Čo platí na ľudí, aby nehádzali odpad na zem? Pomáhajú aj behaviorálne techniky | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Čo platí na ľudí, aby nehádzali odpad na zem? Pomáhajú aj behaviorálne techniky

Jednou z možností, ako predchádzať vzniku litteringu, je využiť poznatky vedy, ktorá sa usiluje o porozumenie mechanizmom ľudského správania.

Čo platí na ľudí, aby nehádzali odpad na zem? Pomáhajú aj behaviorálne techniky

OZV ENVI - PAK sa spojila s Ústavom verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave a inštitútom Behavioural Insight Team z Londýna. Spoločne hľadali spôsob, ako motivovať ľudí, aby odpadky neodhadzovali na zem a celému problému predchádzali.

Pre mestá a obce, ktoré by chceli riešiť problém s voľne pohodeným odpadom, tzv. litteringom, pripravili manuál, v ktorom nájdu návod, ako si projekt vedia samé zrealizovať, pričom ho prispôsobia svojim potrebám.

V rámci tohto projektu organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK zrealizovala niekoľko riešení na rôznych lokalitách na Slovensku.

V Bratislave na Štrkovci sa zaviedli dva typy inštalácií: Na jednom mieste upozorňovali fajčiarov na blízkosť koša nálepky na zemi. K nim sa v ďalšej fáze pridal hlasovací kôš na odhadzovanie ohorkov.

Na opačnej strane jazera sa v tom istom čase použili iné techniky. Najprv sa pozornosť fajčiarov upriamila na problém množstva cigaretových ohorkov na chodníkoch pomocou tzv. „miesta činu“. Fajčiari veľakrát nevnímajú ohorok ako odpad, navyše si myslia, že sa v prírode veľmi rýchlo rozloží. Vyviesť z omylu ich mala ďalšia technika, ktorá upozorňovala na toxicitu a zloženie samotných ohorkov.

Výsledky projektu prezentovala Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI - PAK, aj na podujatí Seesame Talk: Nudge your business, ktoré sa uskutočnilo 2. decembra 2022 v Bratislave.

Katarína KretterKatarína Kretter, OZV ENVI-PAK | Foto: Odpady-portal.sk

Ďalšie riešenie testovali v OZV ENVI-PAK v Ivanke pri Dunaji s cieľom znížiť množstvo litteringu vo forme potravín a obalov z jedla. 

“Výsledky boli naozaj veľmi sľubné. Na Štrkovci sme robili dve rôzne sady intervencií, kde sme dosiahli zlepšenie 61 percent a 74 percent. V Ivanke pri Dunaji to bolo 28 percent, takže aj tam sme prekročili cieľ, ktorý sme si stanovili,” vysvetlila Katarína Kretter.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť aj na tomto odkaze: https://fb.watch/hfp4YUF0oH/.


Spoločnosť ENVI-PAK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Výrobcovia menia OZV. Ak sa zmenia ich trhové podiely, ovplyvní to aj mestá a obce

Výrobcovia menia OZV. Ak sa zmenia ich trhové podiely, ovplyvní to aj mestá a obce

Nevyžiadaná zmena OZV sa môže dotknúť aj tých samospráv, ktoré majú v triedenom zbere dobré výsledky.

Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje Zväz odpadového priemyslu na štúdiu IEP

Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje Zväz odpadového priemyslu na štúdiu IEP

Podľa záverov štúdie treba ignorovať európske trendy technologickej modernizácie a naďalej plniť skládky cez MBÚ linky, aby sme na smetisku ostali čo najdlhšie, tvrdí ZOP.

Pozvánka na konferenciu: ENVIROMANAGEMENT 2023 (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: ENVIROMANAGEMENT 2023 (aktualizovaná)

Trinásty ročník medzinárodnej odbornej konferencie sa uskutoční na začiatku októbra vo Vysokých Tatrách.