Jedným z riešení je viac recyklovať či opakovanie používať plastové predmety.
Na piatom zhromaždení OSN pre životné prostredie v marci 2022 sa všetkých 193 členských štátov OSN rozhodlo ukončiť znečisťovanie plastmi. Vzhľadom na prebiehajúce rokovania o záväznej právnej dohode do roku 2024 je otázkou, ako tento cieľ realizovať.
Od 50. rokov 20. storočia sa používa a vyrába čoraz viac plastov. V priemysle spracovania plastov je zamestnaných približne deväť miliónov ľudí z celého sveta. V súčasnosti sa na svete ročne vyprodukuje 430-miliónov metrických ton plastov.
Podľa správy OECD sa má produkcia plastov do roku 2060 strojnásobiť. Približne polovica z toho by skončila na skládkach, pričom by sa recyklovala menej ako pätina. Podiel plastového odpadu, ktorý sa úspešne recykluje, v roku 2060 podľa prognóz vzrastie len na 17 percent.
Podľa správy Programu Spojených národov pre životné prostredie (UNEP) sa však do roku 2040 zredukovať plastové znečistenie až o 80 percent. Na dosiahnutie tohto cieľa musia krajiny prijať zásadné zmeny v politike a trhu s využitím existujúcich technológií.
„Spôsob, akým vyrábame, používame a likvidujeme plasty, znečisťuje ekosystémy, vytvára riziká pre ľudské zdravie a destabilizuje klímu,“ uviedla Inger Andersenová, výkonná riaditeľka UNEP. „Táto správa poskytuje podrobný návod na redukciu týchto rizík. Ak ho budeme dodržiavať, vrátane rokovaní o dohode o plastovom znečistení, môžeme nadobudnúť veľké ekonomické, sociálne a environmentálne víťazstvá.“
Riešením je aj zálohovanie
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.