Plastov v riekach je pravdepodobne viac, ako sa odhadovalo. Vedci odhalili nedostatky v monitorovaní | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Plastov v riekach je pravdepodobne viac, ako sa odhadovalo. Vedci odhalili nedostatky v monitorovaní

Pri výpočtoch objemov plastového odpadu, ktorý sa presúva riečnymi tokmi, nestačí vyhodnocovať pozorovania vodnej hladiny.

Plastov v riekach je pravdepodobne viac, ako sa odhadovalo. Vedci odhalili nedostatky v monitorovaní

Foto: Pexels

Najviac sa monitorujú plasty na hladine

Výskyt plastov v životnom prostredí, v pitnej vode, potravinách či dokonca vo vzduchu, je nepochybne horúcou témou. Vedci z Technologického inštitútu v Karlsruhe spolu s kolegami z Holandska a Austrálie preskúmali odhady týkajúce sa objemov plastov v riekach a tvrdia, že rozsah tohto znečistenia môže presahovať súčasné predpoklady.

V skutočnosti by sa podľa nich v riekach mohlo vyskytovať až o 90 percent väčšie množstvo plastového odpadu, ako sa pôvodne odhadovalo. Toto zistenie by mohlo pomôcť zlepšiť monitorovanie plastového znečistenia a podnietiť zavádzanie opatrení na odstraňovanie plastov z vodných útvarov.

Pri pohybe plastov v životnom prostredí zohrávajú rieky kľúčovú úlohu. Hlavný autor novej štúdie Dr. Daniel Valero z Technologického inštitútu v Karlsruhe vysvetľuje, že akonáhle plastový odpad prenikne do rieky, veľmi rýchlo sa začne presúvať a môže byť zanesený až do odľahlých kútov životného prostredia.

V závislosti od veľkosti a konkrétneho materiálu sa však plast môže správať rozlične. Môže sa potopiť, vznášať sa vo vode či na hladine alebo ho môžu zastaviť rôzne prekážky. Súčasné metódy používané na odhad množstva plastového odpadu v riekach sa však zakladajú najmä na povrchových pozorovaniach.

„Je to jediný spôsob, ako efektívne monitorovať veľké rieky z mostov. Avšak to, čo sa deje pod vodnou hladinou, zatiaľ nie je dostatočne preskúmané,“ uvádza Dr. Daniel Valero.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.