Pri riešení problému má pomôcť nová spolupráca.
Ohorky z cigariet bývajú súčasťou voľne pohodeného odpadu v prírode, ale aj v uliciach obcí a miest. Hoci plánovanú analýzu tzv. litteringu rezort životného prostredia nespracoval, viaceré terénne prieskumy potvrdzujú, že špaky sú vo voľne pohodenom odpade bohato zastúpené.
Problém najnovšie otvorila Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorá uzavrela Memorandum o spolupráci so Spoločnou aktivitou proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami (SPAK-EKO). Organizácie majú spolupracovať pri realizácii projektu s názvom „Vytvorenie systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov tabakových výrobkov s filtrami obsahujúcimi plasty a filtrov obsahujúcich plasty uvádzaných na trh na použitie v kombinácii s tabakovými výrobkami.“
Legislatíva tlačí na výrobcov
Do legislatívy EÚ sa dostala povinnosť pre výrobcov tabakových výrobkov, ktorí sa musia finančne aj edukačne postarať o odpad z tabakových výrobkov. V rámci slovenskej legislatívy vstúpi táto povinnosť do platnosti na konci roku 2024.
Hlavným cieľom memoranda Únie miest a SPAK-EKO je spolupráca pri realizácii projektu, ktorý sa má viesť k vytvoreniu efektívneho a trvalo-udržateľného systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov tabakových výrobkov s filtrami a k znižovaniu voľne pohodeného odpadu.
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.