Podzemné kontajnery. Dá sa vyriešiť problém s pohodenými odpadmi? (Poznámka) | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Poznámka. Dá sa vyriešiť problém s odpadmi okolo podzemných kontajnerov?

Príklad z Haagu naznačuje komfortné riešenie, i keď má háčik.

podzemné kontajnery

Foto: Marjo Hiemstra, LinkedIn

Podzemné kontajnery. V európskych metropolách sú hojne rozšírené. Bezpochyby sú veľmi estetické a pre hygienu okolia aj environmentálne prospešné, ale... len dovtedy, pokým nie sú preplnené, alebo upchané.

Radovan KazdaIch najväčší problém spočíva v tom, že majú malé otvory a mnohým obyvateľom sa nechce stláčať odpad. Týka sa to najmä kartónov, ktoré sa potom povaľujú vedľa smetiakov, hoci tie môžu byť prázdne.

S týmto problémom sa stretávajú zrejme všade. Typickým príkladom je pražský Žižkov, v ktorého uliciach len málokedy nájdete čisté okolie okolo podzemných kontajnerov.

podzemné kontajnery praha

podzemné kontajnery praha

podzemné kontajnery prahaPodzemné kontajnery v Prahe | Foto: Odpady-portal.sk

Minulý rok som mal príležitosť navštíviť Amsterdam. Jeho príklad naznačuje, že ani obyvatelia bohatých miest nie sú vždy ochotní stláčať odpad, takže s neporiadkom sa stretnete aj v centre holandskej metropoly.

Podzemné kontajnery v AmsterdamePodzemné kontajnery v Amsterdame | Foto: Odpady-portal.sk

V jednej z amsterdamských ulíc sa pokúšajú riešiť problém s tým, že okolo kontajnerov položili koberec s motívom kvetov, ktorý má zrejme odradiť od ukladania odpadov. Ako však ukazuje fotografia, zjavne to veľmi nepomáha.

podzemné kontajnery amsterdamPodzemné kontajnery v Amsterdame | Foto: Odpady-portal.sk

Nový príklad snahy riešiť problém je z Haagu, kde spustili projekt, v ktorom okolo kontajnerov poukladali kvetináče.

Marjo Hiemstraová z haagskeho magistrátu píše na sociálnej sieti LinkedIn o novom projekte, ktorý má zatiaľ dobré výsledky. „Pilotný projekt vo štvrtiach Segbroek, Escamp a Centrum ukázal, že záhrady môžu byť veľmi účinné v boji proti nelegálnemu ukladaniu odpadu. A navyše fantasticky oživia vzhľad ulice,” uvádza.

podzemné kontajnery v haaguPodzemné kontajnery v Haagu | Foto: Marjo Hiemstra, LinkedIn

Pri tomto riešení treba počítať s tým, že obyvatelia musia doma skladovať odpad až do najbližšieho uvoľnenia otvorov kontajnerov, takže tiež nie je úplnou výhrou.

Má to však aj ďalší háčik. Podzemné kontajnery sa vyprázdňujú aj s „poklopom”, ako ukazuje aj môj záber z Amsterdamu. To znamená, že všetky kvetináče treba buď pripevniť pevne k telesu zariadenia, alebo ich vždy odložiť a znovu osadiť.

Podzemné kontajnery v AmsterdamePodzemné kontajnery v Amsterdame | Foto: Odpady-portal.sk

Ako teda zlepšiť situáciu trvalo?

Jednoznačne pomôže vzdelávať obyvateľov, ktorých treba viesť a motivovať k správnemu ukladaniu odpadov, ktoré treba stláčať.

Druhé riešenie je adekvátne drahšie: treba zvýšiť frekvenciu ich vyprázdňovania. A to aj vtedy, ak je problémom zasekávanie odpadu, teda kontajnery nie sú zaplnené.

Podzemné kontajnery sú bezpochyby veľmi estetickým aj hygienickým riešením, ktoré je vhodné najmä pre miesta, kde kontajnery nemôžu byť z priestorových dôvodov umiestnené vo vnútroblokoch, a tiež pre centrá, v ktorých sa vyskytuje veľa návštevníkov. Aj preto sú populárne a mnohými samosprávami žiadané.

K tomu, aby takým vhodným riešením boli plnohodnotne, môžu pomôcť aj behaviorálne projekty, akým je ten v Haagu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Model zberu kuchynského odpadu v meste Partizánske nemožno realizovať v každom meste, vraví zástupkyňa samosprávneho združenia.

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Zavedenie váženého zberu komunálneho odpadu má pre obce viacero prínosov. Píše Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.