Obrovské množstvo plastových častíc v oceáne pochádza z našich práčok a v ľadovej pokrývke migruje na veľké vzdialenosti.
Mikroplasty sú všadeprítomné
Syntetické plastové vlákna už prenikli aj na Antarktídu. V najnovšom výskume ich prítomnosť vedci odhalili vo vzorkách vzduchu, morskej vody, sedimentov a morského ľadu, ktoré odobrali z Weddellovho mora v Južnom oceáne v rámci expedície, ktorej cieľom bolo objaviť loď britského polárneho bádateľa Ernesta Shackletona.
Vo všetkých vzorkách boli identifikované polyesterové vlákna, ktoré pochádzali predovšetkým z textílií. Väčšina týchto mikroplastov sa našla vo vzorkách vzduchu, takže je pravdepodobné, že ich vdychujú živočíchy obývajúce Antarktídu.
„Mikroplastové vlákna predstavujú problém, ktorý sa týka aj vzduchu a zasahuje už aj do posledných oblastí, ktoré zostávali nedotknuté človekom. Syntetické vlákna sú celosvetovo najrozšírenejšou formou mikroplastového znečistenia,“ uvádza spoluautorka štúdie profesorka Lucy Woodall z Oxfordskej univerzity.
Vedkyňa, ktorá ako prvá poukazovala na výskyt plastov v hlbokom mori v roku 2014, dodáva, že riešenie tohto problému by malo byť stredobodom rokovaní o globálnej dohode o plastoch, ktorú pripravuje OSN a ktorá by sa mala stať celosvetovým právne záväzným nástrojom na boj proti znečisteniu životného prostredia plastmi.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.