickom dokumente štátu pre oblasť odpadového hospodárstva, zaviazalo, že littering zanalyzuje. A to ešte do konca minulého roka.
Materiál v rámci „cieľov a opatrení pre obaly a neobalové výrobky,“ stanovuje úlohu, ktorou je „vypracovanie analýzy voľne pohodeného odpadu.“ Zodpovednosť za splnenie tejto úlohy bola v POH priradená MŽP SR a jeho analytickému útvaru, Inštitútu environmentálnej politiky (IEP). Opatrenie pritom malo byť zrealizované do konca roka 2021. Podľa všetkého sa tak nestalo.
Komplexná štúdia, ktorá by systematicky mapovala voľné pohodený odpad, na Slovensku zatiaľ neexistuje. Čiastkové analýzy o zložení litteringu v rôznych častiach krajiny zrealizovali, napríklad, organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK (jej záverom sme sa podrobnejšie venovali
tu) či NATUR-PACK (viac o jej záveroch
tu), envirorezort však zatiaľ žiadne vlastné dáta o voľné pohodenom odpade neukázal.
Denník Odpady-portal.sk sa teraz, necelý polrok po stanovenom „deadline,“ obrátil na ministerstvo s otázkami, či táto analýza bola zrealizovaná a či je zverejnená. Namiesto informácií o splnení vlastnej úlohy z POH nám však ministerstvo poskytlo odpoveď, v ktorej poukazuje na nové povinnosti, ktoré čakajú firmy v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
MŽP pracuje na nových požiadavkách
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.