Zákon o odpadoch počíta so zavedením ekomodulácie od Nového roka.
Menej farieb, menej materiálov, menej suroviny. Ak je to možné, uprednostňovanie opakovane použiteľných obalov. Tak by mal v praxi vyzerať účinok tzv. ekomodulácie, ktorej cieľom je motivovať výrobcov k udržateľnejšiemu a ľahšie recyklovateľnému baleniu.
Nejde však iba o obaly. Nové pravidlá by sa mali dotknúť prakticky všetkých výrobkov na trhu. Cieľom je, aby sa zvyšovala ich trvácnosť a znižovala ichenvironmentálna stopa.
Čo to bude znamenať v praxi? A ako sa ekomodulácia premietne do tzv. recyklačných poplatkov? Právna úprava ekomodulácie spočíva len v jednom ustanovení zákona o odpadoch a ďalšie usmernenia zo strany štátu chýbajú.
Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK zorganizovala pre svojich klientov diskusný workshop, na ktorom jej zástupcovia, ako aj predstaviteľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN), hovorili o zavádzaní ekomodulácie z pohľadu výrobcov. Z diskusie vyberáme to najdôležitejšie.
V článku sa dozviete:
- čo je to ekomodulácia,
- ako ekomodulácia ovplyvní recyklačné poplatky,
- kde tieto zmeny už zaviedli a ako sa to prejavilo,
- čo o ekomodulácii hovorí zákon o odpadoch,
- čo bude z pohľadu výrobcov problém.
Niektoré obaly ekomodulácia zvýhodní
Zavedenie dlho očakávanej ekomodulácie je jednou z mnohých noviniek, ktoré čakajú slovenské odpadové hospodárstvo od 1. januára 2023. S uplatňovaním tohto inštitútu od Nového roka počíta zákon o odpadoch. Pre mnohých účastníkov trhu však ide o stále pomerne málo známy pojem.
„Ekomodulácia je, veľmi zjednodušene povedané, nový prístup k tvorbe recyklačných poplatkov, ktorý vychádza z toho, že ťažko recyklovateľné obaly by mali byť zaťažené vyšším recyklačným poplatkom ako tie ľahko recyklovateľné,“ priblížil riaditeľ NATUR-PACK Michal Sebíň. „Cieľom je obmedziť používanie obalov, ktoré sa dajú len ťažko recyklovať, aby na trhu zostali len ľahšie recyklovateľné obaly.“
Podľa Petry Csefalvayovejz INCIEN-u je ekomodulácia kompromisom medzi rôznymi konfliktnými východiskami. „Na jednej strane pri obaloch platí, že zabalenú potravinu chceme v najvyššej kvalite a s dlhou trvanlivosťou, na druhej strane však chceme vidieť, že ten obal tam takmer nie je,“ podotkla odborníčka.
Záväzná metodika z Bruselu neprišla
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.