NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Komentár. Prečo to inde ide a u nás nie?

Slovensko premeškalo príležitosť postaviť nové ZEVO a čím dlhšie otáľa, tým reálnejšie bude riziko odpadovej krízy.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Česko nedávno schválilo dotácie na tri nové projekty výstavby zariadení na energetické využitie odpadov. Financované majú byť z Modernizačného fondu.

Fond sústreďuje prostriedky z predaja emisných kvót a je určený pre členské krajiny EÚ z postkomunistického bloku k tomu, aby pomáhali modernizovať ich energetické systémy a zlepšovať energetickú účinnosť, okrem iného aj v odpadoch.

Česko sa chopilo tejto príležitosti. Nečudo, lebo o akútnej potrebe doplniť kapacity na výrobu energie z odpadu sa u západných susedov hovorí už veľa rokov aj na úrovni vlády.

Slovensko túto možnosť nevyužilo ani napriek tomu, že množstvo odborných analýz a štúdií, vrátane tej, ktorú si dalo vypracovať samotné ministerstvo, tvrdí to isté: Slovensko potrebuje navýšiť kapacity na energetické zhodnocovanie inak nevyužiteľných odpadov.

Prečo tú príležitosť nevyužilo Slovensko?

Ministerstvo je nielen v tomto volebnom období zásadne proti budovaniu nových ZEVO. Envirorezort pod vedením Jána Budaja presadzoval iné riešenie: splniť príkaz smernice zaviesť úpravu odpadu pred skládkovaním a ľahkú frakciu z takto upraveného odpadu dostať do cementární na Slovensku.

Česko sa s plnením smernice neponáhľa ani napriek tomu, že minulý rok dostalo upozornenie od Komisie, že tak má urobiť. Chce urýchlene postaviť ZEVO, lebo ten, kto energeticky zhodnocuje odpad, nemusí ho upravovať.

K systémovému chaosu na Slovensku pribudlo rozhodnutie zaviesť celoplošný zber kuchynského odpadu, ktorého cieľom je očistiť zmesový komunálny odpad od ťažkej frakcie. Tým sa povinná úprava odpadov stane menej efektívnou, či nadbytočnou, lebo kuchynský odpad bude vytieďovať z odpadu, z ktorého už bol predtým vytriedený v domácnostiach. Slovensko tak bude robiť tú istú vec dvakrát.

A ako z toho von? Aj keby sa Slovensku podarilo po rokoch zabezpečiť výrobu “Budajovho sna” o alternatívnom palive, tak prvú získal už po tom, čo úmysel ministra zakázať dovoz alternatívneho odpadu na energetické zhodnotenie zo zahraničia (celkom správne) zlyhal na pravidlách voľného trhu v EÚ. Takže bude musieť cenovo konkurovať zahraničnému.

A druhou trhlinou je to, že ani cementárenské kapacity nebudú na energetické zhodnotenie všetkého zvyškového odpadu na Slovensku stačiť. Zhodujú sa na tom štúdie a odborníci.

Problém s tým, kam umiestniť odpad o niekoľko rokov, nevznikol ostatné tri roky. Vlečie sa ignoranciou jeho vážnosti aj zo strany predchádzajúcich vlád.

Čas uteká a s ním bude každé ďalšie rozhodnutie ťažšie. No zo všetkých nepohodlných riešení vychádza stále najlepšie jediné: treba urýchliť výstavbu nových ZEVO.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Úprava odpadov pred skládkovaním. Otázky a odpovede

Úprava odpadov pred skládkovaním. Otázky a odpovede

Slovensko musí zabezpečiť, aby sa na skládky ukladal len upravený odpad. Pripravili sme odpovede na niektoré základné otázky.

Názor. Sú údaje o triedenom zbere na zahodenie?

Názor. Sú údaje o triedenom zbere na zahodenie?

Triedený zber odpadu je spojený s reportovaním množstva údajov. V praxi to prináša mnohé výzvy, píše environmentálna špecialistka OZV NATUR-PACK Uršula Pomfyová.

Zákazom spaľovacích motorov to nekončí. Výrobcovia áut budú povinní používať recykláty

Zákazom spaľovacích motorov to nekončí. Výrobcovia áut budú povinní používať recykláty

Európske automobilky v regulácii vidia úskalia.