NATUR-PACK

Nebudeme doplácať na odpady, hovorí nový primátor a navrhuje zdvojnásobiť poplatky pre občanov

Zákon zakazuje dotovať odpadové hospodárstvo z iných kapitol, ale bývalé vedenie mesta to nerešpektovalo, tvrdí nový šéf radnice.

Nebudeme doplácať na odpady, hovorí nový primátor a navrhuje zdvojnásobiť poplatky pre občanov
Foto: Odpady-portal.sk

Zatiaľ čo legislatíva samosprávam neumožňuje dofinancovať odpadové hospodárstvo z vlastného rozpočtu, bežná prax v mnohých slovenských mestách a obciach býva iná. Prostriedky vyzbierané z poplatkov od pôvodcov odpadu, teda obyvateľov, nestačia a samosprávy na odpady „doplácajú“ z inak získaných financií.

Viac či menej otvorene takýto postup priznávajú viaceré samosprávy. „Kontrola NKÚ pred niekoľkými rokmi ukázala, že je to bežná prax v našej krajine a kontrolóri to vytkli aj nášmu mestu,“ povedala v augustovom rozhovore pre Odpady-portal.sk prednostka Mestského úradu Senec Jarmila Répássyová odkazujúc na závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Na problém poukazuje tiež nedávna analýza Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorej vyzbierané poplatky pokrývajú samosprávam v priemere len 73 % nákladov na odpadové hospodárstvo. Analýza sa odvoláva na údaje z Rozpočtového informačného systému, ktoré ukazujú že za posledných šesť rokov samosprávy doplatili na výdavky, ktoré súvisia so zberom a zneškodnením odpadu okolo 338 mil. eur z iných zdrojov nad rámec toho, čo vybrali na poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad.

Primátori ôsmich krajských miest, na ktorých volebné sľuby v oblasti odpadov sme sa bližšie pozreli po októbrových komunálnych voľbách, sa vo svojich programoch problému nevenovali. Nový primátor Prešova František Oľha však teraz prišiel s návrhom, aby mesto poplatky pre občanov razantne zvýšilo a pokrylo z nich celé náklady na odpadové hospodárstvo.

F. Oľha tak chce urobiť novelou všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Celý materiál, ktorý primátor predkladá na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.

V článku sa dozviete:

  • v akej výške navrhujú poplatky od 1. januára 2023,
  • ako primátor zdôvodňuje svoj zámer,
  • kde mestu podľa F. Oľhu chýbajú peniaze v dôsledku „doplácania“ na odpady,
  • aké príjmy si mesto sľubuje zo zvýšenia poplatkov,
  • čo návrh VHZ hovorí o množstvovom zbere odpadu.
VÚMZ SK

Náklady miest a obcí rastú

Dlhodobým problémom v Prešove podľa F. Oľhu je, že výnos získaný prostredníctvom poplatkov za odpad vyberaných od občanov, nepostačuje na finančné pokrytie nakladanie s odpadom.

Zostáva vám 56% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)