Podporovať energetické využitie odpadu? Názory Sulíkovho a Budajovho rezortu sa rôznia | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Podporovať energetické využitie odpadu? Rezorty majú rôzne názory

Prežívame energetickú aj geopolitickú krízu. Podľa rezortu hospodárstva môže energetické zhodnocovanie zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť dodávok tepla. Envirorezort chce ísť inou cestou.

Podporovať energetické využitie odpadu? Rezorty majú rôzne názory

Na fotografii zľava: riaditeľ sekcie obehového hospodárstva MŽP Rastislav Zamboj, moderátor diskusie Martin Kovačič (EKOS Plus), Jana Hladová z United Energy, Juraj Novák z MH SR a Miroslav Bicek zo spoločnosti ewia / Foto: Odpady-portal.sk

Zatiaľ čo v susednom Česku premiér vyhlásil, že bude podporovať všetky druhy zariadení, ktoré ponúkajú alternatívu k ruskému plynu, na Slovensku majú dotknuté rezorty odlišné predstavy o tom, ako zvýšiť našu energetickú bezpečnosť a zabezpečiť väčšiu diverzifikáciu zdrojov energie.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) podporuje využitie všetkých dostupných domácich zdrojov, ktoré na území Slovenska máme. Dôležitú súčasť skladačky teda podľa neho predstavujú aj zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO). Rezort hospodárstva zdôrazňuje, že energetické zhodnocovanie zvyšuje bezpečnosť a spoľahlivosť dodávok tepla.

Naopak, Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chce ísť najmä cestou využívania tuhých alternatívnych palív (TAP) v cementárňach a myslí si, že výraznejšia podpora ZEVO by bola v rozpore s hierarchiou odpadového hospodárstva. Podľa envirorezortu by sme nemali ísť „smerom dozadu“ v spomínanej hierarchii len kvôli tomu, aby sme vykryli potreby, ktoré súvisia s energetickou krízou.

Vyplynulo to z diskusie na odbornej konferencii Odpady 2022, v rámci ktorej zástupcovia dotknutých rezortov, ale aj odborníci z praxe diskutovali o tom, či má odpad potenciál podstatnou mierou prispieť k saturácii našej energetickej spotreby tvárou v tvár prebiehajúcej energetickej a geopolitickej kríze.

Treba využiť všetky dostupné domáce zdroje, zdôrazňuje MH SR

 
 

Zostáva vám 86% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ISOH a vyplatili dodávateľov. Ministerstvo na súde nepochodilo

Prevzali ISOH a vyplatili dodávateľov. Ministerstvo na súde nepochodilo

Rezort chce teraz cez nové verejné obstarávanie hľadať firmu, ktorá informačný systém dobuduje podľa nových požiadaviek legislatívy.

Naše úvery pomôžu obciam, ktorým všetko nepokryje dotácia, hovorí šéf Environmentálneho  fondu (ROZHOVOR)

Naše úvery pomôžu obciam, ktorým všetko nepokryje dotácia, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR)

Žiadateľov o dotácie bodujeme, kto neuspeje, môže sa z hodnotenia poučiť, tvrdí riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok.

Chýba komplexná reforma EIA, povoľovanie trvá príliš dlho (ROZHOVOR)

Chýba komplexná reforma EIA, povoľovanie trvá príliš dlho (ROZHOVOR)

Slovensko potrebuje urýchliť komunikáciu s dotknutými subjektmi a zjednotiť riadenie povoľovania. Bez energetického zhodnocovania odpadov sa nepohneme, hovorí Martin Kovačič, odborník na EIA a konateľ spoločnosti EKOS PLUS.