Čo platí na ľudí, aby nehádzali odpad na zem? Pomáhajú aj behaviorálne techniky | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Čo platí na ľudí, aby nehádzali odpad na zem? Pomáhajú aj behaviorálne techniky

Jednou z možností, ako predchádzať vzniku litteringu, je využiť poznatky vedy, ktorá sa usiluje o porozumenie mechanizmom ľudského správania.

Čo platí na ľudí, aby nehádzali odpad na zem? Pomáhajú aj behaviorálne techniky

OZV ENVI - PAK sa spojila s Ústavom verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave a inštitútom Behavioural Insight Team z Londýna. Spoločne hľadali spôsob, ako motivovať ľudí, aby odpadky neodhadzovali na zem a celému problému predchádzali.

Pre mestá a obce, ktoré by chceli riešiť problém s voľne pohodeným odpadom, tzv. litteringom, pripravili manuál, v ktorom nájdu návod, ako si projekt vedia samé zrealizovať, pričom ho prispôsobia svojim potrebám.

V rámci tohto projektu organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK zrealizovala niekoľko riešení na rôznych lokalitách na Slovensku.

V Bratislave na Štrkovci sa zaviedli dva typy inštalácií: Na jednom mieste upozorňovali fajčiarov na blízkosť koša nálepky na zemi. K nim sa v ďalšej fáze pridal hlasovací kôš na odhadzovanie ohorkov.

Na opačnej strane jazera sa v tom istom čase použili iné techniky. Najprv sa pozornosť fajčiarov upriamila na problém množstva cigaretových ohorkov na chodníkoch pomocou tzv. „miesta činu“. Fajčiari veľakrát nevnímajú ohorok ako odpad, navyše si myslia, že sa v prírode veľmi rýchlo rozloží. Vyviesť z omylu ich mala ďalšia technika, ktorá upozorňovala na toxicitu a zloženie samotných ohorkov.

Výsledky projektu prezentovala Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI - PAK, aj na podujatí Seesame Talk: Nudge your business, ktoré sa uskutočnilo 2. decembra 2022 v Bratislave.

Katarína KretterKatarína Kretter, OZV ENVI-PAK | Foto: Odpady-portal.sk

Ďalšie riešenie testovali v OZV ENVI-PAK v Ivanke pri Dunaji s cieľom znížiť množstvo litteringu vo forme potravín a obalov z jedla. 

“Výsledky boli naozaj veľmi sľubné. Na Štrkovci sme robili dve rôzne sady intervencií, kde sme dosiahli zlepšenie 61 percent a 74 percent. V Ivanke pri Dunaji to bolo 28 percent, takže aj tam sme prekročili cieľ, ktorý sme si stanovili,” vysvetlila Katarína Kretter.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť aj na tomto odkaze: https://fb.watch/hfp4YUF0oH/.


Spoločnosť ENVI-PAK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Program konferencie ODPADY 2023 (aktualizovaný)

Program konferencie ODPADY 2023 (aktualizovaný)

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 11. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční v júni v hoteli Holiday Inn v Žiline.

Ako správne vytriediť obaly z mlieka? Materiály sa rôznia

Ako správne vytriediť obaly z mlieka? Materiály sa rôznia

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripomína OZV ENVI - PAK dôležitosť správneho triedenia obalov, do ktorých je mlieko balené. Ako teda správne triediť obaly od mlieka?

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2023

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2023

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v júni 2023? Prinášame vám ich prehľad.