NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Toky nebezpečného odpadu sú neprehľadné, priznáva ministerstvo. Vyriešiť to má až ISOH

Nebezpečného odpadu pribúda a podľa posledných dát jeho recyklácia viazne. Rezortu životného prostredia sme sa pýtali na podrobnosti.

nebezpečný odpad

Foto: Depositphotos

Produkcia nebezpečného odpadu na Slovensku rastie. Potvrdzujú to aj posledné dostupné dáta za rok 2021, podľa ktorých na Slovensku predvlani vzniklo takmer pol milióna ton nebezpečných odpadov. Oproti predošlému roku 2020 tvorba nebezpečných odpadov stúpla o 12 %.

To, čo sa s týmto odpadom deje ďalej, však už z oficiálnych dát nie je celom zrejmé. Pri najväčšej časti nebezpečných odpadov sa v štatistike deklaruje „iné nakladanie.“ S veľkým odstupom ďalej nasleduje materiálové zhodnocovanie, teda recyklácia. Podiel takto spracovaného odpadu ale medziročne klesol. Na druhej strane podiel skládkovaných nebezpečných odpadov vzrástol.

Neprehľadnosť štatistík priznáva aj ministerstvo životného prostredia (MŽP). Rezort životného prostredia však v reakcii na naše otázky konštatuje, že toky nebezpečného odpadu stransparentní až dlho očakávaný Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). Spustenie systému je však aj po šiestich rokoch od začiatku jeho výstavby stále v nedohľadne, pričom rezort ešte len plánuje nové verejné obstarávanie.

Problém s nebezpečným odpadom mala zatiaľ aspoň sčasti riešiť analýza, na ktorú by nadviazal strategický plán. MŽP malo podľa Programu odpadového hospodárstva (POH) za úlohu spracovať takúto analýzu do konca roka 2022, materiál však stále nie je na svete.

Pýtali sme sa, čo všetko zahŕňa „iné nakladanie“ s nebezpečným odpadom, prečo sú tieto spôsoby spracovania nebezpečných odpadov na vzostupe a ako si ministerstvo vysvetľuje, že recyklácia nebezpečných odpadov poklesla.

V článku sa dozviete:

 • čo je to nebezpečný odpad,
 • koľko ho na Slovensku vzniká a čo sa s ním deje,
 • čo zahŕňa „iné nakladanie“ a „iné zneškodňovanie,“
 • čím MŽP odôvodňuje nižšiu mieru recyklácie,
 • ako môže výkazníctvu podľa MŽP pomôcť ISOH.

Čo je to nebezpečný odpad

Pojem „nebezpečný odpad“ zahŕňa rôzne druhy odpadov, ktoré svojimi vlastnosťami môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie alebo životné prostredie. V katalógu odpadov sú tieto odpady označené „N“.

Odpad sa klasifikuje ako „nebezpečný“ pokiaľ má aspoň jednu z nebezpečných vlastností uvedených v prílohe č. 5 k zákonu o odpadoch, akými sú toxicita, infekčnosť či výbušnosť. Príloha k zákonu stanovuje hraničné hodnoty koncentrácie nebezpečných látok v odpade.

V praxi medzi nebezpečné odpady patria napríklad odpady z rôznych priemyselných procesov, chemikálie, lepidlá, odpad z nemocníc a zdravotníckych zariadení, rádioaktívny odpad a podobne.

Nebezpečného odpadu pribúda

 
 

Zostáva vám 75% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk17.07.2023 (14:38)
  o tomto sa vie roky. už v roku 2017 to mohli vidieť v štatistikách. neurobili s tým nič. čaká sa na ISOH ako na Godota, no ten Nechodí. A ešte sa načakáme. A pritom sa to dá tak veľmi ľahko všetko pomeniť.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

X
X
X
X