Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nová metóda zvyšuje odolnosť papierových tašiek. Po opätovnom použití z nich môže byť biopalivo

Aby bola papierová taška ekologickejšia ako plastová, je potrebné ju použiť opakovane, čo však komplikuje nedostatočná odolnosť materiálu. Americkí vedci prinášajú riešenie.

Nová metóda zvyšuje odolnosť papierových tašiek. Po opätovnom použití z nich môže byť biopalivo

Foto: Pexels

Z papierových tašiek bude biopalivo

V súvislosti s hľadaním možností, ako znížiť spotrebu plastov, prinášajú výskumníci z Pensylvánskej štátnej univerzity nové riešenie týkajúce sa papierových tašiek. Vyvinuli spôsob, ako ich spevniť, predovšetkým po navlhnutí, vďaka čomu by sa mohli stať ešte výhodnejšou alternatívou k plastovým taškám na jedno použitie.

Docent Daniel Ciolkosz, ktorý pôsobí v oblasti poľnohospodárstva a biológie, vysvetľuje, že s kolegami navrhli proces výroby papierových tašiek, ktoré sú tak odolné, že sa dajú použiť opakovane a napokon sa chemicky rozložia alkalickým ošetrením, pričom materiál sa ďalej použije na výrobu biopalív.

„Keď už tieto papierové produkty doslúžia v kontexte svojho primárneho využitia, ak sa ešte využijú na sekundárne účely, budú v konečnom dôsledku udržateľnejšie. Recyklácia a redukcia papierového odpadu tiež pomáhajú znížiť celkové množstvo pevného odpadu, ktorý končí na skládke,“ uvádza vedec.

Podľa Programu Spojených národov pre životné prostredie sa celosvetovo ročne vyrobí päť biliónov plastových tašiek, ktorým môže trvať až tisíc rokov, kým sa úplne rozložia, preto je vývoj riešení v tejto oblasti podľa výskumníkov viac než potrebný.

„Prechodom na pevnejšie, opakovane použiteľné papierové nákupné tašky by sme mohli eliminovať veľkú časť tohto odpadu. Technológia ako tá naša by v prípade zdokonalenia, ktoré by zahŕňalo použitie opotrebovaných tašiek ako zdroja na výrobu biopalív, mohla mať obrovský dopad,“ tvrdí vedúca výskumníčka Jaya Tripathi.

Opätovné použitie papierových tašiek je problematické

Jaya Tripathi vyvinula inovatívny proces založený na takzvanej torefikácii, v rámci ktorého sa celulóza v papieri zahrieva v prostredí bez prístupu kyslíka, čím sa výrazne zvyšuje jeho pevnosť v ťahu, keď je vlhký. Pod pojmom torefikácia sa vo všeobecnosti rozumie termochemická úprava biomasy, ktorá sa uskutočňuje pri atmosférickom tlaku a bez prítomnosti kyslíka.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.