Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo žiada väčšie kapacity na triedený zber, dôvodí zložením odpadu. Dáta neukázalo

Výrobcom a OZV významne stúpnu náklady, k novej právnej úprave sa však vyjadriť nemohli. Vyjadrenia zberových spoločností sa s argumentáciou ministerstva rozchádzajú.

triedeny zber odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

Na triedený zber papiera zo slovenských domácností majú byť od júnak dispozícii podstatne väčšie kapacity. Znamená to viac modrých kontajnerov alebo častejšie vývozy. Zmena vyplýva z úpravy tzv. štandardov zberu, ktorú ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zaviedlo novelou príslušnej vyhlášky.

Krok rezortu znamená zvýšenie nákladov výrobcov a organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré financujú triedený zber v mestách a obciach. Splnenie nových požiadaviek je z ich pohľadu ale ťažko realizovateľné: novela vyhlášky totiž vstúpila do platnosti uprostred obdobia, za ktoré majú výrobcovia a OZV novým požiadavkám vyhovieť.

Ministerstvo svoj krok odôvodňuje zmenou v zložení zberového papiera, konkrétnymi údajmi ale zmenu vyhlášky nepodložilo. Zberové spoločnosti, ktoré sme oslovili, vidia situáciu rôzne, ale argumentácia envirorezortu v ich vyjadreniach podporu nemá.

V článku sa dozviete:

 • ako MŽP SR zmenilo vyhlášku,
 • čo zmena znamená pre OZV a výrobcov,
 • ako ministerstvo úpravu obhajuje,
 • čo hovoria na argumenty rezortu zberové spoločnosti.

V júni oznámili, čo bolo treba plniť od apríla

„Štandardy zberu“ sú parameter, ktorým štát určuje požiadavky na kapacity pre triedený zber odpadov. Stanovujú, koľko litrov zberových kapacít (kontajnerov) musí byť ročne k dispozícii na jedného obyvateľa. Počítajú sa podľa vzorca v prílohe č. 10 k vyhláške MŽP SR č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.

Envirorezort túto vyhlášku naposledy novelizoval pred letom, a to s účinnosťou od 2. júna 2022. V prílohe č. 10 vyhlášky sa pritom zmenila konštanta, ktorá určuje „optimálnu vyťažiteľnosť“ triedeného zberu papiera z dovtedy platnej hodnoty 0,044 kg / liter na 0,027 kg / liter. Táto konštanta pritom vstupuje do vzorca ako „Nzložka“ a odvíja sa od nej nastavenie spomínaných štandardov.

„Uvedenou zmenou konštanty dochádza k navýšeniu štandardov zberu pre zložku odpadový papier. V praxi to znamená, že občania budú mať k dispozícii väčšiu kapacitu zberných nádob na papier,“ reagoval na otázku Odpady-portal.sk odbor komunikácie MŽP SR.

Podľa Kataríny Kretter, riaditeľky oddelenia komunikácie organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI – PAK, dôsledkom zmeny vo vyhláške je nárast štandardov zberu pri komodite papier približne o 51 %.

„Znamená to, že pre dosiahnutie rovnakého vyzbieraného objemu papiera a naplnenie štandardu zberu pre papier bude potrebné vykonanie väčšieho počtu odvozu odpadu, bez efektu navýšenia množstva vyzbieraného papiera, s čím súvisia zvýšené náklady výrobcov na financovanie systému zberu odpadu a úprava zmluvných vzťahov so zberovou spoločnosťou,“ uviedla K. Kretter v reakcii na našu otázku.

Katarína Kretter | Foto: Odpady-portal.sk

Problémom z pohľadu organizácií, ktoré financujú triedený zber odpadu v samosprávach, je, že nová právna úprava nadobudla účinnosť od 2. júna, čo je po termíne, od ktorého bolo potrebné zabezpečovať štandardy zberu podľa § 14 a prílohy č. 10 vyhlášky. Tým bol 1. apríl 2022.OZV sa tak o nových požiadavkách dozvedeli mesiace po začatí obdobia, na ktoré sa tieto nové povinnosti vzťahujú.

„Právna úprava fakticky prichádza po dátume, ku ktorému je potrebné mať nastavené zberné kapacity a frekvenciu zberu takým spôsobom, aby bolo možné naplniť predmetnú povinnosť,“ podotkla K. Kretter.

Foto: Odpady-portal.sk

Rezort životného prostredia v reakcii na naše otázky pripustil, že problém, na ktorý poukazuje ENVI - PAK, naozaj nastane. „Vzhľadom na účinnosť uvedenej vyhlášky od júna 2022 MŽP SR ráta s tým, že bude dochádzať len k postupnému nastavovaniu štandardov zberu na nový požadovaný objem,“ uviedlo ministerstvo.

Nové náklady počítajú v státisícoch

 
 

Zostáva vám 60% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk29.07.2022 (10:15)
  Ďalšia podpasovka, o ktorej neprebehla debata, len sa akosi zjavila vo vyhláške po ceste do zbierky zákonov. A až tam sa o nej všetci dozvedeli. Halooo takto sa to nerobí. Alebo nemalo by.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.