Revízia smernice sa zrejme dotkne viacerých priemyselných odvetví.
Koncept rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorý je už roky etablovaný aj v slovenskom odpadovom hospodárstve, by sa mal po novom uplatňovať i v oblasti odpadových vôd. Pôvodcovia znečistenia majú financovať náklady na ich čistenie od mikropolutantov.
Počíta s tým návrh revidovanej smernice o čistení komunálnych vôd, ktorý v stredu, 26. októbra, predstavila Európska komisia. Zámeru sme sa už podrobnejšie venovali na Voda-portal.sk. Teraz sme sa bližšie pozreli na jeho časť venovanú rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
V článku sa dozviete:
- čoho sa týka návrh Európskej komisie,
- ako majú byť nastavené poplatky výrobcov a dovozcov, ktorí svoje produkty uvádzajú na trh,
- aké činnosti majú tieto poplatky pokrývať,
- čo návrh hovorí o kolektívnom plnení povinností výrobcov,
- dokedy má byť nový systém zavedený do praxe,
- aké budú ďalšie kroky pri prijímaní novej legislatívy.
Plné znenie návrhu na revíziu smernice o čistení komunálnych vôd a návrhu aktualizácie zoznamu znečisťujúcich látok si môžete stiahnuť cez odkazy v závere tohto textu.
Výrobcovia majú financovať čistenie vôd
Po zavedení rozšírenej zodpovednosti výrobcov do oblasti odpadových vôd dlhodobo volajú najmä vodárenské spoločnosti. Tie v takomto riešení vidia alternatívu k úplnému zákazu používania niektorých znečisťujúcich látok a zároveň nový zdroj financovania pre sektor odpadových vôd.
„Ak samotné opatrenia kontroly pri zdroji nestačia na účinné zníženie mikropolutantov a mikroplastov emitovaných z výrobkov počas ich životného cyklu, navrhujeme zahrnúť celý hodnotový reťazec do ochrany životného prostredia pri uvádzaní výrobkov na trh prostredníctvom implementácie rozšírenej zodpovednosti výrobcu,“ apeloval vlani európsky vodárenský zväz.
Foto: Depositphotos
Zdroje znečistenia, ktoré by podľa vodárov mala riešiť rozšírená zodpovednosť výrobcov, sú najmä v chemickom, kozmetickom a vo farmaceutickom priemysle, sekundárne sa však znečisťujúce látky do životného prostredia dostávajú aj z rôznych ďalších odvetví. Napríklad z poľnohospodárstva, v ktorom sa využívajú antibiotiká.
Požiadavky ozývajúce sa zo sektora odpadových vôd chce teraz, zdá sa, Európska komisia premietnuť do nových pravidiel na úrovni EÚ. Kľúčom k tomu má byť predstavený návrh revidovanej smernice o čistení komunálnych vôd.
Komisia svoj návrh podkladá argumentom, že 92 % toxických mikropolutantov, ktoré sa našli v odpadových vodách EÚ, pochádza z liekov a kozmetiky. V rámci nového systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov by sa preto od výrobcov malo vyžadovať, aby zaplatili náklady na ich odstránenie.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.