Mechanizmus výpočtu a prerozdelenia samospráv medzi OZV je popísaný v zákone o odpadoch. Problém je, že v praxi nefunguje, píše riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.
Na začiatok trochu teórie. Organizácie zodpovednosti výrobcov pre obaly a neobalové výrobky (OZV) majú podľa zákona o odpadoch povinnosť financovať náklady na triedený zber od občanov. Na Slovensku aktuálne pôsobí desať OZV. Každá z nich by mala financovať triedený zber v obciach podľa svojho trhového podielu. Mechanizmus výpočtu a prerozdelenia samospráv medzi OZV je popísaný v zákone o odpadoch.
Problém je, že v praxi nefunguje. V roku 2022 totiž nemalo uzatvorenú zmluvu s OZV šesť samospráv. Ich náklady na triedený zber mali byť pokryté, keďže jednou z noviel zákona o odpadoch sa zaviedol mechanizmus, podľa ktorého náklady takýchto samospráv financuje bývalá OZV až pokiaľ neuzatvoria zmluvu s novou OZV.
Problém je, že "bývalá" OZV nemá na tieto náklady finančné krytie. Nová OZV jej ich má refundovať až po uzatvorení zmluvy s obcou. To sa však v roku 2022 nestalo. A tak v niektorých prípadoch náklady na triedený zber znášala "bývalá" OZV. V niektorých prípadoch si ani "bývalá" OZV túto povinnosť nesplnila a náklady znášala samotná zberová spoločnosť, ktorá službu naďalej vykonávala.
Takýto systém je nespravodlivý pre výrobcov, ktorí sa na tieto náklady skladajú, pre OZV aj pre zberové spoločnosti, ktoré zber aj naďalej vykonávajú.
Problém, je že to okrem nich nikoho nezaujíma. Pritom riešenie je jednoduché. Stačí si položiť otázku ako sa s týmto problémom vysporiadali v ostatných krajinách EÚ? Nijak. Tento problém tam totiž neexistuje.
V krajinách s viacerými OZV totiž funguje systém zdieľanej infraštruktúry. Koordinačné centrum pridelí OZV jednotlivé regióny aby v nich organizovali triedený zber. Na jeho financovaní sa potom podieľajú všetky OZV podľa svojho trhového podielu v jednotlivých komoditách.
Stabilný, predvídateľný a spravodlivý systém pre všetkých. Bez nekonečného kolotoča výpovedí obciam, prezmluvňovania samospráv a zberových spoločností a opakovaného losovania samospráv, ktoré aj tak nakoniec dopadne tak, že niektoré obce zostanú bez zmluvy s OZV.
Poučíme sa niekedy? Alebo budeme donekonečna lepiť diery na zlom systéme?
Michal Sebíň
Autor je riaditeľom organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.
Pozn.: Text prevzatý so súhlasom autora je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.