NATUR-PACK

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády
Primátor Bratislavy Matúš Vallo / Foto: Odpady-portal.sk

Hlavné mesto Slovenska nesúhlasí s vládnym rozhodnutím, na základe ktorého všetky príjmy z predaja elektrickej energie, ktorá je vyrobená využitím odpadu, budú nad úrovňou 100 eur za MWh zdanené sadzbou 90 %.

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla týmto krokom vláda odsabotovala energetické využitie odpadu v hlavnom meste. Mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), ktorý v Bratislave zabezpečuje nakladanie s odpadom, tak príde v priebehu dvoch rokov o milióny eur.

O čo ide? Nový „odvod z nadmerných príjmov“ pre výrobcov elektriny bol zakotvený do energetickej legislatívy už vlani, avšak zákon o energetike v tom čase ešte neupravoval konkrétne cenové stropy pre výpočet „nadmerných príjmov“ podliehajúcich mimoriadnemu odvodu.

Zostáva vám 82% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)