NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Zaviedli váženie zmesového odpadu. Domácnosti viac triedia, pochvaľuje si starosta

V odpadovom hospodárstve obce urobili viacero zmien. Starosta sa podelil o skúsenosti.

zber odpadu

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Obec Bešeňová v okrese Ružomberok zaviedla vážený zber odpadu, vďaka ktorému kleslo množstvo zmesového komunálneho odpadu.

Starosta obce Martin Baran si myslí, že tento typ zberu je najspravodlivejší voči občanom a zároveň ich motivuje k triedeniu. Koncept váženého zberu predstavil na konferencii Odpady 2023. Boli sme pri tom.

V článku sa dozviete:

 • aké zmeny zaviedli v Bešeňovej,
 • ako funguje systém váženého zberu odpadu v obci,
 • o koľko stúpla úroveň vytriedenia vďaka váženému zberu,
 • ako to ovplyvnilo tvorbu nelegálnych skládok odpadu. 

Poplatky za odpad začali motivovať

Pred zavedením váženého zberu obec v roku 2021 podľa slov starostu vybrala prostredníctvom poplatkov za odpad 24-tisíc eur, pričom na fungovanie odpadového hospodárstva musela zo svojho rozpočtu doplácať 12-tisíc eur.

Medzi občanmi začali robiť osvetu o triedení odpadu. Zároveň výrazne posilnili dostupnosť zberných nádob na triedený zber odpadu. „Dovolím si tvrdiť, že sme mali viac nádob ako niektorá obec, ktorá má 2 000 obyvateľov,“ uviedol M. Baran.

Martin Baran na konferencii Odpady 2023 | Foto: Odpady-portal.sk

Každý občan Bešeňovej podľa starosti v súčasnosti má v blízkosti svojho bydliska k dispozícii zberné nádoby na papier či plasty. Obec zabezpečila na každú z nich nálepky s informáciou o tom, aký odpad patrí do konkrétnych nádob.

V obci sa pritom nachádzajú nádoby na sklo, plasty, papier a biologicky rozložiteľný kuchynský odpad (BRKO). Ich dobrou dostupnosťou chceli znížiť množstvo komunálneho odpadu. 

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

„Ako starosta som si povedal, že chcem, aby ľudia boli zodpovednejší. Sám som zostal prekvapený. Keď sme naozaj začali zodpovedne triediť odpad, tak nádob na zmesový komunálny odpad stačilo podstatne menej,“ priblížil.

Podľa starostu je zároveň dôležité, aby mala každá obec svoj zberný dvor. „To by malo byť aj prioritou štátu – vyčleňovať dostatočné množstvo peňazí,“ podotkol M. Baran. Myslí si, že štát pochybil, ak nevyčlenil dostatočné množstvo financií na zberné dvory, v dôsledku čoho sa obce bijú medzi sebou o malú sumu prostriedkov.

 
 

Zostáva vám 50% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (4)

 1. Ten co PAYT nemá rád, protože nic neřeší04.08.2023 (14:13)
  No mám trochu obavy (z vlastní zkušenosti), že se vlastně nic nezměnilo. To co neodvezou na skládku, odveze na skládku jako nepoužitelný materiál třídicí línka, část se objeví v rámci odpadové turistiky na sídlišti v Ružomberoku nebo jinde a co hoří proletí komínem. A to nejhorší co se stane, jsou černé skládky.
 2. lubos.hrnciar@gmail.com07.08.2023 (08:18)
  Ja myslím, že to váženie je ozaj perfektná vec. Všade, kde začali vážiť, sa to oplatilo. Ľuďom sa pri pohľade na vozidlo s váhou zmenili návyky a odpadu v zmesovom zostalo oveľa menej. Teda menej váži. Nie je to kúzlo okamžiku? Váženie je dobrá vec.
 3. Marianna07.08.2023 (09:20)
  Zaujímavé bude porovnanie celkových ročných množstiev odpadov pred a po zavedení váženia. Rovnako tak nárast výskytu čiernych skládok v okolí. Ľudia sú rôzni: časť začne triediť, časť začne hľadať iné možnosti zbavenia sa netriedeného odpadu (hodí do pece, vyvezie za obec, podstrčí susedovi, vyhodí do kontajnerov na triedený odpad, vyhodí vedľa cesty, hodí do kontajnerov pri bytovkách v meste, ponechá pri smetných nádobách pri nákupnom stredisku,...), časť začne dokonca uvažovať nad menšími nákupmi. Samotné zavedenie váženia samozrejme nestačí. Ale ako sa píše v článku - zlepšili dostupnosť zberných nádob na triedený odpad, urobili infokampaň. čaká ich dolaďovanie systému na základe skúseností s obyvateľmi. Oceňujem odvahu starostu a držím palce, aby čo najviac obyvateľov pochopilo, že za nezmiešaný odpad už zaplatili pri kúpe; ak ho zmiešajú budú platiť znova a viac. ďakujem za tip, kde bude možné pozorovať efekt PAYT pri spravodlivejšej evidencii na základe hmotnosti a nie objemu. @ Ten co PAYT nemá rád, protože nic neřeší Zmiešané odpady a plytvanie surovinami sú vážny problém. PAYT to čiastočne rieši, ale nie je to všeliek neduhov v odpadovom hospodárstve. Je to začiatok cesty, ktorá pokračuje rokmi dolaďovania na základe reakcií občanov. Máte lepšie riešenie? Opakovanie mantry "nedá sa a nejde to" nerieši absolútne nič.
 4. LukNova@email.cz07.08.2023 (09:54)
  My v Praze nemáme PAYT, ale funguje to přesně, tak jak bylo popsáno. Máme řadu bytových domů na okraji vilové čtvrti. A u nich 1100 litrové kontejnery a stále jsme se divili, proč jsou věčně plné. A až home office nám ukázal pravdu. Majitelé vilek a minipenzionů mají všichni 80 litrové popelničky, protože dle radnice 100% třídí. Ale jaká je realita? Ráno z vilové čtvrti vyrazí s svými odpadky pejskaři, a hup s svým pytlem do prvního kontejneru, který potkají. Po nich spěchají pro rohlíky se svými pytli majitelé minipenzionů. A když si myslí, že jsou všichni v práci, vyrazí s pytli důchodci. Po nich pak uklízečky s penzionů. A večer se to opakovalo.. Dle sdělení radnice s tím nelze nic dělat, jen si objednat kontejnery na zámek A když jsme si pořídili zámky na kontejnery, tak nám to nechávali u zamčených kontejnerů. A dostali jsme vytýkací dopis z radnice, že máme udržovat pořádek okolo kontejnerů jinak.... No a nakonec jsme zjistili, že klíče od našich kontejnerů mají i ti z vilové čtvrti.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

X
X
X
X