NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Skláreň Vetropack Nemšová zmodernizovala triediacu linku na črepy

Výrobca obalového skla investoval do technológií, ktoré umožňujú dotrieďovanie skla na vyššej úrovni.

vetropack nemšová

Foto: Martina Mlčúchová / NATUR-PACK

  • Publicistika |  13.09.2022 |  Mária Kňažková / NATUR-PACK

Rok 2022 je rokom skla. Venovať sa téme recyklácie skla je aj preto aktuálne. A to hneď z viacerých dôvodov. Tím organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK prijal pozvanie na prehliadku vynovenej recyklačnej linky na črepy, ktorej inovácia prebehla v priebehu prvej polovice roka 2022. Prečo bolo nutné ju zmodernizovať a aké výhody prináša sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Skláreň nedávno spustila do plnej prevádzky recyklačnú linku, ktorá je schopná vďaka najnovším technológiám zvýšiť kvalitu a množstvo črepov pre výrobu obalového skla. Nutnosť pristúpiť k tomuto projektu zohrala aj zložitá situácia, ktorá na Slovensku vznikla zrušením kontajnerov na číre sklo.

Prečo skláreň naozaj tak veľmi potrebuje črepy?

V dnešnej dobe sa už zbierajú všetky črepy rôznych farieb iba do spoločných zberných nádob. „Zmiešané hnedé, zelené a biele črepy nie sú vhodné na tavenie bieleho skla a linka, ktorá funguje od roku 2008, nedokázala zo zmesi vytriediť dostatok bielych črepov,“ vysvetľuje Ing. Ján Kebísek, vedúci prevádzky prípravy skloviny. „Preto sme sa rozhodli zmodernizovať linku na úpravu črepov, aby sme zvýšili jej kapacitu a maximalizovali výťažnosť bielych črepov."

Použitie vytriedeného skla významne znižuje energetickú náročnosť výroby, čiže sa šetria energie, a tým sa šetrí životné prostredie. Skláreň dokáže ako jediný spracovateľ pokryť súčasné aj budúce potreby Slovenskej republiky v oblasti recyklácie obalového skla.

Aby bola táto kapacita naplnená a naozaj šetrná k životnému prostrediu, potrebuje Vetropack Nemšová aby občania sklo triedili, aby sa vyzbierané črepy nevyskytovali v prírode ale dostali sa znova po procese recyklácie v sklárni Nemšová do obehu v podobe nového výrobku. V opačnom prípade je nutné vyrábať obalové sklo z väčšieho množstva primárnych surovín, čo úsporu znižuje v surovinovej aj energetickej rovine.

Pretavme si to do čísel. Predmetnou modernizáciou sa kapacita výrobnej linky zvyšuje o 50 % a ročne spracuje približne 140 000 ton použitého skla. Ing. Kebísek počíta, že skláreň ušetrí asi 4100 ton základných surovín mesačne a zníži emisie CO2o 550 ton mesačne. Na každých 10 % črepov, ktoré sa pridajú do sklárskeho kmeňa, sa ušetria asi 3 % energie a 7% oxidu uhličitého. Skláreň Nemšová dokáže touto investíciou prispieť k ozajstnému zníženiu záťaže na životné prostredie.

Maria Kňažková z OZV NATUR-PACK | Foto: Martina Mlčúchová

Aké technológie boli teda pridané?

Vývoj črepov v sklárni v Nemšovej prešiel rôznymi etapami zmien. V roku 1990 bola postavená linka, ktorá fungovala s jednoduchým ručným triedením. Následne v roku 2008 postavili linku takmer súčasného rozsahu. Najväčším prínosom novej linky je, že sa sušia všetky črepy, tým pádom kvalita vytriedenia je výrazne lepšia. Celé triedenie zo vstupných črepov, ktoré je prevažne z mixu farebných črepov, v terajšom stave prebieha na takej úrovni, že skláreň dokáže z tohto mixu vytriediť oveľa väčší podiel bielych črepov oproti minulosti v jednom prúde a zároveň aj ostatné farby v druhom prúde.

Na dosiahnutie maximálneho vytriedenia bielych črepov bolo treba nainštalovať sušičku, za ktorou je aplikovaná jednotka určená na odstránenie papierových etikiet. Takto upravené črepy idú do existujúcich optických separátorov, kde sa odstránia nežiaduce materiály ako porcelán, keramika, sklokeramika, kovové aj korkové uzávery či odpad, ktorý sa v zberných nádobách vôbec nemal nachádzať.

