Greenpeace: Recyklácia plastov nefunguje, priznajme si to | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Greenpeace: Recyklácia plastov nefunguje, priznajme si to

Mechanická a chemická recyklácia plastového odpadu zlyháva a vždy bude zlyhávať z mnohých dôvodov, tvrdí ekologická organizácia.

Greenpeace: Recyklácia plastov nefunguje, priznajme si to

Foto: Odpady-portal.sk

Množstvo plastových výrobkov a odpadu sa má podľa odhadov OECD strojnásobiť do roku 2060. Miera recyklácie pritom vzrastie iba nepatrne. Výrobcovia plastov hovoria o zavádzaní recyklovateľných obalov už niekoľko dekád. Ani po 30 rokoch však väčšina plastov nie je prakticky recyklovateľná nikde vo svete.

Oficiálna miera recyklácie plastových obalov sa uvádza v priemere okolo 10 %. Niektoré krajiny sú na tom lepšie, niektoré horšie. Napríklad v USA recyklácia plastov v posledných rokoch dokonca klesá. Z 9 % v roku 2018 na 6 % v roku 2021. Dôvod? Zastavený export do Číny, kedy sa balíky zmiešaných plastov vykazovali ako recyklované, hoci v skutočnosti končili niekde na skládke.

V článku sa dozviete:

 • čo ukázal rozsiahly prieskum medzi zariadeniami na recykláciu plastov,
 • ako sa situácia zmenila za dva roky,
 • prečo podľa Greenpeace recyklácia plastov nefunguje,
 • prečo sa uvádzané oficiálne čísla o recyklácii nezakladajú na skutočnosti.

Žiadny pokrok v recyklácii

V roku 2020 publikoval Greenpeace rozsiahlu štúdiu o recyklácii plastov v USA, kde predpokladal znižovanie miery triedenia a recyklácie plastov v dôsledku expanzie plastových výrobkov a poklesu nákladov na výrobu z pôvodnej suroviny.   

Správa ukázala, že iba niektoré druhy PET a HDPE fliaš a pohárov možno naozaj považovať za recyklovateľné. Väčšinu ostatných plastových obalov nie je možné ekonomicky zhodnotiť. Aktualizovaný prieskum z minulého roku nenaznačuje pokrok v tejto oblasti. Zariadenia na materiálové zhodnotenie plastov v USA naozaj zrecyklujú iba PET a HDPE materiál.

Z prieskumu vyplývajú aj ďalšie zaujímavé, hoci nie úplne nové skutočnosti. Napríklad to, že ak zariadenie prijme určitý druh plastu na vstupe, neznamená to, že sa aj zrecykluje. Zdokumentované sú prípady, kedy napríklad recyklačné zariadenie v Kalifornii akceptuje polypropylénové obaly, no tieto sa následne likvidujú iným spôsobom. Alebo mesto Knoxville verejne priznáva, že zariadenie prijíma určitý druh plastu, ale zbavuje sa ho kvôli neexistujúcemu dopytu.

 
 

Zostáva vám 47% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com17.03.2023 (07:55)
  Mne sa zdá, že Greenpeace zase lakuje. Veď všetci obyvatelia triedia kopa odpadových obalov, platia za plnenie RZV a myslím, že aj všetky obce a firmy dostávajú potvrdenie, že za nich OZV limity splnila. Takže na Slovensku to funguje super. Nech nás neporovnávajú v tomto s amerikou, keď tam tomu nerozumejú. Alebo treba zmeniť celý systém na iný, aby Greenpeace takéto veci nepísal. Triediť treba, aspoň ľudia vidia, aké kopy odpadu po nich zostávajú. To je najväčší prínos triedenia. A sami od seba sa zmenia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to nesplniteľná úloha, hovoria o úprave odpadu od roku 2024 mestá a obce

Je to nesplniteľná úloha, hovoria o úprave odpadu od roku 2024 mestá a obce

Zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadu od budúceho roku nie je technicky možné. Nie, že by sme nechceli, ale nie sú vytvorené podmienky, tvrdia samosprávne združenia.

Komentár. Čo prinesú voľby pre odpady a ako je to dôležité

Komentár. Čo prinesú voľby pre odpady a ako je to dôležité

Volebné programy pre odpadové hospodárstvo sú dôležité, aj keď nerozhodujú o výsledku volieb. Naznačujú však to, koho sa oplatí voliť.

Čo ponúkajú strany vo voľbách? Pozreli sme sa na programy pre odpady

Čo ponúkajú strany vo voľbách? Pozreli sme sa na programy pre odpady

Jedinou parlamentnou stranou, ktorá sa v programovom dokumente nevenuje odpadovému hospodárstvu, je SMK, najviac sa odpadom venuje strana Most-Híd.