Zákon zakazuje dotovať odpadové hospodárstvo z iných kapitol, ale bývalé vedenie mesta to nerešpektovalo, tvrdí nový šéf radnice.
Zatiaľ čo legislatíva samosprávam neumožňuje dofinancovať odpadové hospodárstvo z vlastného rozpočtu, bežná prax v mnohých slovenských mestách a obciach býva iná. Prostriedky vyzbierané z poplatkov od pôvodcov odpadu, teda obyvateľov, nestačia a samosprávy na odpady „doplácajú“ z inak získaných financií.
Viac či menej otvorene takýto postup priznávajú viaceré samosprávy. „Kontrola NKÚ pred niekoľkými rokmi ukázala, že je to bežná prax v našej krajine a kontrolóri to vytkli aj nášmu mestu,“ povedala v augustovom rozhovore pre Odpady-portal.sk prednostka Mestského úradu Senec Jarmila Répássyová odkazujúc na závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Na problém poukazuje tiež nedávna analýza Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorej vyzbierané poplatky pokrývajú samosprávam v priemere len 73 % nákladov na odpadové hospodárstvo. Analýza sa odvoláva na údaje z Rozpočtového informačného systému, ktoré ukazujú že za posledných šesť rokov samosprávy doplatili na výdavky, ktoré súvisia so zberom a zneškodnením odpadu okolo 338 mil. eur z iných zdrojov nad rámec toho, čo vybrali na poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad.
Primátori ôsmich krajských miest, na ktorých volebné sľuby v oblasti odpadov sme sa bližšie pozreli po októbrových komunálnych voľbách, sa vo svojich programoch problému nevenovali. Nový primátor Prešova František Oľha však teraz prišiel s návrhom, aby mesto poplatky pre občanov razantne zvýšilo a pokrylo z nich celé náklady na odpadové hospodárstvo.
F. Oľha tak chce urobiť novelou všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Celý materiál, ktorý primátor predkladá na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- v akej výške navrhujú poplatky od 1. januára 2023,
- ako primátor zdôvodňuje svoj zámer,
- kde mestu podľa F. Oľhu chýbajú peniaze v dôsledku „doplácania“ na odpady,
- aké príjmy si mesto sľubuje zo zvýšenia poplatkov,
- čo návrh VHZ hovorí o množstvovom zbere odpadu.
Náklady miest a obcí rastú
Dlhodobým problémom v Prešove podľa F. Oľhu je, že výnos získaný prostredníctvom poplatkov za odpad vyberaných od občanov, nepostačuje na finančné pokrytie nakladanie s odpadom.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.