Podkaukazská krajina smeruje k triedeniu odpadov pomalšie, ale viditeľne.
Aj na dovolenke je možné užívať si voľný čas a zároveň pracovať, ak vás „profesionálna deformácia” nevdojak vedie k fotografovaniu všetkého, čo sa týka odpadov.
Počas júlovej dovolenky v Gruzínsku sme s priateľmi navštívili šesť rôznych oblastí krajiny: dve kaukazské mestečká Mestia a Stepantsminda na severe, pláž Shekvetili pri Čiernom mori na západe, obec Vardzia na juhu a mestá Kutaisi (150 tisíc obyvateľov) a hlavné mesto Tbilisi (1,2 milióna obyvateľov), ktoré môžeme priradiť k centrálnej časti krajiny.
Poznatky dovolenkára, ktorý objavuje krajinu bez podrobnejšieho štúdia ich systému odpadového hospodárstva, sú samozrejme správou s ručením obmedzeným, ale dôslednou snahou nasať informácie o tom, kam sa krajina uberá.
Tým prvým zistením je, že v Gruzínsku naďalej dominuje zber zmesového komunálneho odpadu do čiernych kontajnerov, ktoré stoja v drvivej väčšine prípadov osamotené, teda bez farebných variantov na triedený zber.
V „zmesákoch", ako to už býva, sa nachádza všetko, čo v prípade Gruzínska znamená aj plasty, papier, sklo aj bioodpad.
Veľké 1100-litrové kontajnery sa často nachádzajú aj v centre miest.
V uliciach často využívajú nielen plastové, ale aj kovové kontajnery, ako sú tieto v Kutaisi.
Aj s odpadom vedľa kontajnerov, podobne ako na Slovensku.
Čo sa týka malých smetných nádob, tie sú najmä v Tbilisi zároveň plátnom pre ľudovú tvorbu.
Triedený zber
V uliciach Tbilisi sa nachádza viacero nádob na triedený zber, ktoré majú iné farebné rozlíšenie, než aké sa používa v Európskej únii.
Napríklad plasty sú v modrom...
...a zmesový odpad v žltom.
Nie je to však jediný spôsob rozlíšenia. Napríklad v tbiliskom Secret Place, v podniku pre mladých s úžasnou atmosférou, ktorý sa vo vinárskej krajine snaží presadiť ponukou remeselných pív, poňali označenie kontajnerov po svojom.
Treba ich pochváliť aj za to, že v tomto ostrove pozitívnej deviácie sa návštevníci naučili triediť veľmi kvalitne.
Veľmi zaujímavým spôsobom pristupujú k triedeniu v čiernomorskom stredisku Shekvetili, kde sa pokúšajú triediť iba PET fľaše.
Výsledok síce nie je uspokojivý, no môžeme si to prázdninovo uzavrieť s heslom, že začiatky bývajú ťažké.
Pozitívnejšiu tvár triedenia ukázalo mesto Kutaisi, kde vsadili na všetky plasty a s presvedčivejším výsledkom.
Trendy
V Tbilisi sme na jednom mieste objavili aj niečo, čo by sme v infraštruktúre odpadového hospodárstva tejto krajiny naozaj nečakali - podzemné kontajnery.
Signál toho, že hlavné mesto chce ísť s trendmi estetického mesta aj v environmentálnych službách.
Littering
Trochu z opačnej strany. Podobne ako Slovensko, aj Gruzínsko má veľa miest s voľne pohodeným odpadom v prírode. Táto nelegálna skládka sa nachádza priamo za informačnou ceduľou, ktorá upozorňuje, aby tam ľudia neodhadzovali odpadky. Nachádza sa na odpočinkovom mieste pri rieke Patara Enguri na Kaukaze. Akoby sa inšpirovali u nás.
Iným prípadom je čiernomorské pobrežie. Oblasť trochu pripomína Zemplínsku Šíravu. Čisté a moderné hotely sú od seba oddelené „pozemkami nikoho" s burinou, občas aj rozpadnutými budovami a samozrejme, aj s rozhádzanými odpadmi.
Zvozové vozidlá
Počas pobytu sme sa stretli s niekoľkými zvozovými vozidlami, prevažne modernými. V Tbilisi pracujú „smetiari" aj v noci. Typickou výbavou je vozidlo IVECO s nadstavbou tureckého výrobcu EFE.
V Kutaisi to bolo vozidlo Atego od Mercedes-Benz s nadstavbou od iného tureckého výrobcu, Katmerciler.
Čo odpadom rozhodne nie je
Pobytu v Gruzínsku bol pre mňa mimoriadne inšpiratívny. Vo všetkých častiach Gruzínka, ktoré sme navštívili, je cítiť obrovskú snahu ľudí podnikať a zlepšiť si tým kvalitu života. Práve to je motorom toho, aby aj infraštruktúra odpadového hospodárstva postupovala v hierarchii odpadového hospodárstva vyššie.
Krajinám západného sveta, ktoré sú na ekonomicky vyššej úrovni, udiera Gruzínsko svojou ekonomickou triezvosťou po ich pyšnom nose, plnom drahých zálohových systémov, úpravy odpadov a vytláčania dôležitých plastov zo života. Hierarchiu odpadového hospodárstva zjavne neurýchľujú nad svoje ekonomické sily a to je správne.
To, čo ma ako návštevníka krajiny počas dvoch týždňov potešilo najviac, sa odpadov síce netýka, ale zjavuje sa aj na kontajneroch na odpad.
Je to jasný občiansky postoj Gruzíncov voči agresii Putinovho režimu na Ukrajine.
Autor článku pred reštauráciou v Pasanauri, v obci na úpätí Kaukazu smerom od Tbilisi, ktorej majitelia majú jasný občiansky postoj.
Podpora Ukrajine vo forme vyvesených vlajok a nápisov na stenách tu vyčnieva takmer na každom rohu a takmer v každom regióne.
Protest občanov proti ruskej výletnej lodi v prístave v Batumi, ktorý prebiehal v čase nášho pobytu, ale aj dlhodobý odpor obyvateľov voči súčasnej proruskej vláde, svedčia o tom, že veľká časť Gruzíncov je odhodlaná brániť si svoju slobodu.
Podobný odkaz nájdu návštevníci z krajiny agresora aj na kontajneroch v Stepantsminde, v prvej gruzínskej obci pri hranici na jedinom cestnom spojení Gruzínska s Ruskom. Jeho hrubý slovník mu v tomto prípade s pochopením kontextu rád odpúšťam.
Radovan Kazda
(Autor je redaktorom denníka Odpady-portal.sk a spolumajiteľom vydavateľstva.)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.