Príklad z Haagu naznačuje komfortné riešenie, i keď má háčik.
Podzemné kontajnery. V európskych metropolách sú hojne rozšírené. Bezpochyby sú veľmi estetické a pre hygienu okolia aj environmentálne prospešné, ale... len dovtedy, pokým nie sú preplnené, alebo upchané.
Ich najväčší problém spočíva v tom, že majú malé otvory a mnohým obyvateľom sa nechce stláčať odpad. Týka sa to najmä kartónov, ktoré sa potom povaľujú vedľa smetiakov, hoci tie môžu byť prázdne.
S týmto problémom sa stretávajú zrejme všade. Typickým príkladom je pražský Žižkov, v ktorého uliciach len málokedy nájdete čisté okolie okolo podzemných kontajnerov.
Podzemné kontajnery v Prahe | Foto: Odpady-portal.sk
Minulý rok som mal príležitosť navštíviť Amsterdam. Jeho príklad naznačuje, že ani obyvatelia bohatých miest nie sú vždy ochotní stláčať odpad, takže s neporiadkom sa stretnete aj v centre holandskej metropoly.
Podzemné kontajnery v Amsterdame | Foto: Odpady-portal.sk
V jednej z amsterdamských ulíc sa pokúšajú riešiť problém s tým, že okolo kontajnerov položili koberec s motívom kvetov, ktorý má zrejme odradiť od ukladania odpadov. Ako však ukazuje fotografia, zjavne to veľmi nepomáha.
Podzemné kontajnery v Amsterdame | Foto: Odpady-portal.sk
Nový príklad snahy riešiť problém je z Haagu, kde spustili projekt, v ktorom okolo kontajnerov poukladali kvetináče.
Marjo Hiemstraová z haagskeho magistrátu píše na sociálnej sieti LinkedIn o novom projekte, ktorý má zatiaľ dobré výsledky. „Pilotný projekt vo štvrtiach Segbroek, Escamp a Centrum ukázal, že záhrady môžu byť veľmi účinné v boji proti nelegálnemu ukladaniu odpadu. A navyše fantasticky oživia vzhľad ulice,” uvádza.
Podzemné kontajnery v Haagu | Foto: Marjo Hiemstra, LinkedIn
Pri tomto riešení treba počítať s tým, že obyvatelia musia doma skladovať odpad až do najbližšieho uvoľnenia otvorov kontajnerov, takže tiež nie je úplnou výhrou.
Má to však aj ďalší háčik. Podzemné kontajnery sa vyprázdňujú aj s „poklopom”, ako ukazuje aj môj záber z Amsterdamu. To znamená, že všetky kvetináče treba buď pripevniť pevne k telesu zariadenia, alebo ich vždy odložiť a znovu osadiť.
Podzemné kontajnery v Amsterdame | Foto: Odpady-portal.sk
Ako teda zlepšiť situáciu trvalo?
Jednoznačne pomôže vzdelávať obyvateľov, ktorých treba viesť a motivovať k správnemu ukladaniu odpadov, ktoré treba stláčať.
Druhé riešenie je adekvátne drahšie: treba zvýšiť frekvenciu ich vyprázdňovania. A to aj vtedy, ak je problémom zasekávanie odpadu, teda kontajnery nie sú zaplnené.
Podzemné kontajnery sú bezpochyby veľmi estetickým aj hygienickým riešením, ktoré je vhodné najmä pre miesta, kde kontajnery nemôžu byť z priestorových dôvodov umiestnené vo vnútroblokoch, a tiež pre centrá, v ktorých sa vyskytuje veľa návštevníkov. Aj preto sú populárne a mnohými samosprávami žiadané.
K tomu, aby takým vhodným riešením boli plnohodnotne, môžu pomôcť aj behaviorálne projekty, akým je ten v Haagu.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.