NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Úpravu odpadov zavádzame príliš rýchlo. Môže to zničiť súťaž (ROZHOVOR)

Prezident Združenia organizácií verejných prác SR Peter Kuba hovorí o zmenách legislatívy s cieľom zaviesť úpravu odpadov.

Peter Kuba

Peter Kuba | Foto: Odpady-portal.sk

  • Publicistika |  05.06.2023 |  Radovan Kazda, Radovan Potočár

Peter Kuba bol koncom mája na sneme Združenia organizácií verejných prác SR (ZOVP) opätovne zvolený za prezidenta združenia. Rozprávali sme sa najmä o úprave odpadov pred skládkovaním, ktorá je aktuálne najhorúcejšou témou pre odpadové spoločnosti.

Z rozhovore sa dozviete:

  • čo trápi podniky komunálnych služieb v odpadovom hospodárstve,
  • ako firmy stíhajú reagovať na nové požiadavky pre mechanicko-biologickú úpravu komunálnych odpadov,
  • aké problémy vznikajú pri verejnom obstarávaní,
  • ako môžu nové požiadavky narušiť súťaž,
  • čo sa deje s odpadom po vytriedení.

Združenie organizácií verejných prác vediete už trinásť rokov a po aktuálnom sneme to bude už štvrté volebné obdobie. Čo vás motivovalo uchádzať sa znovu o zvolenie?

Predovšetkým chcem spolu s tajomníčkou združenia Kristínou Priesterovou pokračovať v mnohých aktivitách, ktoré má združenie, a samozrejme byť dôležitým hráčom pri tvorbe a pripomienkovaní legislatívy, ktorá súvisí s našim pôsobením.

Čo vás trápi v aktuálnej legislatíve?

Je toho viac. Najhorúcejšou témou je však mechanicko-biologická úprava odpadov. V združení je veľa komunálnych firiem, ktoré nemajú pripravenú infraštruktúru na úpravu odpadov, ale nie je to spôsobené ich zanedbaním povinností.

Prečo?

U podnikov, ktorých vlastníkom alebo spoluvlastníkom je samospráva, trvajú procesy oveľa dlhšie. Sú viazaní rozhodnutiami zastupiteľstva a vedenia mesta, ktorých zloženie sa v mnohých prípadoch zásadne zmenilo.

Ďalším problémom je financovanie. Samosprávy sú po pandémii, inflácii a raste cien energií podvýživené a na nové investície do úpravy odpadov nemajú peniaze. Okrem toho zvyšovali občanom poplatky, lebo rástli náklady na bioodpad a ďalšie nové povinnosti. Pre ne je politicky veľmi nekomfortné uvaliť na občanov ďalšie platby.

Peter KubaPeter Kuba | Foto: Odpady-portal.sk

O koľko vzrastú obyvateľom poplatky za odpad, ak začne komunálna firma upravovať odpad?

Nárast môže byť aj o viac ako päťdesiat percent.

Výstavbu MBÚ môže zdržať aj verejné obstarávanie.

Samozrejme. Verejná súťaž môže trvať aj rok. Nedá sa to zabezpečiť dodatkom k službe, ktorá je už vysúťažená. Paradoxom je, že samospráva vlastne ani nemá koho obstarávať, keďže na Slovensku je len veľmi málo subjektov, ktoré takúto služby už poskytujú.

mechanické triedenie komunálneho odpaduMobilné zariadenie na triedenie zmesového komunálneho odpadu | Foto: Odpady-portal.sk

Čo s tým?

V tejto veci by mala samosprávam aktívne pomôcť vláda. Mestá a obce sú podvýživené po nových opatreniach, akými je napríklad daňový bonus. Ministerstvo navyše neumožnilo samosprávam využiť eurofondy na výstavbu MBÚ zariadení.

Ako reagujú malé zvozové firmy na novú situáciu?

Z našich členov sa to najviac týka tých, ktorí prevádzkujú aj skládky. Ostatní sú zazmluvnení s veľkými prevádzkovateľmi skládok. Lenže môže nastať aj situácia, že takýto prevádzkovateľ skládky službu neposkytuje a prenesie ju na zvozovú spoločnosť, ktorá by tým pádom mala privážať na skládku už len upravený odpad.

Minulý rok v novembri predstavilo ministerstvo návrh vyhlášky o poplatkoch za uloženie odpadu na skládku, v ktorom paradoxne počíta s tým, že neupravený odpad bude môcť ísť na skládku, ale bude drahší.

Toto však nevyrieši problém. Štát mal pomôcť obciam a zjednodušiť podmienky pre úpravu odpadov. Napríklad podobne ako v susedných krajinách, zjednodušiť podmienky len na vytriedenie frakcií.

Na Slovensku však musíme už o sedem mesiacov spĺňať kritérium biologickej stability spotreba kyslíka po 4 dňoch (AT4, pozn. red.) a o ďalšie tri roky neskôr kritérium produkcie plynov po 21 dňoch (GS21 - pozn. red.), ktoré nebudeme vedieť dosiahnuť.

Peter KubaPeter Kuba | Foto: Odpady-portal.sk

Čím si vysvetľujete, že ministerstvo razilo také prísne špecifikácie?

To nemá rozumné vysvetlenie. Slovensko je pritom v triedenom zbere „pápežskejšie ako pápež”, pretože má zavedené triedenie pri zdroji: papier, plasty, sklo, bioodpad aj zvlášť nápojové obaly. Spolu so zmesovým odpadom má občan v domácnosti už šesť nádob na odpad. Čo vypadne z mechanicko-biologickej úpravy, keď bude všetko vytriedné?

S MBÚ súvisí aj problém výkladu toho, kto má zodpovedať za úpravu odpadov. Z vyhlášky to nie je jasné.

 
 

Zostáva vám 41% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Vzdelávame verejnosť aj výrobcov, svojim klientom bonusovo poskytujeme aj poradňu, vysvetľuje Ľubica Vargová.

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s plnením podmienok pre cezhraničný pohyb odpadu? Tému rieši článok Sylvie Berovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.