Biologicky odbúrateľná vrstva chráni potraviny. Predchádza vzniku odpadu a nahrádza plasty | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Biologicky odbúrateľná vrstva chráni potraviny. Predchádza vzniku odpadu a nahrádza plasty

Výskumníci po celom svete sa intenzívne venujú vývoju rozložiteľných ochranných filmov, ktoré sa nanesú na ovocie či zeleninu a predlžujú ich životnosť.

Biologicky odbúrateľná vrstva chráni potraviny. Predchádza vzniku odpadu a nahrádza plasty

Foto: redakcia

Prichádzame o obrovské množstvo potravín

Jednou z výzev, ktorým ľudstvo čelí v tomto storočí, je potravinová bezpečnosť. Hlavnou slabinou potravinového výrobného a dodávateľského reťazca je kazenie potravín a vznik potravinového odpadu.

Odhaduje sa, že až 40 % vyrobených potravín sa stratí v distribučnom reťazci, preto sú stratégie zamerané na obmedzenie plytvania kľúčové.  Vo svetle týchto skutočností sa čoraz viac pozornosti venuje vývoju účinných antimikrobiálnych potravinových obalov.

Vedci z Rutgers University v New Jersey v štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Nature Food, predstavujú biologicky odbúrateľnú vrstvu na rastlinnej báze, ktorá sa nanáša prostredníctvom spreja a ošetrené potraviny chráni pred patogénmi, mikroorganizmami urýchľujúcimi kazenie a predchádza znehodnoteniu pri preprave. Metóda by mohla zmenšiť negatívne dopady plastových obalov na životné prostredie a zároveň chrániť zdravie ľudí.

„Nie som úplne proti plastom, no som proti plastom na báze ropy, ktoré vyhadzujeme do prírody, pretože iba malá časť z nich sa dá recyklovať. Za posledných päťdesiat až šesťdesiat rokov sme do životného prostredia vyhodili šesť miliárd ton plastového odpadu, ktorý sa tam teraz pomaly rozkladá a drobné plastové čiastočky postupne prenikajú do vody, ktorú pijeme, potravín, ktoré konzumujeme, a vzduchu, ktorý dýchame,“ hovorí Philip Demokritou, ktorý sa na výskume podieľal.

Vrstva chráni potraviny a ničí baktérie

„Chceli sme sa zbaviť bežných potravinových obalov na báze ropy a nahradiť ich niečím udržateľnejším, biologicky rozložiteľným a netoxickým. Zároveň sme si položili otázku, či dokážeme navrhnúť potravinový obal, ktorý by predlžoval životnosť potravín, redukoval potravinový odpad a navyše prispieval k bezpečnosti potravín,“ uvádza Demokritou.

„Nakoniec prinášame flexibilnú technológiu, ktorá nám umožňuje premieňať biopolyméry, ktoré možno v rámci obehového hospodárstva získať z potravinového odpadu, na vlákna, ktoré priamo obalia potraviny,“ vysvetľuje.

Polysacharidové biopolymérové vlákna sa namotajú z ohrievacieho zariadenia, ktoré sa podobá fénu na vlasy, a princípom zmršťovacej fólie obalia potraviny rôznych tvarov a veľkostí, či už avokádo alebo kus mäsa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

Systém podľa ministra Budaja čaká „nultý ročník,“ fungovať bude na dobrovoľnej báze.

Nie je to voľný trh, odpady by mal regulovať ÚRSO, navrhuje minister Budaj

Nie je to voľný trh, odpady by mal regulovať ÚRSO, navrhuje minister Budaj

Obce pri výbere zvozových spoločností podľa ministra nemajú na výber.

MŽP mení podmienky povoľovania, zmeny navrhuje aj v odpadoch. Poznáme podrobnosti

MŽP mení podmienky povoľovania, zmeny navrhuje aj v odpadoch. Poznáme podrobnosti

Envirorezort plánuje cez zákon o IPKZ vykonať niekoľko dôležitých zmien v odpadovej legislatíve. Prinášame prehľad toho najdôležitejšieho, čo ministerstvo navrhuje.