NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Klesla im úroveň vytriedenia, priblížili sa k vyšším poplatkom za skládkovanie. Mesto dôvodí zálohovaním

Od úrovne vytriedenia komunálneho odpadu sa odvíja výška poplatkov za skládkovanie, ale aj nárok na príspevok z Environmentálneho fondu.

komunálny odpad

Foto: Odpady-portal.sk

Obyvatelia Žiliny v minulom roku vyprodukovali viac ako 40-tisíc ton komunálneho, z čoho sa im podarilo vytriediť 41,49 %. Úroveň vytriedenia odpadu v meste tak oproti predošlému roku 2021 (48,6 %) klesla o viac ako sedem percentuálnych bodov.

„Úroveň separácie odpadu je za rok 2022 v našom meste nižšia, ako bola v roku 2021, čo ale ovplyvnil najmä výpadok PET fliaš, ktorý súvisí so zavedením zálohového systému,“ komentoval primátor Peter Fiabáne. V Žiline sa tak podľa radnice vlani prejavil efekt, o ktorom sme podrobnejšie referovali aj na Odpady-portal.sk.

Na druhej strane v niektorých mestách miera triedenia podľa čerstvých čísel za rok 2022 rástla. Napríklad v Košiciach stúpla z 24,64 % na 26,18 %, v Trnave zo 46,31 % na 47,37 % v Banskej Bystrici z 50,61 % na 53,04 %. V Bratislave, naopak, úroveň vytriedenia rovnako ako v Žiline poklesla. 

V tomto texte bližšie rozoberieme situáciu Žiliny, vysvetlíme, čo úroveň vytriedenia znamená, ako sa počíta a čo z tohto údaju pre mesto či obec vyplýva.

V článku sa dozviete:

 • ako sa vyvíjala úroveň vytriedenia v Žiline posledné roky,
 • čo tento údaj v niektorých obciach skresľuje,
 • koľko mesto platí za uloženie komunálneho odpadu na skládku,
 • aký príjem a aký výdavok sa v prípade samospráv odvíja od úrovne vytriedenia,
 • ako zmení situáciu nová legislatíva,
 • prečo mnohé samosprávy zrejme prídu o príspevok z Envirofondu.

Úroveň vytriedenia sa prepadla

Za celý rok 2022 sa podľa údajov zverejnených žilinskou radnicou v meste vyzbieralo 42 015 ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa pritom podarilo 41,49 % (zhruba 17 440 ton), čo bolo zhruba na úrovni priemeru ostatných krajských miest. Medzi vytriedenými zložkami dominovali plasty, železo a oceľ, sklo a kuchynský odpad.

Oproti roku 2021 však úroveň vytriedenia v Žiline klesla o viac ako sedem percentuálnych bodov. Dostala sa tak na najnižšie od roku 2018, kedy bola ešte o jeden percentuálny bod nižšie než vlani.

Menej vytriedeného komunálneho odpadu samospráva pripisuje najmä zavedeniu zálohovému systému PET fliaš. „Úroveň separácie odpadu je za rok 2022 v našom meste nižšia, ako bola v roku 2021, čo ale ovplyvnil najmä výpadok PET fliaš, ktorý súvisí so zavedením zálohového systému. Týmto nám vypadli z odpadov plasty, tie sa po novom nepokladajú za odpad, ale vnímajú sa ako tovar,“ povedal primátor Fiabáne.

Otázke, koľko odpadu ubudne zo systému triedeného zberu sa venovali viacero analýz už v minulom roku. Údaje organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK hovorili o zhruba 85-percentnom výpadku PET fliaš a plechoviek. Priebežné čísla OZV ENVI – PAK zas ukázali približne dvojtretinový pokles.

Skládkovanie ešte nezdraželo

Miera vytriedenia komunálnych odpadov je pre samosprávy dôležitá z viacerých dôvodov. Prvým z nich je, že od tohto údaju sa mestám a obciam odvíjajú sadzby poplatkov za uloženie odpadov, tzv. skládkovacie poplatky.

Podľa aktuálne platného „sadzobníka,“ ktorý určuje vládne nariadenie, sú poplatky za skládkovanie od roku 2021 rozvrstvené v siedmich pásmach od 11 do 33 eur za tonu podľa úrovne vytriedenia. Najmenej za skládkovanie svojho odpadu aktuálne platia tie samosprávy, ktoré triedia viac ako 60 % komunálneho odpadu. „Znamená to teda, že čím viac vytriedime, tým menej zaplatíme za zneškodnenie odpadu,“ doplnil primátor Fiabáne.

Na druhej strane nový návrh ministerstva životného prostredia počíta od budúceho roka 2024 s výrazným zvyšovaním skládkovacích poplatkov. A to najmä pre obce, ktoré nebudú mať zabezpečenú úpravu odpadov pred skládkovaním.

 
 

Zostáva vám 52% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com17.03.2023 (08:05)
  Asi sa mierne prejavilo aj zálohovanie fliaš. Ale zase ich viac vytiahlo z prírody, ako klasické triedenie. Ja by som navrhol podstatne zvýšiť platby výrobcov za obaly, lebo v konečnom dôsledku sa to premietne na pokladňu ľuďom a len to ich môže presvedčiť, aby lepšie triedili. Menej obalov kupovať nebudú, to nie je v mentalite nášho človeka. A tiež by to viedlo ešte k ďalšiemu zvýšeniu platieb. Bol by to kolotoč. Tak len jednorazovo zvýšiť podstatným spôsobom výšku platby, možno v spojení s niakou systémovou zmenou, aby sa do nedostalo do toho kolotoča. Nech sa pozrú na svoje vrece s vytriedenými obalmi a nech ich pri poriadne zamrazí, koľko tam leží peňazí. Len to ich naučí poriadne triediť.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X