Aj Spojené kráľovstvo sa snaží zvýšiť mieru zberu nápojových obalov. Plánujú spustiť zálohovanie plastových fliaš a plechoviek, ktoré má byť podobné tomu slovenskému. Informoval o tom portál The Guardian 19. januára.
Každoročne vyprodukuje Spojené kráľovstvo okolo 14 miliárd plastových fliaš a deväť miliárd plechoviek. Súčasná miera recyklácie plastových fliaš je v Spojenom kráľovstve na úrovni 70 percent, čo je oveľa menej ako v iných krajinách, kde zaviedli systém zálohovania fliaš.
Približne štyri miliardy plastových fliaš a 2,7 mld. plechoviek vôbec nerecyklujú. Uvádza to dokument o zavedení schémy zálohovania v v Anglicku, Walese a Severnom Írsku.
Tentoraz sa však k triedeniu takéhoto odpadu snažia dopomôcť spustením schémy zálohovania, o ktorej informovala britská vláda začiatkom roka. Pred piatimi rokmi niečo podobné sľuboval aj britský minister Michael Gove, v podstate malo ísť o podobné riešenie jednorazových plastov ako na Slovensku.
O presadenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek sa pokúšali aktivisti už desať rokov. Podľa vlády Spojeného kráľovstva by vďaka novému systému zálohovania plastových fliaš mohli dosiahnuť to, že sa bude recyklovať až 90 percent odpadu.
Podobnosť so Slovenskom
Vláda chcela spustiť zálohovanie, ktoré sa však trochu líši od toho slovenského – do automatu vložíte fľašu či plechovku a on vám za ne vráti hotovosť. Za každú vratnú plastovú fľašu či plechovku by automat mal vrátiť 20 pencí (23 eurocentov), pričom na Slovensku táto vratná záloha predstavuje 15 eurocentov za každú plastovú fľašu aj plechovku.
Problémom bolo najmä miesto, kam by tieto špeciálne automaty umiestnili. Chceli ho vyriešiť tak, že zákazníci vrátia obaly práve obchodníkovi, u ktorého si zálohovaný obal kúpili a on im zaň poskytne peniaze. Po novom by mali mať občania k dispozícii špeciálne zálohovacie automaty.
Tento nový systém by mal platiť od roku 2025 a využívať by ho mali Anglicko, Wales a Severné Írsko. Cieľom celého zálohovania je zabezpečiť, aby spotrebitelia po troch rokoch vyhadzovali o 85 percent menej plastových fliaš či plechoviek.
Podľa magazínu Forbes ministerka životného prostredia Rebecca Powová uviedla, že poskytne „jednoduchý a efektívny systém v celej krajine“, ktorý ľuďom pomôže ľahšie recyklovať.
Stretli sa s nesúhlasom
Mnohí občania Škótska podpísali petíciu, kde proti takémuto návrhu argumentovali napríklad zvýšením ceny o náklady, ktoré výrobcom zálohovanie spôsobí. Väčšina obyvateľov Spojeného kráľovstva však bola práve za vratné plastové fľaše.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.