Keďže však spolu s týmito nežiaducimi materiálmi býva vyradené aj použiteľné sklo, putuje tento odpad do prebudovaného optického separátora, kde sa použiteľné sklo vracia naspäť do triediaceho toku. Okrem toho do linky pribudla ešte jedna nová triediaca jednotka, ktorá čistí biele črepy a vytrieďuje zvyšnú sklokeramiku a olovnaté sklo. Na koniec celej linky bol pridaný dopravný pás, aby bolo možné dostať do zásobníkov súčasne oba farebné toky črepov, čiže biele aj zmiešané farebné črepy.

Prínos v skratke - so zavedením a spustením novej linky sa nezvyšoval celkový výkon, pretože linka má kapacitu 25 ton za hodinu, ale s lepšou separáciou a sušením črepov z týchto 25 ton skláreň aj naozaj dostane zhruba 22 ton črepov do hotovej produkcie. V minulosti črepy museli cez linku prejsť dvakrát, teraz stačí aby ňou prešli iba raz.

Sklo je z pohľadu recyklovateľnosti pokladom medzi materiálmi. Je to jediný materiál, ktorý je možné recyklovať donekonečna, áno, naozaj donekonečna a dokonca bez akejkoľvek straty kvality. Vždy sa dá premeniť na bezpečné a zdravotne nezávadné obaly na potraviny aj nápoje. Ideálne je vyrobené až z 95 percent použitého skla. Preto je veľmi dôležité zabezpečovať vysokú kvalitu upravených črepov.

Tu sa pristavme. Napriek dlhoročnej snahe o osvetu a vzdelávanie obyvateľov Slovenska sa neustále stretávame s realitou, v ktorej je stav črepov v zberných nádobách vo veľa prípadoch neprípustný. Na druhej strane dáta ukazujú, že sklo je jednou z najviac triedených zložiek odpadov. O čistote či skôr nečistote vyzbieraných črepov sme sa viackrát presvedčili na vlastné oči pri pohľade na kopy, ktoré vyzerali skôr ako zmesový komunálny odpad. Je jasné, že so vzdelávaním obyvateľstva aj v tejto sfére treba pokračovať naďalej.

Podľa Ing. Kebíska, Vetropack Nemšová potrebuje aktuálne ale aj historicky dlhodobo zvýšený prísun črepov hlavne zo Slovenska. Chýbajú črepy, ktoré sú žiaľ zberovými spoločnosťami vyvážané do zahraničia, čo pre skláreň predstavuje zbytočné predraženie cesty k črepom, nakoľko ich z toho zahraničia aj tak musia dokupovať, čo nie je vždy ľahké.

Smutné je, že ako recyklátor musia črepy najskôr dokupovať, potom dotrieďovať, a za ďalej nepoužiteľný odpad, ktorý vznikne, musia ešte zaplatiť skládkový poplatok. Čiže zaplatia za takmer ten istý materiál v lepšom prípade trikrát. Prvýkrát za primárne suroviny, druhýkrát za črepy a tretíkrát za nakladanie s odpadom, ktorý vyseparujú z kúpených črepov. Samozrejme plasty, kovy alebo papier, ktorý sa dá ešte použiť na recykláciu alebo zhodnotenie, posúva skláreň iným recyklátorom. Obsah znečistenia kúpených črepov sa pohybuje v priemernom rozmedzí 30% z celkového objemu a až 7% z neho putuje na skládku odpadov.

Foto: Martina Mlčúchová

Ak Vás téma recyklácie skla zaujíma, sledujte náš YouTube kanál NATUR-PACK verejnosti, na ktorom si môžete pozrieť najnovšiu reportáž o zmodernizovanej triediacej linke v sklárni Vetropack Nemšová, ktorá vznikla v rámci iniciatívy Miesta preč.

Ďakujeme pracovníkom sklárne za prijatie a čas, ktorý nám venovali pri prehliadke a rozhovore o procese triedenia, recyklácie a výroby obalového skla.

Špeciálne poďakovanie patrí Ing. Miroslavovi Šebíkovi, riaditeľovi techniky CZ+SK, Ing. Jánovi Kebískovi, vedúcemu prevádzky prípravy skloviny a Ing. Ľubici Gostíkovej, ktorá našu návštevu zorganizovala a po celú dobu exkurzie v priestoroch sklárne tím OZV NATUR-PACK sprevádzala.


VETROPACK NEMŠOVÁ, s.r.o., je jediným výrobcom obalového skla na Slovensku a je hlavným dodávateľom sklenených obalov pre tuzemský potravinársky a nápojový priemysel. Je súčasťou švajčiarskej spoločnosti Vetropack Holding, ktorého súčasťou sú aj sklárne v Českej republike, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, Chorvátsku, na Ukrajine a po novom aj v Moldavsku. Objemom výroby všetkých spomínaných sklární sa radí Vetropack medzi popredných európskych výrobcov sklenených obalov.


NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X