Zariadenia, ktoré využívajú odpad ako palivo, narážajú na nedostatok kľúčovej suroviny.
Aktuálna energetická kríza spojená s neistotou dodávok a extrémnym nárastom cien energií zasahuje aj do sektora odpadov. Vo viacerých európskych štátoch sa v jej dôsledku otáča prístup k energetickému zhodnocovaniu odpadu.
Zatiaľ čo doposiaľ platilo, že niektoré krajiny sa snažili obmedzovať tento spôsob nakladania s odpadom v prospech materiálového zhodnocovania, teda recyklácia, teraz časť svojich opatrení uvoľňujú. V Švédsku sa rozhodli zrušiť daň zo spaľovania a v Nemecku upravujú emisné limity.
Táto politika však má aj svojich kritikov. Tí poukazujú na environmentálne riziká, pričom štáty by podľa nich nemali hľadať východisko z energetickej krízy v odpadoch.
V článku sa dozviete:
- prečo Škandinávci pri dani zo spaľovania otáčajú,
- v akej výške na tonu odpadu bola táto daň zavedená,
- čoho sa týkajú opatrenia v Nemecku,
- prečo je problémom nedostatok čpavku na trhu.
Zaviedli daň, teraz otáčajú
V krajinách Škandinávie, ktoré obmedzili skládkovanie na minimum a patria rekordérom v energetickom zhodnocovaní odpadu, je snahou nasmerovať trh odpadového hospodárstva k vyššiemu využívaniu odpadu ako vstupnej suroviny. Viedlo to k tomu, že Švédi, Nóri a Dáni zaviedli napríklad daň zo spaľovania.
„Vo Švédsku bola daň zo spaľovania zavedená v apríli 2020 a predstavovala náklady, ktoré boli nad rámec systému s emisnými kvótami EU ETS, ktorému švédske zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadu podliehajú. Dôsledkom toho sú náklady na výrobu energie zo zvyškového odpadu dnes vo Švédsku v porovnaní s väčšinou ostatných krajín EÚ veľmi vysoké,“ vysvetľuje Martina Jandusová z českého portálu Průmyslová ekologie.
Uvalenie tejto dane sa však následne stretlo so silnou kritikou. Švédska daňová agentúra vo svojej nedávnej správe dospela k záveru, že zatiaľ čo pozitívne dopady na životné prostredie boli nedostatočné, ceny pre spotrebiteľov vzrástli a investície v odvetví poklesla.
„Skúsenosť Švédska nezabránila nórskym úradom, aby zaviedli zodpovedajúcu nórsku daň zo spaľovania, ktorá nadobudla platnosť začiatkom tohto roka. Daň v súčasnosti predstavuje približne 20 eur za tonu CO2 alebo približne 10 eur za tonu spáleného odpadu. Okrem systému ETS má Dánsko aj vnútroštátnu daň z CO2 a samostatnú daň z odpadu, ktorá ovplyvňuje trh s energetickým využitím,“ pokračuje M. Jandusová.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.