Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Z polymérových vláken z recyklovaného plastového odpadu je možné prostredníctvom 3D tlače vyrobiť najrôznejšie súčiastky s užitočnými vlastnosťami.

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Foto: Pexels

Plastovému odpadu sa venujú vo viacerých rovinách

Dr. Mohammad Arjmand spolu s interdisciplinárnym tímom výskumníkov z University of British Columbia – Okanagan hľadajú nové metódy nakladania s plastovým odpadom, ktorého ročne celosvetovo vznikne približne 380 miliónov ton.

Dr. Arjmand pôsobí v oblasti výroby a spracovania plastov takmer pätnásť rokov, pričom vo svojej praxi používa predovšetkým nové plasty. V novom výskume sa rozhodol zamerať na využitie plastového odpadu v snahe odvrátiť čo najviac plastov od skládkovania a predísť ich hromadeniu v životnom prostredí.

V Kanade, kde výskum prebiehal, končí na skládkach alebo v životnom prostredí až 79 % plastov. Podľa vedeckých odhadov sa polovica plastov vyhodí po jednom použití, v roku 2050 bude vo svetovom oceáne viac plastov ako rýb a celosvetovo sa recykluje iba 9 % plastového odpadu.

Na Univerzite Britskej Kolumbie k plastovému odpadu pristupujú z rôznych uhlov pohľadu. Problematike sa venujú psychológovia, ktorí hľadajú spôsoby, ako spotrebiteľov motivovať k zodpovednejšiemu triedeniu plastov, ale tiež manažéri, ktorí pracujú s lokálnymi autoritami aj federálnymi vládami v snahe zdokonaliť systém zodpovednosti výrobcov.

Tieto snahy dopĺňa výskum tímu Dr. Arjmanda, ktorého cieľom je nájsť pre plast opätovné využitie. Vedec vysvetľuje, že hoci po technickej stránke nebudú mať recyklované plasty nikdy rovnaké vlastnosti ako nové plasty, pridaním funkčných aditív je možné dodať im najrôznejšie vlastnosti, napríklad ich spevniť či upraviť ich vodivosť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.