Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Úpravu odpadov nestíhame. Samosprávy žiadajú krízový štáb, ministerstvo chce motivovať poplatkami

Samosprávy aj odpadové firmy bijú na poplach. Budajov rezort tvrdí, že termín úpravy odpadov už nebude posúvať. Pripravuje motivačné poplatky.

skládka odpadov

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Slovensko čelí vážnemu odpadovému problému: už o dva a pol mesiaca skončí možnosť ukladať na skládku neupravený komunálny odpad. Zariadení, ktoré dokážu takýto odpad vytriediť, je však postavených zatiaľ veľmi málo a nedokážu spracovať všetok vytvorený odpad.

Samosprávy aj zvozové spoločnosti hovoria o blížiacom sa kolapse odpadového hospodárstva, no ministerstvo už neuvažuje o odklade povinnosti.

V rozsiahlom článku sa dozviete:

  • genézu vzniku problému s úpravou odpadu na Slovensku;
  • či bude envirorezort predlžovať termín na zavedenie úpravy odpadu;
  • čo vyrokovalo ministerstvo s Európskou komisiou;
  • ako chce ministerstvo motivovať k plneniu povinností.

Ako to vzniklo

Povinnosť upravovať odpad pred skládkovaním prikazuje európska smernica o skládkach odpadov ešte z roku 1999. Slovensko tieto povinnosti transponovalo v novembri 2019, kedy vstúpila do platnosti novela zákona o odpadoch, v ktorej sa s účinnosťou od 1. januára 2021 zakázalo zneškodňovať skládkovaním odpad, ktorý neprešiel úpravou.

Výnimku z úpravy dostal len niektorý inertný odpad a odpad, u ktorého by úprava neviedla k zníženiu množstva odpadu.

Obce aj prevádzkovatelia skládok odpadov sa tak od 1. januára 2021 ocitli v ťažko riešiteľnej situácii: ak chceli striktne dodržiavať zákon, na skládkymohli ukladať iba taký odpad, ktorý prešiel úpravou odpadu pred skládkovaním.

Potrebné zariadenia na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) odpadov však na Slovensku chýbali a aj po dnes chýbajú.

MEVA-SK

Ministerstvo životného prostredia preto zatiahlo záchrannú brzdu a na poslednú chvíľu, v novembri 2020, predložilo novelu vyhlášky, ktorá umožnila naďalej skládkovať odpad z obcí, ktoré majú zavedený triedený zber.

Podobný pokus o takéto dočasné riešenie zaviedli v Českej republike, avšak podľa vyjadrenia Európskej komisie to nenapĺňa požiadavku smernice tak, ako bola vyložená v rozsudku vo veci skládky Malagrotta. Slovensko tak pravdepodobne už dva roky čelí riziku vysokej pokuty z EÚ.

Vyhláška ministerstva však zároveň určila nový hraničný termín. Od 1. januára 2023 už bude možné skládkovať iba taký výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability.

 
 

Zostáva vám 71% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

  1. info@odpadovyhospodar.sk22.10.2022 (11:04)
    Vyzerá ze sa chystá súboj titanov. Ministerstvo však nemá silné tromfy. Debatujú, komunikujú s praxou, chodia na konferencie a vysvetľujú, to sú také frázy, lebo tam nikdy nič poriadne nepovedia, a to co im ide do ucha z praxe, hneď aj vyletí. Resp. Možno by bolo dobre keby ze na tie konferencie chodí minister, a tajomníci. Však nech pohnú so schvaľovanim eia, to majú vo svojich rukách a už dávno tu mohlo byt viacero zariadení vo výstavbe.
  2. durajka.m@t-t.sk24.10.2022 (07:31)
    Vážený pán odpadový hospodár, naštudujte si prosím rozsudok ES z roku 2014 voči Taliansku za nedodržiavanie smernice o skládkach odpadov (drvili, lisovali, čo nebolo považované za úpravu odpadov) a potom nech si všetci profesionáli v odpadoch spytujú svedomie, že o žiadnej takej smernici z roku 1999 nevedeli .... vrátane Vás
  3. info@odpadovyhospodar.sk25.10.2022 (08:11)
    joj však zas nemusíte do mňa kopať hneď. ja to vidím zároveň aj podobne a často využívam Váš príklad, že ste sa na to Vy pripravili, ale uznajte, že kebyže nemáte problém so skládkou, asi ani vy by ste dnes nemali úpravu odpadov. A to isté platí pre zvyšok Slovenska, asi sa to má robiť inak, než dať na to 1,5 roka, potom plus 2 a tí, ktorí sa o to snažia nevedia ani len cez EIA prejsť a zvyšok Slovenska ani projekty nepripravilo a peniaze im nikto nedá a možno ani nepožičia. Takže asi by bolo načase inak tú legislatívu písať a pochopiť že prikazovať môže MŽP čokoľvek, ale vykonať to musí niekto iný. A ten na to potrebuje čas, chuť, peniaze a motiváciu.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mesto na Horehroní spustilo novú kompostáreň, chystá množstvový zber odpadu

Mesto na Horehroní spustilo novú kompostáreň, chystá množstvový zber odpadu

Zariadenie s hygienizáciou dokáže ročne spracovať do 3500 ton biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.

Uspelo jedno mesto a združenie. Štát rozdeľuje eurofondy na zberné dvory a techniku

Uspelo jedno mesto a združenie. Štát rozdeľuje eurofondy na zberné dvory a techniku

Skupina obcí získala dotáciu na tisíce nádob a vozidlo, mesto ide rozšíriť zberné dvory. Zisťovali sme, ako sa čerpajú financie z aktuálnej eurofondovej výzvy.

Nahradia tri strategické dokumenty. Tarabov rezort chystá nový plán pre odpady

Nahradia tri strategické dokumenty. Tarabov rezort chystá nový plán pre odpady

Ministerstvo chce v novej stratégií napríklad určiť, aké zariadenia na nakladanie treba na Slovensku prioritne dobudovať.

X
X
X
X