Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou. Tím OZV NATUR-PACK pripravil užitočnú pomôcku pre partnerské samosprávy. Stačí pár kliknutí.

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

Foto: Depositphotos, NATUR-PACK (+ redakčné úpravy Canva)

Prečo sa v mojej rodnej obci triedi inak ako v meste, kde aktuálne pracujem alebo študujem? Ako je možné, že v Bratislave nie sú červené kontajnery? Aj tieto otázky si kladú mnohí obyvatelia, ktorí môžu mať zmätok v tom, ako správne triediť.

Dôvodom je skutočnosť, že triedený zber odpadu nie je na Slovensku jednotný. To však v OZV NATUR-PACK nepovažujú za skutočnú prekážku dobrého triedenia.

„Veľmi často dostávame v OZV NATUR-PACK otázku od ľudí, ktorí žijú v Bratislave, ale pochádzajú z inej oblasti, kde je v Bratislave ukrytý červený kontajner. Súvisí to s tým, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný,“ vysvetľuje PR riaditeľ OZV NATUR-PACK Marek Brinzík a dodáva, že celkovo poznáme päť rôznych systémov a rôznych kombinácií.

Tím NATUR-PACK sa s touto skutočnosťou popasoval hneď od začiatku svojho pôsobenia ako organizácie zodpovednosti výrobcov, keďže všetky zásadné informačné a vzdelávacie materiály musí vytvárať v piatich kombináciách, v praxi teda aj v piatich vyhotoveniach alebo verziách.

„Náš tím neustále vytvára ďalšie a ďalšie pomôcky, ktoré verejnosti uľahčia spleť pravidiel a nuansov, ktoré s triedením odpadov súvisia,“ dodáva.

Poskytnú všetky dôležité informácie o triedení

Výnimkou nie je ani rok 2023. Tím NATUR-PACK prichystal novinku, ktorá odstráni zmätky v súvislosti so systémom triedenia v tej či onej obci, ale aj meste. Touto novinkou je informačný portál, vďaka ktorému sa obyvatelia môžu po pár kliknutiach dozvedieť všetky potrebné informácie o aktuálne platnom systéme zberu v ich obci či meste.

Na portáli www.akotriedit.sk po zadaní konkrétnej partnerskej obce alebo mesta sa dá do pár sekúnd zistiť, aký systém platí v danej lokalite. „A už budete vedieť, že nemusíte hľadať červený kontajner v prípade, ak u vás platí takzvaná trojkombinácia, kedy sa do žltého kontajnera okrem plastov zbierajú aj nápojové kartóny a kovové obaly,“ zdôrazňuje M. Brinzík.

„A ak sa chcete o triedení odpadu dozvedieť viac, môžete si pozrieť alebo stiahnuť informačný leták, ale aj pozrieť alebo stiahnuť najpodrobnejšiu elektronickú príručku o predchádzaní vzniku odpadov a ich triedení, ktorá sa volá Alchýmia triedenia komunálneho odpadu,“ pripomína.

Vedeli ste, že 150 vyzbieraných plechoviek sa zmení na panvicu? Aj takéto informácie môžete nájsť v informačnom letáku, ktorý je súčasťou nového portálu.

Príručku o triedení komunálneho odpadu NATUR-PACK nedávno aktualizoval v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a zberovou spoločnosťou OLO a Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy, keďže Bratislava má aj svoju špeciálnu verziu.

„To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou, ale pevne verím, že teraz zase o čosi jednoduchšie zvládnuteľnou,“ uzavrel M. Brinzík.


OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Súčasný systém prerozdeľovania obcí medzi OZV nefunguje

Názor. Súčasný systém prerozdeľovania obcí medzi OZV nefunguje

Mechanizmus výpočtu a prerozdelenia samospráv medzi OZV je popísaný v zákone o odpadoch. Problém je, že v praxi nefunguje, píše riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Mohol envirorezort zabrániť žalobe zo strany Európskej komisie? (ANKETA)

Prečítajte si, ako hodnotia odborníci z odpadového sektora to, či sa Slovensko mohlo vyhnúť sa žalobe zo strany Európskej komisie za nezrekultivovanie a neuzavretie skládok odpadu.

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

O transformácii poľnohospodárstva a udržateľných potravinových systémoch diskutovali experti na konferencii v Bratislave.