Najväčším príjmom správcu podľa očakávania rezortu budú nevyplatené zálohy za PET fľaše a plechovky, ktoré spotrebitelia nevrátia do obchodov.
Správca zálohového systému by mal každý mesiac zverejňovať prijaté platby a odoslané úhrady spojené s fungovaním zálohovania. A to podľa presne určených parametrov. Počíta s tým návrh novej vyhlášky z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktorá je od pondelka (18. júla) v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
S touto povinnosťou od vlaňajška počíta aj samotný zákon o zálohovaní, podrobnosti o výkazníctve správcu však má teraz ustanoviť až vyhláška.
V článku sa dozviete:
- čo predstavuje príjmy a výdavky správcu zálohového systému,
- kam chcelo MŽP SR presunúť väčšinu príjmov z nevybraných záloh,
- s čím počíta nový návrh vyhlášky,
- odkedy má správca zverejňovať údaje v požadovanej štruktúre.
Správca za rok otočí stovky miliónov eur
Zálohový systém pre PET fľaše a plechovky na Slovensku spravuje konzorcium štyroch právnických osôb, ktoré zastupujú obchodníkov a výrobcov nápojov. Tvoria ho Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM), Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS), Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Zväz obchodu SR (ZOSR).
Konzorcium bolo jediným účastníkom výberového konania na správcu zálohového systému, ktoré MŽP SR vyhlásilo na jeseň 2020. Úlohou správcu je zabezpečovať technické a logistické fungovanie celého systému. Okrem toho správca zodpovedá aj za zúčtovanie záloh a nakladanie s vyzbieranými obalmi, ktoré recyklátorom predáva v tendroch.
Na konci júna 2022, teda pol roka od oficiálneho spustenia zálohovania, správca hlásil 270 miliónov obalov vyzbieraných prostredníctvom zálohovania, z čoho plastové fľaše tvorili 60 % a plechovky 40 %. Výška zálohu je v oboch prípadoch rovnaká, 15 centov, čo znamená, že spotrebitelia dostali za vrátené obaly vyplatené zálohy v celkovej výške viac ako 40 miliónov eur.
Prvý pol rok 2022 však bol pre zálohový systém iba rozbehom a s postupom času bude celkový „obrat“ záloh narastať. „Podľa analýz ministerstva sa ročne na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš a približne 350 miliónov plechoviek od nápojov,“ tvrdí envirorezort.
Pri počte predaných obalov udávaných ministerstvom by sa tak celkový ročný objem záloh prijatých od spotrebiteľov mal vyšplhať na viac než 200 miliónov eur. Nakoľko cieľom systému je dosiahnuť 90 % návratnosť obalov, po plnom rozbehu zálohovania to bude znamenať, že v systéme sa bude ročne generovať balík približne 20 miliónov eur, ktoré budú pochádzať z nevybraných záloh.
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.