NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Výrobcovia cigariet majú zodpovedať za špaky. Mestá očakávajú príspevok na čistenie ulíc

Pri riešení problému má pomôcť nová spolupráca.

cigaretové ohorky

Foto: Odpady-portal.sk

  • Aktuality |  20.06.2023 |  Radovan Potočár

Ohorky z cigariet bývajú súčasťou voľne pohodeného odpadu v prírode, ale aj v uliciach obcí a miest. Hoci plánovanú analýzu tzv. litteringu rezort životného prostredia nespracoval, viaceré terénne prieskumy potvrdzujú, že špaky sú vo voľne pohodenom odpade bohato zastúpené.

Problém najnovšie otvorila Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorá uzavrela Memorandum o spolupráci so Spoločnou aktivitou proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami (SPAK-EKO). Organizácie majú spolupracovať pri realizácii projektu s názvom „Vytvorenie systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov tabakových výrobkov s filtrami obsahujúcimi plasty a filtrov obsahujúcich plasty uvádzaných na trh na použitie v kombinácii s tabakovými výrobkami.“

Legislatíva tlačí na výrobcov

Do legislatívy EÚ sa dostala povinnosť pre výrobcov tabakových výrobkov, ktorí sa musia finančne aj edukačne postarať o odpad z tabakových výrobkov. V rámci slovenskej legislatívy vstúpi táto povinnosť do platnosti na konci roku 2024.

Hlavným cieľom memoranda Únie miest a SPAK-EKO je spolupráca pri realizácii projektu, ktorý sa má viesť k vytvoreniu efektívneho a trvalo-udržateľného systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov tabakových výrobkov s filtrami a k znižovaniu voľne pohodeného odpadu. 

 
 

Zostáva vám 55% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com22.06.2023 (07:46)
    Navonok to vyzerá dobre. Ale je to tragédia. Na všetko sa vytvorí rozšírená zodpovednosť, ktorá človeka zbaví základných ľudských povinností a návykov správať sa spoločensky. Zostane mu len správanie sa individualistu. "Ohorok zahoď na zem, veď platíš za jeho zodvihnutie. A navyše si osobnosť". Ľudia stratia základné životné schopnosti. Namiesto výchovy k nezahodeniu ohorka budeme deti učiť v akej apke sa nahlási systému potreba zodvihnutia ohorka. Treba systém. Musí všetko spravovať, riadiť. Aby sme si nemuseli pamätať, že ohorok sa nezahadzuje na zem. Ako som už raz napísal, dostaneme sa aj k rozšírenej zodpovednosti za potraviny. Len neviem, čí výsledky metabolizmu budeme musieť niekde odovzdávať, alebo budú vyčlenené centrálne miesta, kde ich zo seba vypudíme... Vyzerá, že sa hnevám? Ale nie. Len ma to mrzí, že týmto technologickým vývojom sa vyvíjame až na úroveň zániku.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 27. - 30. 11. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 27. - 30. 11. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Medzi tvorcami politík rastie záujem o niektoré zelené témy, ukázal prieskum

Medzi tvorcami politík rastie záujem o niektoré zelené témy, ukázal prieskum

Slovenské združenie pre značkové výrobky realizovalo prieskum medzi stakeholdermi.

Monitoring odpadového hospodárstva | 18. - 24. 9. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 18. - 24. 9. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.