NATUR-PACK

Prečo treba posilniť zber papiera? Údaje viacerých zberových spoločností odporujú vysvetleniu MŽP

Zvýšenie štandardov zberu znamená vyššie náklady pre výrobcov a OZV.

Prečo treba posilniť zber papiera? Údaje viacerých zberových spoločností odporujú vysvetleniu MŽP
Foto: Odpady-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) novelou vyhlášky č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch, od 2. júna 2022 významne navýšilo tzv. štandardy zberu pre papier. Znamená to, že v mestách a obciach musia pribudnúť ďalšie modré kontajnery na triedený zber alebo ich treba pri zachovaní súčasného počtu vyvážať častejšie. 

„Úprava vyplynula z potreby aplikačnej praxe. V triedenom zbere sa vo väčšom množstve vyskytoval kartónový odpadový papier, ktorý vzhľadom na svoju nízku hmotnosť a väčší objem rýchlo zapĺňal zberné nádoby, čím dochádzalo k ich neúmernému prepĺňaniu a nedostatku,“ reagoval na otázky Odpady-portal.sk odbor komunikácie MŽP SR.

Zberové spoločnosti, ktoré sme oslovili, vidia situáciu v triedenom zbere rôzne. Ich vyjadrenia však argumentáciu rezortu nepodporujú.

Zvýšenie štandardov zberu vyžadované vyhláškou pritom znamená navýšenie súčasných kapacít na zber papiera zhruba o 50 %. Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK počíta dodatočné náklady v státisícoch. 

„Spodný odhad našich nákladov je 600 000 eur pri 51 % navýšení infraštruktúry. Ide o spodný odhad za predpokladu, že nebude potrebné dokupovať techniku, vytvárať nové zvozové okruhy, ani zvyšovať počet ľudí na obsluhe,“ povedala Katarína, Kretter riaditeľka oddelenia komunikácie ENVI - PAK.

Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.


Diskusia(0)