NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Udialo sa. Budajov odpadový ÚRSO a telenovela ISOH (komentovaný newsletter)

Komentovaný prehľad nových textov v denníku Odpady-portal.sk.

Budajove odpadové ÚRSO a telenovela ISOH

Odpady-portal.sk

V odpadovom hospodárstve sa opäť udialo veľa nového. Pripravili sme pre Vás komentovaný prehľad nových článkov, ktoré vyšli v denníku Odpady-portal.sk v dňoch 25. - 30. novembra 2022.

Poplatky za skládkovanie

Systém poplatkov za skládkovanie čakajú rozsiahle zmeny. Envirorezort nimi chce jednak motivovať obce k triedeniu a zároveň prispôsobiť pravidlá tomu, že sa posúva termín povinnej úpravy odpadov pred skládkovaním. Novelu nariadenia č. 330/2028 Z. z. bolo možné pripomienkovať v MPK. Ministerstvo vysvetľovalo na pracovnom stretnutí detaily, šéfredaktor Radovan Potočár bol pri tom.

Návrh ostro kritizujú samosprávy. Nepozdáva sa im ani sprísnenie podmienok pre získanie príspevku z Envirofondu. ZMOS varuje, že to obce demotivuje triediť odpad a upozorňuje, že návrh povedie k zvýšeniu ich nákladov, pričom zdražovanie pocítia aj peňaženky obyvateľov.

Košice chcú výnimku na kuchynský bioodpad

Povinné celoplošné triedenie kuchynského odpadu nemá logiku a na Slovensku ťažko nájdete odborníka, ktorý by takéto riešenie s nadšením odporúčal.

Nečudo preto, že Košiciam sa nepáči, že hoci majú kvalitné ZEVO na zhodnotenie kuchynského bioodpadu, tak musia zavádzať jeho triedenie. Mesto sa preto obrátilo na MŽP so žiadosťou o predĺženie výnimky. Odvoláva sa pritom na európsku smernicu a na fakt, že energetické zhodnocovanie predstavuje z ekonomického hľadiska efektívnejšie riešenie. Ich názor podporil aj odborník.

Telenovela ISOH, časť nevieme koľká

Ako sa dalo očakávať, tak ISOH nebude ani v ďalšom sľúbenom termíne. Roky očakávaná informatizácia odpadov totiž naberá ďalší sklz. Po tom, čo sa Informačný systém odpadového hospodárstva nepodarilo plnohodnotne spustiť k avizovanému 30. júnu 2022, nestane sa tak ani k ďalšiemu prisľúbenému termínu. Tým mal byť 1. január 2023.

Podnikatelia počkajú, ale situácia je na uterák a načim si položiť otázku, či by sa nemalo začať odznovu, pomaly a po krokoch. Zatiaľ si ju položme len doma do vankúša.

Budajov nápad: ÚRSO pre odpady

V odpadovo-sieťovej téme sa nechal počuť minister Ján Budaj nápadom, že pôsobnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by sa mala rozšíriť aj o odpadové hospodárstvo. Podľa neho si obce nevedia nájsť zvozové spoločnosti, nie je to celkom voľný trh a preto by túto oblasť mal regulovať ÚRSO.

Nápad regulovať všetko, čo nie je dokonalý trh, nie je nijako prevratný, pretože politici milujú dohľad nad tým, čo robia podnikatelia. A nový nie je ani nápad regulovať niečo v odpadovom hospodárstve, veď spomeňme si na pokus o cenovú reguláciu komodít z triedeného zberu. Ale nový ÚRSOaOH? Nebláznite.

Odklad úpravy odpadov nestačí

Vedia to všetci: za rok sa linky na mechanicko-biologickú úpravu odpadov nepodarí postaviť. Lebo EIA, obstarávanie a lietajúca inflácia. ZMOS to povedal aj nahlas a v MPK žiadal o posunutie účinnosti zavedenia úpravy odpadu na 1. januára 2025.

Zatiaľ síce neúspešne, no netreba stresovať: do decembra budúceho roku je dosť času na ďalšie predĺženie termínu. Túto úspešnú praktiku napokon využíva envirorezort aj pri ISOH-u, či tvorbe novej legislatívy v kompostovacej vyhláške, alebo v príprave nového zákona o EIA.

IPKZ sa dotkne aj odpadov

Integrované povoľovanie aj odpadovú legislatívu čaká niekoľko dôležitých zmien. MŽP aj SIŽP by v niektorých oblastiach mali nadobudnúť posilnené kompetencie. V odpadovej oblasti sa zmeny dotknú prevádzkovateľov skládok odpadov, ale aj obcí či v niektorých prípadoch aj podnikateľských subjektov.

Sprísniť sa majú aj požiadavky na riadne ošetrovanie skládok po ich uzavretí. To je celkom v poriadku, no do finálneho znenia sa môže dostať ešte všeličo. Téme sa venuje Diana Motúzová.

Veľká novembrová obalová revolúcia

A je to tu. Dlho očakávaný návrh na regulácie obalov zverejnila Európska komisia koncom mesiaca. Presadiť chce viacero opatrení, napríklad do roku 2040 znížiť odpad z obalov o 15 % v porovnaní s rokom 2018, a to v každom členskom štáte na jedného obyvateľa.

Komisia nezabudla ani na tradičnú formuláciu o vytvorení státisícov pracovných miest. Frédéric Bastiat popísal tento klam rozbitého okna už v roku 1850, no snáď raz dorazí aj k tvorcom regulácií do Bruselu.

Téme sa budeme venovať podrobnejšie, zatiaľ ponúkame kľúčové body reformy a odkaz na kľúčové dokumenty.

Zmenia sa aj evidenčné a ohlasovacie povinnosti

Záver roka envirorezort kvaltuje aj so zmenou vyhlášky, ktorá má upraviť evidenčné a ohlasovacie povinnosti. Návrh je v MPK a má priniesť aj zníženie nákladov. Napríklad zrušenie povinnosti vypracovať ohlásenie o vzniku odpadu v listinnej podobe vychádza podľa prepočtu MŽP na 254 623 eur. V znižovaní administratívnej záťaže držíme palce.

Tarabove tance okolo správcu zálohového systému

Poslanec Tomáš Taraba nadobudol presvedčenie, že správca zálohového systému vykazuje obrovský zisk, ktorý mu plynie z nevyzbieraných nápojových obalov. Tých je podľa poslanca z kandidátky fašistov až 80 %, takže konzorcium podľa neho zarába stovky miliónov eur.

Okrem toho, že má poslanec v dôvodovej správe celkom nepravdivý údaj, sú aj jeho východiská celkom mylné. Celému prípadu dodávajú pachuť “parlamentné šumy”, že Taraba chce so svojim nápadom kupčiť na trhu hlasov pre štátny rozpočet.

Budajovmu rezortu tentoraz patrí pochvala za principiálne odmietanie návrhu. Tému komentoval Radovan Kazda.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X