Vďaka záznamom z fotopascí už odhalili prvého páchateľa priestupku. Lokalitu musel vyčistiť a uhradil pokutu.
Drobné stavebné odpady, nábytok, pneumatiky, ale aj bežné „smeti“ z domácnosti. Odpad, ktorý by mal správne putovať na zberné dvory alebo do kontajnerov na zmesový komunálny odpad, nezriedka končí tam, kde nemá. Vznikajú tak nelegálne skládky, ktoré „zostávajú na krku“ obciam.
Podľa údajov samospráv na Slovensku v súčasnosti existuje približne 9 000 nelegálnych skládok. Z tohto počtu je pritom iba jedna pätina (22 %) je v štádiu odstraňovania.
Pôvodcov „čiernych skládok“ by mali odhaľovať okresné úrady a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), v praxi sa však darí stotožniť len zlomok páchateľov. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že odbory životného prostredia okresných úradov reálne odhaľujú pôvodcov čiernych skládok pri zhruba 10 % podaní.
O čo zložitejšie je spätné vyhľadávanie tvorcov čiernych skládok, o to dôležitejšie je vzniku nelegálnych skládok prechádzať. ZMOS preto najnovšie dáva slovenským mestám a obciam dáva za príklad samosprávu, ktorá spustila projekt „nulovej tolerancie odpadu.“ Podstatou projektu je odhaľovanie páchateľov priamo pri čine. Kľúčom k tomu majú byť najmä fotopasce, mesto však zaviedlo aj ďalšie opatrenia.
Prvého vinníka už potrestali
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.