Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Náklady a problém so spracovaním odpadu premenila na zisk. Firme pomohlo online trhovisko

Slovenský podnik musel dlhé roky ukladať odpad z výroby na skládku a rástli mu náklady na odpadové hospodárstvo. Vďaka platforme dostal odpad druhú šancu a náklady sa premenili na zisk.

Náklady a problém so spracovaním odpadu premenila na zisk. Firme pomohlo online trhovisko

Ilustračné foto: Depositphotos

Slovenská firma mala problém s riadením viacerých prúdov odpadu, ktoré vznikali pri jej výrobnej činnosti. Mnohé z nich musela ukladať na skládky, čo nie je environmentálne udržateľné riešenie, pričom netreba zabúdať na to, že jej v dôsledku toho narastali náklady na odpadové hospodárstvo.

Využitím digitálneho odpadového trhoviska však našla zákazníkov, ktorí mali záujem o tento odpadový materiál. Rozdiel je v tom, že títo zákazníci jej za odpadový materiál platia, keďže ho vedia využiť buď vo svojich výrobných procesoch, prípadne recyklovať, repasovať a odpredať na ďalšie využitie. Náklady na odpadové hospodárstvo, ktoré podniku doposiaľ vznikali, sa tak transformovali na zisky. A odpadový materiál neskončil na skládke, ale našiel svoje ďalšie využitie.

O skúsenostiach s využitím digitálneho odpadového trhoviska hovoril na webinári Cyrkl Pavol Varačka zo spoločnosti Faurecia Interior Systems – Hlohovec.

Odpad – problém alebo príležitosť?

Podnik je dodávateľom pre automobilový priemysel na Slovensku, ktorý na trhu pôsobí už od roku 2005. Dlhú dobu si však nevedel poradiť s tým, ako čo najefektívnejšie zrecyklovať odpad zo svojej výroby. Problém zmenil v roku 2022 na príležitosť vďaka online trhovisku.

Najväčší úspech dosiahol podnik v oblasti recyklácie PVC odpadu, ktorého mesačne vyprodukuje zhruba desať ton. „Tento odpad u nás vzniká pri výrobe PVC poťahov paluboviek. My z toho máme odpad, ktorý je vlastne scrap, teda rôzne nepodarky, plus rôzne odrezky,“ vysvetľuje P. Varačka.

 
 

Zostáva vám 70% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.