Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Chýba komplexná reforma EIA, povoľovanie trvá príliš dlho (ROZHOVOR)

Slovensko potrebuje urýchliť komunikáciu s dotknutými subjektmi a zjednotiť riadenie povoľovania. Bez energetického zhodnocovania odpadov sa nepohneme, hovorí Martin Kovačič, odborník na EIA a konateľ spoločnosti EKOS PLUS.

Martin Kovačič

Martin Kovačič / Foto: Odpady-portal.sk

  • Publicistika |  16.05.2023 |  Radovan Kazda, Radovan Potočár, Radka Rosenbergová

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) je povoľovacím procesom, ktorý na Slovensku dlhodobo čelí kritike najmä pre jeho zdĺhavosť. Opakujúce sa prieťahy v konaniach zhoršujú kvalitu podnikateľského prostredia a odrádzajú nových investorov. Ako procesy zefektívniť a zároveň zachovať práva dotknutej verejnosti? Rozprávali sme sa s expertom.

„Dnes máme niekoľko po sebe idúcich konaní k jednému projektu a každý, kto prejaví záujem ako dotknutá verejnosť byť v EIA, je automaticky účastníkom všetkých konaní. V nich si môže opakovane uplatňovať tie isté pripomienky a zároveň sa v každom konaní aj odvolať,“ vysvetľuje v rozhovore Martin Kovačič. 

Odborníka na EIA sme sa okrem iného pýtali:

  • ako funguje proces EIA a súvisiace konania,
  • aké zmeny prináša najnovšia novela zákona o EIA,
  • čo predlžuje povoľovacie procesy,
  • čím by sa dali konania zrýchliť,
  • ako je to s kapacitami povoľovacích orgánov.

Na Slovensku ste známym odborníkom na EIA aj integrované povoľovanie, organizujete tiež environmentálne konferencie. Ako dlho sa venujete tejto agende?

Naša spoločnosť EKOS PLUS pôsobí na trhu od roku 1995. Ja som v tejto oblasti aktívny približne pätnásť rokov. Spolumajiteľom firmy som bol od začiatku, v roku 2005 som prevzal jej vedenie.

Našou hlavnou činnosťou sú posudzovania vplyvov aj integrované povoľovania, intenzívne sa venujeme ovzdušiu, ale aj odpadovému hospodárstvu.

Osobitne sa špecializujeme na technológie termického zhodnocovania nebezpečných a komunálnych odpadov.

Ako skrátiť konania

V procesoch posudzovania aj povoľovania sa na Slovensku stretávame s dlhoročným a neriešeným problémom. Je ním zdĺhavosť procesov. Čím to je spôsobené?

Procesy síce idú jeden za druhým, ale v každom z nich sa používa odlišná dokumentácia.

Stanoviská v týchto konaniach poskytujú tie isté dotknuté orgány. Jeden dotknutý orgán, napr. okresný úrad životného prostredia, sa k jednému projektu bude vyjadrovať v zisťovacom konaní, následne v posudzovaní vplyvov, v územnom konaní a aj v stavebnom konaní. Teda stále k tomu istému projektu.

Súčasný stav je, že máme niekoľko súsledných konaní, kde práve možnosť opakovaných opravných prostriedkov k rovnakej veci vytvára veľký priestor na možné obštrukcie.

Zároveň máme aj duplicitné vyjadrenia orgánov štátnej správy dotknutých orgánov k rovnakému projektu.

Martin Kovačič | Foto: Odpady-portal.sk

Čo sa v tom mení podľa aktuálnej novely zákona o EIA?

Vďaka novele sa hlavné procesy spájajú do jedného veľkého integrovaného konania, v ktorom by súčasťou žiadosti o vydaní stavebného povolenia, resp. integrovaného povolenia, bola spolu so stavebným povolením aj dokumentácia pre EIA proces.

Do procesu bude vstupovať kompletná dokumentácia, vrátane projektového zámeru, podľa zákona o výstavbe, správe o hodnotení, ktorá už bola spracovaná pre tento konkrétny projekt a vstupovala by do neho aj žiadosť o vydanie integrovaného stavebného povolenia.

Dokumentácia by prostredníctvom povoľovacieho orgánu, teda inšpekcie životného prostredia, išla do štandardného pripomienkovania, ktorého lehoty by sa mali riadiť stavebným zákonom.

Vďaka tomu sa pripomienkovanie natiahne z 30 dní na 90 dní, ale na konci by sa malo vydávať jedno rozhodnutie oprávňujúce investora realizovať svoju činnosť. 

MIM / ESONA

Zároveň má toto rozhodnutie v sebe integrovať aj všetky výstupy z procesu posudzovania vplyvov. Z troch, resp. štyroch po sebe idúcich konaní, by sa malo stať jedno veľké konanie.

Odstráni sa tým duplicita vyjadrení dotknutých orgánov a zároveň možnosť uplatniť opravný prostriedok bude na konci proti jednému finálnemu rozhodnutiu.

 
 

Zostáva vám 85% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X