Ako na voľne pohodený odpad? Cigaretové ohorky idú príkladom (píše M. Jurkovič) | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ako riešiť problém voľne pohodeného odpadu? Cigaretové ohorky idú príkladom

Na Slovensku vzniká dobrovoľná spoločná aktivita proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami, informuje Miroslav Jurkovič, projektový manažér SPAK-EKO.

cigaretové ohorky

Foto: Depositphotos

Znečistenie životného prostredia voľne pohodeným odpadom je problémom, ktorý si vyžaduje špeciálnu pozornosť. Takýto odpad nie je problémom len z estetického hľadiska, ale predovšetkým ide o problém znečistenia.

Vo voľne pohodenom odpade končia výrobky s materiálov, ktoré sa v prírode vôbec alebo len veľmi ťažko rozkladajú. V niektorých prípadoch sú mechanickým niekedy aj chemickým nebezpečenstvom pre zvieratá.

To čo nazývame voľne pohodený odpad je skupina rôznorodých výrobkov skladajúcich sa z rozličných materiálov. Ambíciou riešiť tento problém prostredníctvom regulácie a legislatívy je smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/ 904 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie.

Táto smernica vytvorila na základe analýzy voľne pohodeného odpadu na plážach EÚ zoznam výrobkov, ktoré sú najväčším problémom z hľadiska množstva a zaviazala výrobcov, aby sa prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov postarali o tento odpad.

Zoznam takýchto výrobkov je pestrý, začína výrobkami, ktoré už teraz spadajú pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov tým, že sú obalmi, alebo na Slovensku i neobalmi, a mali by končiť v triedenom zbere alebo v zálohovom systéme.

To sú najmä nápojové obaly, balenia a vrecúška z pružného materiálu obsahujúce potraviny, ktoré sú určené na priamu konzumáciu z tohto balenia a pokračuje to cez nádoby na jedlo a nápoje.

Sú to však aj výrobky, ktoré doteraz pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov nespadali a to sú ohorky z tabakových výrobkov alebo vlhčené utierky.

Smernica stanovila pre výrobcov týchto výrobkov zodpovednosť postarať sa, aby sa znížilo množstvo odpadu, ktorý je nesprávne likvidovaný a končí voľne pohodený, a aby sa tiež podieľali na likvidácii tých výrobkov, ktoré končia voľne pohodené.

Za týmto účelom prišla smernica so špeciálnou definíciou rozšírenej zodpovednosti výrobcov a je na výrobcoch, ako k plneniu tejto povinnosti pristúpia.

V prípade tabakových výrobkov s filtrami, ktoré obsahujú plasty vznikla na Slovensku iniciatíva Spoločná aktivita proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami so skratkou SPAK-EKO.

Cieľom SPAK-EKO je vytvorenie systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov, prostredníctvom ktorého budú môcť minimalizovať negatívne dopady odpadu pochádzajúceho z ich výrobkov na životné prostredie, a to najmä na verejné priestory.

Problémom filtrov z tabakových výrobkov je plast, acetát celulózy, z ktorého sú vyrobené. Tento plast je vyrobený na prírodnej báze z drevnej buničiny, avšak jeho rozklad v prírode trvá roky, a preto nepatrí na zem, ale do koša či popolníka.

Cieľom SPAK-EKO bude osveta spotrebiteľov o správnom nakladaní s odpadom pochádzajúcim z tabakových produktov, ale tiež i spolupráca, napríklad so samosprávami, pri odstraňovaní voľne pohodeného odpadu z tabakových produktov s filtrami obsahujúcimi plasty a zamedzovaniu jeho ďalšieho tvorenia.

Spoločná aktivita proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami je dobrovoľnou iniciatívou spoločností British American Tobacco (Czech Republic), s.r.o., organizačná zložka, Imperial Tobacco Slovakia a.s., JTI Slovak Republic, s.r.o. a Philip Morris Slovakia s.r.o..

Tieto spoločnosti sa prostredníctvom podpisu memoranda prihlásili k svojej spoločenskej zodpovednosti za dopad ich výrobkov na životné prostredie, a to predovšetkým po tom ako výrobky z ich činnosti ukončia svoj životný cyklus a stanú sa odpadom. Menované spoločnosti vyrábajú a dovážajú na Slovenský trh 98 % tabakových výrobkov s filtrami obsahujúcimi plasty.

Vytvorenie SPAK-EKO nadväzuje na spoločnú osvetovú kampaň z roku 2021: "Z ohorku ti žiadny cigaretovník nevyrastie. Nehádž ho na zem!"

Mgr. Miroslav Jurkovič
projektový manažér, SPAK-EKO


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Prečítajte si, ako hodnotia odborníci z odpadového sektora to, či sa Slovensko mohlo vyhnúť žalobe zo strany Európskej komisie za nezrekultivovanie a neuzavretie skládok odpadu.

Jozef Kozák: Zhodnotenie elektroodpadu funguje, ale niektoré zmeny treba nevyhnutne urobiť (ROZHOVOR)

Jozef Kozák: Zhodnotenie elektroodpadu funguje, ale niektoré zmeny treba nevyhnutne urobiť (ROZHOVOR)

Ministerstvu chýba väčšia odvaha na zlepšenie podmienok rozšírenej zodpovednosti za odpad z elektrických a elektronických zariadení, hovorí Jozef Kozák, výkonný riaditeľ organizácie zodpovednosti výrobcov pre elektroodpad, batérie a obaly SEWA, a.s.

Názor. Súčasný systém prerozdeľovania obcí medzi OZV nefunguje

Názor. Súčasný systém prerozdeľovania obcí medzi OZV nefunguje

Mechanizmus výpočtu a prerozdelenia samospráv medzi OZV je popísaný v zákone o odpadoch. Problém je, že v praxi nefunguje, píše riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.