Celkové množstvo nebezpečného odpadu prepraveného v rámci Únie aj z Únie sa od roku 2001 do roku 2019 zdvojnásobilo.
Hoci množstvo oznámeného odpadu podľa nariadenia o preprave odpadu zostalo počas posledných rokov stabilné, celkový objem nebezpečného odpadu prepraveného v rámci Európskej únie (EÚ) aj mimo nej sa viac ako zdvojnásobil. Výrazná väčšina tejto prepravy sa však v realite uskutočňuje v rámci EÚ. Na druhej strane ale narastá aj množstvo prípadov nezákonnej prepravy, ktoré odhalili kontroly zo strany členských štátov.
Vyplýva to z najnovšej správy o vykonávaní nariadenia o preprave odpadu za roky 2016 až 2019, ktorú pred niekoľkými dňami zverejnila Európska komisia (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
O čo ide? Oznámený odpad je odpad, ktorý podlieha postupu predchádzajúceho písomného oznámenia a súhlasu podľa požiadaviek spomínaného nariadenia, a ktorý sa vzťahuje na prepravu odpadu kategorizovaného ako nebezpečný odpad, iný oznámený odpad a nezaradený odpad. Nevzťahuje sa však na odpad, ktorý je klasifikovaný ako odpad zo „zeleného zoznamu“, keďže členské štáty nie sú povinné podávať správy o obchodovaní s takýmto odpadom. Správa preto neposkytuje prehľad o celkovom množstve odpadu prepraveného v rámci EÚ, vyvezeného z EÚ a dovezeného do EÚ.
Súčasné pravidlá sa majú zmeniť
Komisia prišla v novembri 2021 s návrhom revízie súčasných pravidiel, pričom sleduje tri hlavné ciele – zabezpečiť, aby EÚ nevyvážala svoje problémy s odpadom do tretích krajín, uľahčiť prepravu odpadu na recykláciu a opätovné použitie v EÚ a efektívnejšie riešiť nezákonnú prepravu odpadu.
Podľa nových pravidiel bude vývoz odpadu do krajín, ktoré nie sú členmi OECD, obmedzený a povolený len vtedy, ak budú tieto krajiny ochotné prijať určitý odpad a budú schopné s ním udržateľne nakladať. Preprava odpadu do krajín OECD sa bude monitorovať a môže byť pozastavená, ak v krajine určenia spôsobí vážne environmentálne problémy.
Navyše všetky podniky v Únii, ktoré vyvážajú odpad mimo EÚ, by mali zabezpečiť, aby zariadenia, ktoré prijímajú ich odpad, podliehali nezávislému auditu, ktorý preukáže, že s týmto odpadom nakladajú environmentálne vhodným spôsobom. O návrhu sa v súčasnosti rokuje v Európskom parlamente a Rade.
Aké sú závery správy?
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.