Na konferencii Odpady a obce 2023 v Hradci Králové, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, bolo jednou z kľúčových tém európske nariadenie obaloch a obalových odpadoch.
Európska komisia na jeseň minulého roka predstavila návrh rozsiahlej revízie Smernice o obaloch a odpadoch z obalov. Na Odpady-portal.sk sme sa materiálu z dielne Komisie podrobnejšie venovali už v deň jeho predloženia, 30. novembra 2022.
Jedným z hlavných cieľov navrhovaného nariadenia je znížiť do roku 2040 objem odpadu z obalov o 15 % v porovnaní s rokom 2018, a to v každom členskom štáte na jedného obyvateľa.
Revízia má zmeniť smernicu na nariadenie a prináša množstvo prísnych regulácií, ktoré majú zásadne zmeniť trh pre výrobcov.
Na konferencii Odpady a obce 2023 v Hradci Králové, ktorú každoročne organizuje česká autorizovaná spoločnosť pre obaly EKO-KOM, diskutovali odborníci nielen o obalovej revízii, ale aj o aktuálnom zámere českej vlády zaviezť systém zálohovania nápojových obalov v Česku.
Foto: Odpady-portal.sk
Nariadenie deformuje trh
Miloš Kužvart z Českej asociácie obehového hospodárstva poukázal na to, že veľkým problémom návrhu obalového nariadenia je retroaktivita práva. „Orgány by sa mali pripraviť na arbitráže od investorov za zmarené investície,” uviedol.
Kužvart zdôraznil, že Česko je na čele pelotónu v miere separovania a triedenia odpadov. Považuje preto za dôležité, aby v najbližších eurovoľbách boli zvolení ľudia z praxe, ktorí rozumejú tejto problematike.
Miloš Kužvart, MŽP ČR | Foto: Odpady-portal.sk
Jan Mraček z českej Hospodárskej komory vníma obalové nariadenie z pozície firiem ako nočnú moru. „Efektívne nakladanie s plastami môže byť poškodené snahou o zavádzanie pravidiel, ktoré sú nezmyselné.”
Jan Mraček, Hospodárska komora, ČR | Fto: Odpady-portal.sk
Mraček skritizoval aj mechanizmus, ktorým Európska komisia prevádza obalovú legislatívu zo smernice na nariadenie, pretože smernica umožňovala jednotlivým krajinám individuálny prístup k nastaveniu pravidiel.
Prístup trhu k nariadeniu
Na návrh nariadenia zareagovali podľa Mračka podnikatelia dvomi spôsobmi. „Paradoxom je, že veľké korporátne firmy sú k nemu ústretové, zatiaľ čo malé a stredné podniky sú zásadne proti, pretože ich nedokážu naplniť. Aj česká hospodárska komora preto musí reflektovať názory oboch skupín,” priblížil.
Jana Blecherová, Nestlé Česko | Foto: Odpady-portal.sk
Podľa Jany Blecherovej z Nestlé Česko toto nariadenie nie vždy spĺňa zámery potravinárov, hoci ako celok ho vítajú.
David Surý z českého ministerstva životného prostredia vníma ako dôvod pre obalovú a odpadovo-obalovú revíziu to, že množstvo obalov neustále rastie, no obalový priemysel sa doteraz nemusel zaoberať otázkou, či je obal recyklovateľný alebo nie. Základné tézy nariadenia sú predchádzanie vzniku obalov, vyššia recyklovateľnosť.
David Surý, MŽP ČR € Foto: Odpady-portal.sk
Surý uviedol, že české ministerstvo nebude podporovať opatrenia, ktoré nie sú podporené dátami a analýzami. „Stretávame sa s tým, že jedna analýza vylučuje druhú, preto nechceme zbytočne akcelerovať zmeny v legislatíve.”
Pozmeňovacie návrhy
Zostáva vám 32% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.