Budú mať problém. Určitá skupina štátov môže naraziť na nové prísne ciele eurokomisie | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Môžu mať problém. Štáty bez zálohových systémov narážajú na nové prísne ciele eurokomisie

Európska komisia predstavila koncom minulého roka návrh ambiciózneho nariadenia o obaloch. Tlačí v ňom na novú povinnosť, ktorá môže viacerým krajinám zmariť už realizované investície.

Môžu mať problém. Štáty bez zálohových systémov narážajú na nové prísne ciele eurokomisie

Foto: Odpady-portal.sk

Štáty, ktoré nemajú zavedené zálohové systémy na nápojové obaly, sa môžu potenciálne ocitnúť pred ťažkou dilemou – sprevádzkovať takýto systém do niekoľkých rokov a rezignovať na dlhoročné budovanie klasického systému triedeného zberu alebo zotrvať pri jestvujúcom systéme, avšak s prísnejšími cieľmi?

Túto dilemu totiž otvára návrh rozsiahlej revízie smernice o obaloch a odpadoch z obalov, ktorý Európska komisia predstavila koncom minulého roka. Regulácia, ktorú sme predstavili v tomto článku, vyvolala medzi účastníkmi trhu množstvo otázok, ale aj značné znepokojenie. O nezamýšľaných dôsledkoch nového nariadenia sme informovali v tomto článku.

Regulácia má však viac potenciálne slabších miest. Najnovšie sa voči niektorým novým povinnostiam, ktoré chce Komisia zaviesť, ozvala aj Česká asociácia odpadového hospodárstva (ČAOH). Tá tvrdí, že nový návrh treba ešte dopracovať. Jedným z dôvodov je napríklad slabá predvídateľnosť celkových vplyvov regulácií, keďže Komisia na jednej strane počíta s množstvom „delegovaných aktov“, ktoré budú kreovať podobu nových povinností, ale zároveň ich nepredložila ihneď na začiatku procesu.

Jedným z hlavných dôvodov má byť aj nová regulácia, ktorá zasahuje do zberu nápojových obalov. Pre Slovensko, ktoré má už vyše roka zavedené zálohovanie, by sa nič nemalo meniť. Pre drvivú väčšinu členských štátov vrátane Česka však tento zásah môže priniesť značné negatívne vplyvy na novo realizované investície jednotlivých krajín.

O čo ide?

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com19.01.2023 (08:09)
    Dobrý deň. Prvý krát za posledné roky mám pocit, že počujem niečo o tom, že je potrebné napr. obmedziť viacnásobné a zbytočné balenie ap. Citát: "Podľa asociácie Europen to prinesie, že od výrobcov sa bude vyžadovať aby k plneniu týchto cieľov prispeli napríklad znížením pomeru prázdnych priestorov v obaloch, odstránili obaly s dvojitými stenami, falošným dnom alebo nepotrebnými vrstvami,..." Neni divu, že sa budú obalové spoločnosti a zabehnutý recyklačný zázrak priečiť. Roky sa hovorí len o separácii takej, takej, takej a takej, ktorá vyžaduje nové a nové investície, náklady, platby ap. ( to vonia peniazmi ). Nie o tom, že treba prestať zbytočne baliť. Veď koľko sa dá zarobiť na nebalení? Aj keď zase vzniknú zálohové systémy všemožných rozsahov - dobrý deal a má moderný ecodesign pomenovania. Tak neviem. Hádam raz aj o tie obaly pôjde... Pekný deň všetkým.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Rozdelili posledné eurofondy na kompostárne. Príspevok dostane obec a združenie obcí

Rozdelili posledné eurofondy na kompostárne. Príspevok dostane obec a združenie obcí

Ministerstvo do výzvy nalialo dodatočné financie.