NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Povinná úprava odpadu sa posúva. Čo hovorí trh na rozhodnutie ministerstva? (ANKETA)

Prečítajte si, čo si o posune termínu úpravy odpadu pred skládkovaním myslí deväť relevantných zástupcov odpadového sektora.

Povinná úprava odpadu sa posúva. Čo hovorí trh na rozhodnutie ministerstva? (ANKETA)

Foto: Odpady-portal.sk

Povinná úprava odpadu pred uložením na skládku sa posúva na rok 2024. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) pred niekoľkými dňami oznámilo nový termín s vysvetlením, že prihliadlo na rozdielnu pripravenosť, respektíve nepripravenosť zainteresovaných subjektov na úpravu zmesového odpadu.

Na problém nepripravenosti pritom poukazovala už niekoľko mesiacov absolútna väčšina trhu, pričom profesijné organizácie žiadali posun spomínanej povinnosti až na rok 2025.

Ministerstvo však tento odklad považuje za zlyhanie. „Vytvoríme pracovnú skupinu, ktorá sa bude pravidelne stretávať, navrhujem, aby to bolo na mesačnej báze, a táto pracovná skupina bude kontrolovať, ako je to so zvozom, koľko skládkových spoločností je pripravených, koľko práce sa urobilo, koľko je podaných žiadostí na EIA a koľko je kde zdržaní,“ uviedol minister Ján Budaj na včerajšej tlačovej konferencii.

Ako však vníma posun termínu trh? Čo hovoria zainteresované subjekty? Bude stačiť posun termínu o jeden rok? Čo treba robiť? Pýtali sme sa v ankete.

Úlohou respondentov bolo zaujať stanovisko k otázke: Ako vnímate návrh MŽP posunúť povinnú úpravu odpadu na rok 2024?

Prečítajte si výber z ich vyjadrení a následne celé odpovede v pôvodnom znení.

Výber z odpovedí

„Vnímame pozitívne zmenu v názoroch MŽP SR aj napriek tomu, že posun o rok podľa nášho názoru stačiť nebude.“

Peter Krasnec, Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve

„Prekvapilo ma to, že ministerstvo nenašlo spôsob, ako podporiť tie obce, ktoré už na úpravu naskočili.“

Tomáš Schabjuk, Odpadový hospodár

„Očakávali sme túto zmenu postoja MŽP. Ak nedôjde k posunu, od 1.1.2023 nebude pripravených viac ako 80% trhu z viacerých, už skôr medializovaných dôvodov.“

Roman Malček, Redox

„Posunutie povinnosti úpravy komunálneho odpadu o rok musíme brať už len ako fakt. Príde mi ale nefér, aby sa neupravený odpad naďalej pomerne lacno skládkoval.“

Juraj Číž, ecorec Slovensko

„Vytváranie nového systému nakladania so zmesovým odpadom musí zohľadňovať procesy na úrovni samospráv, náročnosť administratívnych postupov, trhové prostredie, dostupné technológie a čas potrebný na ich implementáciu. Dovolím si tvrdiť, že tvorba aktuálnej právnej úpravy dôsledne odignorovala všetky tieto premenné.“

Kamil Potoma, REWA-TECH

„Odklad o rok je dobrá správa, ale obávame sa,  že to bude opäť krátka doba na vybudovanie a sprevádzkovanie liniek, vzhľadom na zdĺhavosť povoľovacích procesov.“

Daniela Piršelová, Únia miest Slovenska

„Vnímam to pozitívne, musia však nasledovať ďalšie nevyhnutné kroky. V prvom rade je potrebné prijať predpis, ktorý jasne zadefinuje proces úpravy odpadu a to, čo bude možné považovať za minimálny technologický štandard.“

Ján Chovanec, Zväz odpadového priemyslu

Posunutie termínu vítame, i keď stále hovoríme, že termín treba posunúť minimálne na rok 2025."

Peter Kuba, ZOVP

CMT Goup


Celé odpovede

Peter Krasnec
Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve, generálny riaditeľ AVE SK

Vnímame pozitívne zmenu v názoroch MŽP SR aj napriek tomu, že posun o rok podľa nášho názoru stačiť nebude. Preto sa budeme snažiť v legislatívnom procese posunúť tento termín na 1. január 2025. Dovtedy bude vhodné, aby pokračovalo fungovanie pracovnej skupiny na doriešenie technických problémov súvisiacich s úpravou odpadov.


Tomáš SchabjukTomáš Schabjuk
odborný konzultant pre odpadové hospodárstvo

Posun zákazu skládkovania zmesového komunálneho odpadu na rok 2024 vnímam rozporuplne. Síce sa získa jeden rok, no ten nebude postačujúci.

Za rok to stihnú dokončiť možno väčšie spoločnosti, možno ani tie nie, skrz dodacie lehoty zariadení. Menšie a stredné skládky odpadov či regióny to nepripravia ani v roku 2024, nebudú mať na to projekty a peniaze, či nikto im na to peniaze nepožičia.

Na druhej strane je to veľký zásah pre už existujúce zariadenia, ktoré upravujú odpady, nakoľko im to narúša ich biznis plán. Čo ma prekvapilo, je to, že ministerstvo nenašlo spôsob, ako podporiť tie obce, ktoré už na úpravu naskočili. Finančný nástroj na to majú – Envirofond. Mohli by vyplácať príspevky tým obciam, ktoré preukážu, že ich odpad prešiel cez zariadenie na úpravu zmesového komunálneho odpadu.


Roman MalčekRoman Malček
majiteľ spoločnosti Redox

Očakávali sme túto zmenu postoja MŽP. Ak nedôjde k posunu, od 1.1.2023 nebude pripravených viac ako 80% trhu z viacerých, už skôr medializovaných dôvodov.

My ako dodávateľ technológií MBÚ získame čas na realizáciu jednotlivých projektov, ktoré sú v omeškaní z dôvodu výrazne predĺžených dodacích termínov všetkých výrobcov technológií MBU v Európe bez rozdielu.

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk23.11.2022 (15:12)
    tento príspevok treba takto o rok zrecyklovať, či pripraviť ho na opätovné použitie. Bude stále aktuálny.
  2. durajka.m@t-t.sk24.11.2022 (07:02)
    Výnimočne s Vami súhlasím (čiastočne) - tento príspevok bude aktuálny najbližších 10 rokov

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X