NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Neplatia recyklačné poplatky. Free riderov má aj odpadové hospodárstvo v Česku

„Čierni pasažieri“ sa nepodieľajú na financovaní systému, ktorý stojí na rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

laptop

Foto: Depositphotos

Uvádzajú výrobky na trh, ale neplnia si svoje povinnosti spojené s tým, že ich produkty sa raz stanú odpadom. Taká je prax tzv. free riderov, ktorý sa nezapájajú do financovania triedeného zberu odpadu či spätného odberu svojich zariadení. Systém tak prichádza o príjmy.

Free riding je na Slovensku dlhodobou témou, ktorej sa pravidelne venujeme aj na Odpady-portal.sk. Na obdobné problémy však narážajú aj v susednej Českej republike. Téme sa včera (3. augusta) venoval portál Komunální ekologie.

Free ridermi sú výrobcovia aj e-shopy

V prípade ak firma vyrobí či dovezie na český trh výrobok spadajúci pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov, jej povinnosťou je automaticky počítať s jeho budúcou recykláciou v okamihu, keď ho chce spotrebiteľ vyhodiť.

Túto povinnosť v ČR podobne ako na Slovensku najčastejšie zaisťujú tzv. kolektívne systémy, ktoré službu spätného odberu a recyklácie týmto firmám poskytujú. Za to kolektívnemu systému zaplatí príspevok na recykláciu, ktorý pri nákupe výrobku hradí spotrebiteľ.

„Pri nákupe elektrozariadení si spotrebiteľ predplatí jeho budúcu recykláciu. Počíta sa samozrejme s tým, že sa výrobku zbaví správnym spôsobom, teda najčastejšie vrátením starého pri nákupe nového alebo odovzdaním na zbernom dvore,“ hovorí Petr Číhal, obchodný riaditeľ spoločnosti EKOLAMP, ktorá zaisťuje spätný odber a recykláciu rôznych druhov elektrozariadení.

Podľa analýzy spoločnosti EKOLAMP sa tejto povinnosti v Českej republike vyhýbajú najmä menšie firmy či živnostníci. Typicky ide o malých výrobcov či e-shopy, ktoré dovážajú tovar na trh zo zahraničia, najmä z Ázie.

„Niektorí o tejto povinnosti nevedia, ale iní ju ignorujú a dúfajú, že si to dohľadové orgány nevšimnú. Až keď ich upozorníme, že im za porušenie zákona hrozí 50-miliónová pokuta, tak sa začnú o svoje povinnosti zaujímať,“ pokračuje Číhal.

Chýbajú peniaze na recykláciu

Či výrobca plní svoje povinnosti v rámci recyklácie elektroodpadu, je možné overiť podľa platného evidenčného čísla výrobcu vo verejnej časti českého Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X