NATUR-PACK

Strabag: Aj po novele zákona o odpadoch cítime silnú byrokraciu

Nedostatky v zákone spôsobujú, že výkopová zemina sa namiesto podkladu pod cesty dostáva na skládky.

Strabag: Aj po novele zákona o odpadoch cítime silnú byrokraciu
Foto: Flickr

Len pred niekoľkými týždňami nadobudla účinnosť novela zákona o odpadoch spojená s reformou stavebného odpadu a už dnes je počuť kritické hlasy o chýbajúcej, či nepraktickej právnej úprave.

Zmena podľa ohlasov firiem v odvetví prináša pozitíva najmä v oblasti lepšieho nakladania so stavebnými odpadmi, negatíva zase vidia vo zvýšenej byrokracii.

Niektoré typy odpadov – najmä výkopová zemina pri výstavbe diaľnic, by sa už dnes mohli opätovne využiť, napríklad ako podklad pre novobudovanú dopravnú infraštruktúru. Kruhovej recyklácii však aj napriek novej právnej úprave bránia krkolomné termíny.

V článku sa dozviete:

  • na aké špecifické situácie zákon podľa stavebníkov nemyslí,
  • čomu čelia pôvodcovia odpadu pri nakladaní s výkopovou zeminou,
  • prečo môže právna úprava viesť k zvýšeniu skládkovania,
  • ktoré súhlasy a povoľovacie procesy stavebníkom komplikujú podnikanie a tlačia ich k produkcii odpadu,
  • čo by podľa Strabagu stavebným firmám pomohlo.

Problémy s prebytkovou zeminou

Zostáva vám 73% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)