Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Triedime málo a vyhadzujeme potraviny, zistili odborníci po analýze odpadu

Zvyšovanie cien energií, ale aj rastúce poplatky za odpady nútia samosprávy meniť pohľad na doterajšie fungovanie odpadového hospodárstva.

Triedime málo a vyhadzujeme potraviny, zistili odborníci po analýze odpadu

Ilustračné foto: Depositphotos

Predtým, ako sa však pustia do akýchkoľvek zmien, by mali s pomocou odborníkov zistiť, čo ich obyvatelia vyhadzujú do zmesového komunálneho odpadu. Dostanú tak prehľad, aký druh odpadu by dokázali vďaka dobre nastavenej infraštruktúre a komunikačnej stratégii ešte vytriediť.

Vedeli by tak ušetriť nielen obecné peniaze, ale odmeniť tých ľudí, ktorí sa do triedenia zapoja. Vedia o tom napríklad v Galante, kde analýzu odpadu urobili pred zrakmi obyvateľov priamo na námestí.

Analýza poskytuje presné informácie

Mestá a obce často nevedia, aké kroky majú urobiť pre to, aby v odpadovom hospodárstve dosiahli lepšie výsledky, vyprodukovali menej zmesového odpadu alebo aby dosiahli lepšiu mieru triedenia. Analýza odpadu im dá odpoveď na to, čo ich trápi a čo vedia vďaka odbornej pomoci vyriešiť.

„V spolupráci so slovenskými mestami a obcami sme realizovali už množstvo fyzických analýz odpadov. Scenár je často rovnaký – samospráva verí, že občania triedia dobre a nevie nájsť to, čo ju v dosiahnutí lepších výsledkov brzdí. Preto sa rozhodne pre podrobnú analýzu, aby si svoje domnienky potvrdila alebo vyvrátila,“ hovorí Martina Gaislová z portálu menejodpadu.sk.

Analýza odpadu v bytových domoch | Infografika: menejodpadu.sk

Rovnako postupovali vlani v lete aj v Galante, kde na námestí pred mestským úradom vysypali nádoby na zmesový komunálny odpad. Odborníci na odpadové hospodárstvo spolu s dobrovoľníkmi náhodne vybrali čierne kontajnery spred rodinných domov a zo stojísk v blízkosti bytoviek. Odpad, ktorý mal pôvodne skončiť na skládke, ručne vytriedili. Výsledky boli prekvapivé.

„Našli sme v ňom napríklad plechovky, či plastové fľaše, kuchynský odpad alebo aj zelený biologicky rozložiteľný odpad. Takýto odpad by mal byť pritom vytriedený a patrí do jednej z farebných nádob, ktoré sa nachádzajú na stojiskách alebo ktoré majú obyvatelia rodinných domov,“ povedala po analýze odpadu Daniela Amrichová, vedúca oddelenia komunálnych služieb mesta Galanta.

Množstvo odpadu, ktorý by mal nakoniec skončiť na skládke, sa tak zmenšil o dve tretiny. Alebo ešte lepšie o 82,21 %.

Analýza odpadu v rodinných domoch | Infografika: menejodpadu.sk

Najviac vyhadzujeme potraviny

Zástupcovia miest a obcí, ale aj odborníci, ostanú po fyzickej analýze prekvapení, čo všetko dokážeme do zmesového odpadu vyhodiť. Je možné v ňom nájsť plasty, papier alebo sklo, pre ktoré sú určené špeciálne farebné nádoby. Alebo majitelia rodinných domov doň vyhadzujú zelený bioodpad, hoci majú na záhrade kompostéry.

„Najväčšou položkou vo väčšine fyzických analýz je však kuchynský odpad, pričom nejde len o zvyšky z varenia. Nachádzame aj neotvorené potraviny, ktoré ľudia nestihli spracovať alebo ich vyhodili, aj keď by sa ešte dali bez problémov skonzumovať,“ vysvetľuje Martina Gaislová.

Povinnosť triediť kuchynský odpad majú slovenské samosprávy už dva roky, Bratislava a Košice od začiatku tohto roka. Skúsenosti odborníkov dokazujú, že mnohé mestá a obce zaviedli zber len formálne, nemajú dobre vybudovanú infraštruktúru alebo nemajú správne nastavenú frekvenciu vývozu odpadu. Výsledkom je, že ľudia triedia málo, ak vôbec. Výsledky analýzy tak nemusia byť pre vedenia samospráv potešujúce, hoci mali pozitívne očakávania.

ASEKOL

Prínosom však je, ak na vlastné oči vidia, aký odpad posielajú na skládky, hoci by nemuseli. Nič však nie je stratené. Po konzultácii s odborníkmi môžu mať k dispozícii návrh opatrení, ktoré pomôžu zlepšiť mieru triedenia či znížiť množstvo zmesového odpadu. Najvhodnejší čas na analýzu odpadu je pritom na jar alebo na jeseň. V lete môže byť rozbor kvôli vysokým teplotám nepríjemný a v zime nebýva vzorka najmä z rodinných domov zodpovedajúca bežnému správaniu počas roka.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.