NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Výkupňa kovov nám zvyšuje príspevok z Envirofondu, ale má to aj negatíva, hovorí starosta

Zákon znevýhodňuje ľudí, ktorí reálne triedia odpad, vysvetľuje starosta obce Boldog Peter Múčka.

výkupňa kovov

Foto: Depositphotos

Miera triedenia vykázaná vysoko nad 90 % a príspevok z Environmentálneho fondu rádovo v desiatkach tisíc eur. Taká je súčasná prax viacerých obcí, ktorým pri reportovaní údajov o triedení odpadu pomáhajú zberne na ich území.

Súčasné nastavenie legislatívy umožňuje, aby sa odpad vyzbieraný v zberni či výkupni „pripisoval“ tej obci, kde sa zariadenie na zber odpadu nachádza. Samospráva z toho následne ťaží pri čerpaní príspevku z Envirofondu. Ten sa odvíja práve od toho, ako obec triedi odpad.

„Z aktuálneho systému ťažia predovšetkým obce a mestá, ktoré majú na svojom území zberňu odpadov predovšetkým výkupne železných a neželezných kovov,“ priblížil pre Odpady-portal.sk generálny riaiteľ Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) Ján Chovanec.

„Typickým príkladom zneužívania systému je malá obec Boldog, ktorá vykazuje skoro 100 % triedenie, vytriedi viac odpadov ako vytvorí a každoročne dostáva dotácie na úrovni desiatok tisíc eur,“ povedal J. Chovanec. „Podobne je na tom aj obec Sokoľany s mierou vytriedenia 93,56 %, v katastri ktorej je taktiež veľká výkupňa kovov pre neďaleké železiarne.“

Problém si uvedomuje aj ministerstvo životného prostredia. „Za rok 2021 vykázalo viac ako 90-percentnú mieru vytriedenia sedem obcí. Pokiaľ by to bola pravda, bolo by to úctyhodné, ale momentálne je to logisticky priam nemožné,“ reagoval na našu otázku generálny riaditeľ Sekcie obehového hospodárstva MŽP SR Rastislav Zamboj s tým, že údaje týchto obcí by mali prejsť kontrolou Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).

„V najbližšej dobe sa na to určite pozrieme. Budeme to riešiť v rámci zmien vykazovania,“ doplnil R. Zamboj.

Denník Odpady-portal.sk teraz oslovil s otázkami starostu obce Boldog, ktorá sa pri rozdeľovaní príspevkov z Envirofondu za vlaňajší i predvlaňajší rok ocitla medzi najväčšími príjemcami. Obci, ktorá má len okolo 500 obyvateľov, k tomu pomohol najmä výkup kovov, vďaka ktorému sa Boldog dostal k takmer 100 % miere triedenia odpadu.

V článku sa dozviete:

 • ako starosta vníma súčasné nastavenie pravidiel,
 • v čom vidí nespravodlivosť,
 • čo starosta hovorí o výkupni kovov,
 • ako v Boldogu využívajú príspevok z Envirofondu,
 • ako obec zlepšuje svoje odpadové hospodárstvo.

Starosta: Vychádzame z doručených údajov

 
 

Zostáva vám 65% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. podatelna@trnavahora.sk30.11.2022 (06:49)
  Problém je v tom, že potvrdenie o odovzdanom železnom odpade z ktorého je zrejmé, že odpad vznikol na území obce vydávajú "zberne" na ktoré používajú software, ktorý napr. v prípade odovzdania železného odpadu obcou nám potvrdenia dal správne len asi v 30%. Prišli sme na to, pri ručnom porovnávaní odovzdaného množstva odpadu a zaslaného potvrdenia. Zberňa ani netušila, že software im nefunguje správne, za čo sa ospravedlnili a zadali pokyn na opravu software....takže ktovie ako to je v prípade SOKOĽANY lebo ich susedom je U.S. Steel ?
 2. info@odpadovyhospodar.sk30.11.2022 (10:00)
  Obec Boldog, či Sokoľany nič neporušujú, v tom je celý problém. Vezú sa na legálnej ale nesprávnej vlne. To isté ale platí aj o Bratislave. Treba to zmeniť. A inak argumentácia pána starostu a jeho obhajoba prečo je systém OK, je nesprávna. Síce je to legálne ale nesprávne a čudujem sa, že to nikto zo ZMOSU, Únie Miest, či Ministerstva nezatrhol. Kontroly v týchto obciach už robili a nezistili že by tie obce porušovali zákon, inak by im dotácie znova nedali. Kontroly teda boli, sú zbytočné, ak sa to Ministerstvu nepáči, majú teraz otvorené nariadenie 330/2018 aj zákon o odpadoch. Nech sa páči. posielam aj link na článok, kde sme to rozoberali https://www.odpadovyhospodar.sk/envirofond-rozdal-444-mil-e-za-triedenie-odpadov-ziskalo-to-len-36-obci/
 3. podatelna@trnavahora.sk20.12.2022 (07:41)
  Nerozumiem tomu ako k tomu môže dochádzať však zákon hovorí, že zberová firma vydá potvrdenie o množstve vyzbieraných kovov, ktoré sa vyzbierali len na území obce Sokoľany. Toto vyzerá ako keby Sokoľanom dávali aj potvrdenia za firmy, ktoré nepôsobia na území Sokolian ....

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Veľké mestá takto môžu zinkasovať stovky tisíc eur. O príspevok však musia sami požiadať.