Súčasťou je aj nové moderné lisovacie zariadenie, ktoré prináša viaceré výhody. Slávnostné otvorenie novej triediacej linky sa uskutočnilo 4. októbra.
Spoločnosť Marius Pedersen v utorok (4. októbra) slávnostne otvorila novú triediacu linku vo svojom stredisku v Pezinku a zároveň predstavila nové zariadenia na tejto prevádzke – lisovacie zariadenie a prekládkovú stanicu komunálneho odpadu. Fotogalériu zo slávnostného otvorenia nájdete na konci článku.
Ide o klasickú ručnú triediacu linku, na ktorej je možné vytriediť od troch do šiestich ton plastového odpadu za deň, avšak všetko závisí od kvality dovezenej suroviny a následne nastavenia rýchlosti dopravníka, ktorý sa dá regulovať.
„Toto zariadenie sme dokončili pred dvoma mesiacmi a aktuálne je v skúšobnej prevádzke,“ vysvetlil Ľubomír Košťál, regionálny riaditeľ prevádzok Pezinok a Šamorín.
Novú triediacu linku predstavil regionálny riaditeľ Ľubomír Košťál
„Máme dve triediace haly, takzvané optické triedenie, kde triedia stroje. Máme tri triediace haly, kde je ručné triedenie, ale máme aj haly, kde sú len samostatné lisy. Tie sú väčšinou určené na priemyselný odpad,“ hovorí Juraj Jakeš, obchodný riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen.
Jedna optická linka sa nachádza v Šulekove pri Hlohovci a ďalšia vo Zvolene. „Tie boli primárne stavané na triedenie PET fliaš,“ vysvetľuje ďalej. Keďže je od začiatku roka na Slovensku zavedený zálohový systém, je potrebné prispôsobovať tieto optické linky meniacim sa pomerom.
V Pezinku sa teda nachádza klasická ručná triediaca linka, v Šulekove optická linka. „Takže dá sa tu nájsť nejaká synergia,“ hovorí s tým, že niečo sa dá lepšie vytriediť na optickej linke, niečo zase na klasickej. Sesterské strediská si tak budú môcť vzájomne pomáhať.
Obsluhujú obyvateľov aj priemyselných zákazníkov
„Zo strediska v Pezinku obsluhujeme 27 miest a obcí v okrese Pezinok, Trnava, Senec, Šamorín, Dunajská Streda, čo predstavuje približne 90-tisíc obyvateľov. Momentálne zamestnávame celkovo 90 pracovníkov, ktorí deviatimi smetiarskymi vozidlami obsluhujú 54-tisíc nádob, ktoré sú stodvadsaťlitrové a dvestoštyridsaťlitrové, ako aj 3 800 tisícstolitrových kontajnerov rôznych komodít – či už na komunálny odpad, bioodpad, alebo separovaný zber,“ vysvetľuje Ľ. Košťál.
Stredisko v Pezinku ďalej obsluhuje priemyselných zákazníkov v lokalitách Pezinok, Trnava, Senec, Šamorín a Malacky.
Na slávnostnom otvorení novej triediacej linky sa zúčastnil aj obchodný riaditeľ Marius Pedersen Juraj Jakeš
„Pre týchto zákazníkov využívame rôzne typy vozidiel, a to päť veľkých HNK vozidiel, dve malé HNK vozidlá, dva ramenové nakladače a rôznu drobnú mechanizáciu,“ hovorí s tým, že uvedené vozidlá obsluhujú 139 hákových kontajnerov, 73 veľkokapacitných kontajnerov a 32 lisovacích zariadení rozmiestnených u zákazníkov.
Reagujú aj na nové legislatívne podmienky
Od budúceho roka platí pre obce a organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) takzvaná nulová donášková vzdialenosť pre separovaný zber.
„Po rokovaniach s OZV sa nám ako najekonomickejšie riešenie javí zbierať papier samostatne, cez vrecia alebo nádoby, a zmiešavať komodity plasty, kovy a tetrapaky do vreca. Keďže je už rozbehnutý zálohový systém, v rámci štandardného triedeného zberu rapídne ubudlo množstvo PET fliaš a plechoviek, takže kapacitne to bude stačiť,“ zdôrazňuje Ľ. Košťál.
Sklo sa ponechá doterajším systémom, prípadne sa počíta s doplnením kontajnerov a nádob v zmysle štandardov zberu.
„Keďže komodity budú zmiešané, boli sme nútení postaviť triediacu linku, kde uvedené druhotné suroviny jednotlivo roztriedime,“ dodáva.
Takto vyzerá nová triediaca linka
Navyše z prílohy č. 12c vyhlášky o rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorá hovorí o minimálnej úrovni dotriedenia odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov, ktoré sú súčasťou oddelene vyzbieraných zložiek komunálnych odpadov, vyplýva povinnosť plasty ďalej triediť na ďalšie druhy.
„Ostatný nevytriedený materiál prepadáva do kontajnera a končí na energetickom spracovaní,“ vysvetľuje Ľ. Košťál, podľa ktorého ide o 50 až 60 %.
Novinkou je moderný švédsky lis
Triediaca linka sa skladá z dvoch dopravníkov, podúrovňového a nadúrovňového, kde sa materiál rovnomerne dodáva. V kabíne, kde je klimatizácia a aj rekuperačná jednotka, je dvanásť otvorov pre dvanásť vytriedených komodít.
„Každú vytriedenú komoditu musíme pre ďaleké vzdialenosti koncových zariadení lisovať,“ dodáva Ľ. Košťál s tým, že spoločnosť v rámci obnovovania vozového a strojného parku pristúpila k výmene lisu.
Novinkou je teda švédsky lis Presona 85 s dopravníkom. Ten dosahuje vyššie tlaky lisovania, čo v konečnom dôsledku vedie aj k tomu, že sa míňa menej viazacieho drôtu a umožňuje to lepšie skladovanie. Ďalšou novinkou je aj odvetrávacie zariadenie.
Páska je úspešne prestrihnutá a zariadenie je pripravené triediť
Regionálny riaditeľ ďalej vysvetľuje, že vďaka výkonnejšiemu lisu vznikajú balíky od 150 kilogramov do 500 kilogramov, čo závisí od druhu separátu. Tie sa následne skladujú na dvore, pod prístreškami a podobne.
Posledným zariadením je prekládková stanica komunálneho odpadu. „V zadnej časti dvora je hala, ktorá sa využíva ako prekládkové zariadenie komunálneho odpadu, s maximálnou povolenou kapacitou 15-tisíc ton ročne. Momentálne využívame 6-tisíc ton ročne pre mesto Pezinok,“ pripomína na záver.
Fotogaléria zo slávnostného otvorenia
Spoločnosť Marius Pedersen je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.