Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.
Larvy kŕmili polystyrénom
Vedci z Queenslandskej univerzity v Austrálii zistili, že larvy bežne sa vyskytujúceho chrobáka, ktorý je známy pod názvom potemník peruánsky, po latinsky Zophobas morio, sa vďaka bakteriálnemu enzýmu v ich čreve dokážu živiť polystyrénom. Mohli by byť kľúčom k masovej recyklácii plastov.
Dr. Chris Rinke a jeho tím kŕmili „superčervy“, ako sa larvám tohto chrobáka tiež hovorí, po dobu troch týždňov, pričom ich rozdelili na tri skupiny, z ktorých každá mala iný jedálniček – časť dostávala polystyrén, časť otruby a časť bola o hlade.
„Zistili sme, že superčervy, ktoré sme kŕmili iba polystyrénom, nielenže prežili, ale dokonca sme u nich zaznamenali drobný nárast telesnej hmotnosti. Z toho vyvodzujeme, že červy dokážu získavať energiu z polystyrénu, s najväčšou pravdepodobnosťou pomocou svojich črevných mikróbov,“ uvádza Dr. Rinke.
Foto: University of Queensland
Štúdiom genetického materiálu lariev vedci identifikovali niekoľko enzýmov schopných rozkladať polystyrén a styrén. Ich dlhodobým cieľom je vyvinúť enzýmy, ktoré by rozkladali plastový odpad v recyklačných závodoch. Po mechanickom drvení odpadu by nasledovala biodegradácia enzýmami.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.