Valí sa naň kritika. Návrh obalového nariadenia hodnotia českí odborníci negatívne | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Valí sa naň kritika. Návrh obalového nariadenia hodnotia českí odborníci negatívne

Na konferencii Odpady a obce 2023 v Hradci Králové, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, bolo jednou z kľúčových tém európske nariadenie obaloch a obalových odpadoch.

Diskusný panel na konferencii v Hradci Králové

Foto: Odpady-portal.sk

Európska komisia na jeseň minulého roka predstavila návrh rozsiahlej revízie Smernice o obaloch a odpadoch z obalov. Na Odpady-portal.sk sme sa materiálu z dielne Komisie podrobnejšie venovali už v deň jeho predloženia, 30. novembra 2022.

Jedným z hlavných cieľov navrhovaného nariadenia je znížiť do roku 2040 objem odpadu z obalov o 15 % v porovnaní s rokom 2018, a to v každom členskom štáte na jedného obyvateľa.

Revízia má zmeniť smernicu na nariadenie a prináša množstvo prísnych regulácií, ktoré majú zásadne zmeniť trh pre výrobcov.

Na konferencii Odpady a obce 2023 v Hradci Králové, ktorú každoročne organizuje česká autorizovaná spoločnosť pre obaly EKO-KOM, diskutovali odborníci nielen o obalovej revízii, ale aj o aktuálnom zámere českej vlády zaviezť systém zálohovania nápojových obalov v Česku.

Foto: Odpady-portal.sk

Nariadenie deformuje trh

Miloš Kužvart z Českej asociácie obehového hospodárstva poukázal na to, že veľkým problémom návrhu obalového nariadenia je retroaktivita práva. „Orgány by sa mali pripraviť na arbitráže od investorov za zmarené investície,” uviedol.

Kužvart zdôraznil, že Česko je na čele pelotónu v miere separovania a triedenia odpadov. Považuje preto za dôležité, aby v najbližších eurovoľbách boli zvolení ľudia z praxe, ktorí rozumejú tejto problematike.

Miloš KužvartMiloš Kužvart, MŽP ČR | Foto: Odpady-portal.sk

Jan Mraček z českej Hospodárskej komory vníma obalové nariadenie z pozície firiem ako nočnú moru. „Efektívne nakladanie s plastami môže byť poškodené snahou o zavádzanie pravidiel, ktoré sú nezmyselné.”

Jan MračekJan Mraček, Hospodárska komora, ČR | Fto: Odpady-portal.sk

Mraček skritizoval aj mechanizmus, ktorým Európska komisia prevádza obalovú legislatívu zo smernice na nariadenie, pretože smernica umožňovala jednotlivým krajinám individuálny prístup k nastaveniu pravidiel.

Prístup trhu k nariadeniu

Na návrh nariadenia zareagovali podľa Mračka podnikatelia dvomi spôsobmi. „Paradoxom je, že veľké korporátne firmy sú k nemu ústretové, zatiaľ čo malé a stredné podniky sú zásadne proti, pretože ich nedokážu naplniť. Aj česká hospodárska komora preto musí reflektovať názory oboch skupín,” priblížil.

Jana BlecherováJana Blecherová, Nestlé Česko | Foto: Odpady-portal.sk

Podľa Jany Blecherovej z Nestlé Česko toto nariadenie nie vždy spĺňa zámery potravinárov, hoci ako celok ho vítajú.

David Surý z českého ministerstva životného prostredia vníma ako dôvod pre obalovú a odpadovo-obalovú revíziu to, že množstvo obalov neustále rastie, no obalový priemysel sa doteraz nemusel zaoberať otázkou, či je obal recyklovateľný alebo nie. Základné tézy nariadenia sú predchádzanie vzniku obalov, vyššia recyklovateľnosť.

David SurýDavid Surý, MŽP ČR € Foto: Odpady-portal.sk

Surý uviedol, že české ministerstvo nebude podporovať opatrenia, ktoré nie sú podporené dátami a analýzami. „Stretávame sa s tým, že jedna analýza vylučuje druhú, preto nechceme zbytočne akcelerovať zmeny v legislatíve.”

Pozmeňovacie návrhy

 
 

Zostáva vám 32% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com28.06.2023 (08:39)
    Dobrý deň. Možno EU ani nechcela, aby sa dal návrh aplikovať v praxi. Možno len chcela niečo predostrieť protistrane odpadiarskych spoločností a systémov, ktorá často hovorí o tom, že obaly sú hlavne kšeft a čím ich je viac, tým lepší kšeft. A tak návrhom môže deklarovať, že sa aj snaží o zníženie množstva obalov, nieženie. Ale radšej navrhne tak, aby to nebolo prijaté. Ale snáď to nakoniec dobre dopadne. Ale dobre je, že riešime kávové kapsule. V tomto mám jasno. V rámci záchrany sveta dokážeme správne zakázať autá so spaľovacími motormi, a to nekompromisne. Aj s vedomím, že to obrovskému množstvu ľudí výrazne skomplikuje život. Ale v tom je sila veľkých, že dokážu rázne rozhodnúť aj v chúlostivej téme. Tak prečo ešte riešime kávu? Myslím, že je menej potrebná pre reálny život ľudí, ako každodenná doprava autom k lekárovi, do práce ap. Už dávnejšie si s myšlienkou kávy zahrávam ako z jednou vecou, ktorá je pre život nášho človeka príjemná, ale vôbec nie podstatná. Vychádza mi to tak, že by bolo dobre zakázať dovoz kávy do EU. Zmizla by uhlíková stopa na jej dovoz, v mieste pestovania aj na pestovanie a spracovanie, u nás na praženie, balenie, varenie atď. A nebol by problém ani s kapsulami z kávy. Myslím, že naše osobné odrieknutie si "kávičky" je minimum, čo môžeme pre budúce pokolenia urobiť. Je to len zbytočný rozmar. A neekologický. Či?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.