Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo má premýšľať v súvislostiach. To sa však často nedeje, hovorí český odborník

Envirorezort nemá hovoriť, ako máme nakladať s odpadom. Má vytvárať ekonomický rámec a vhodné podmienky. To na Slovensku aj v Česku často chýba, myslí si odborník.

Ministerstvo má premýšľať v súvislostiach. To sa však často nedeje, hovorí český odborník

Petr Bielan / Foto: Odpady-portal.sk

1. január 2023. Od tohto momentu slovenská legislatíva počíta so zavedením povinnej mechanicko-biologickej úpravy komunálnych odpadov pred uložením na skládku. Priemysel, ale aj odborníci na odpadové hospodárstvo už dlhšiu dobu poukazujú na to, že zavedenie plnohodnotnej úpravy odpadu od budúceho roka je nereálne.

Štát však rieši aj iné problémy, pričom všetky z nich majú jednu spoločnú premennú – nedarí sa nám dostatočne odkláňať odpad od skládok. Neprešľapujeme v odpadoch na jednom mieste? Naozaj sa nám darí zavádzať efektívne reformy? Prečo sa často zdá, že v okolitých krajinách veci fungujú, ale na Slovensku nie?

Petr Bielan, technický námestník zo spoločnosti OZO Ostrava, ktorá má skúsenosti s projektom MBÚ technológie, si myslí, že nám často chýba premýšľanie v súvislostiach, avšak problémom je aj nestabilita v zákone. Príkladom nesprávneho ponímania súvislostí v odpadoch je podľa neho aj možné zavedenie zálohovania v Česku. Uviedol to v rámci diskusie na odbornej konferencii Odpadové hospodárstvo 2022.

Chýba nám systém

 
 

Zostáva vám 83% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (5)

 1. varkolyova.dagmar@gmail.com29.09.2022 (07:24)
  Veľmi rozumný pán a veľmi rozumné uvedené informácie a argumenty. Konečne niekto povedal a napísal, čo si všetci myslíme. D.Várkolyová
 2. František Korečko29.09.2022 (18:39)
  PET fľaše a plechovky z krajiny miznú. Za dedinou máme rieku. V minulosti bola plná PETiek. Vďaka Bohu už nie je. Ako ináč sme tento odpad mohli dostať do cirkulárneho obehu ak nie zálohovaním? Aj mňa zálohovanie otravuje, no žijem v spoločnosti, ktorá pre to, aby zmenila návyk, potrebuje ekonomický tlak. Susedov neviem zmeniť. Seba áno.
 3. LukNova@email.cz29.09.2022 (19:40)
  Jen zbývá si položit otázku, kde skončí těch zatím necelých 27 milionů Eur nevyplacených záloh....na Slovensku a v jeho odpadovém hospodářství asi ne. Nevím o tom, že by se ty drahé automaty vyráběly na Slovensku.
 4. varkolyova.dagmar@gmail.com30.09.2022 (20:19)
  Predmetný článok nebol iba o PET fľašiach....PET fľaše - ich zálohovanie a vrátenie - nič proti z mojej strany, aj keď záverom pán Bielan hovorí, že tvoria iba 0,02 % hospodárenia s odpadmi... Vyjadrenia p.Bielana smerujú k celkovému systému odpadového hospodárstva....povinnostiam zákona a realite ako na Slovensku, tak asi aj v Čechách. Pekný víkend všetkým
 5. LukNova@email.cz01.10.2022 (22:09)
  Mě na tom jen vadí zrůdnost uvažovaní těch kdo prosazují zálohový systém. 1. je to založen na předpokladu, že to nebude fungovat. Pokud by se vrátilo 100%, není z čeho zaplatit ohromné investiční a provozní náklady. 2. I když budou budoucí náklady sebe větší a ekologický přínos tohoto řešení zpochybněna, už si ho nikdo nikdy nedovolí zrušit Stačí se podívat na plastové odnosné tašky. V Evropě už existují 2 vědecké a auditované studie, že plastová je 7x šetrnější než papírová a přesto EK trvá na svém "názoru".

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

To, že sme boli 30 rokov zvyknutí na rast produkcie zmesového odpadu, neznamená, že to tak bude naďalej, vraví Petr Havelka, riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.